تنخواه و بودجه نهاد ریاست جمهوری چقدر است؟

فارس نوشت: سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه اعتبار ۷۰ میلیاردی در اختیار رییس جمهور با عنوان کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی و غیردولتی در ۴ سال اخیر ثابت بوده است، تاکید کرد: بودجه نهاد ریاست جمهوری در سال آینده ۸ درصد رشد نسبت به سال جاری دارد.

سازمان برنامه و بودجه در پی انتشار مصاحبه حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با عنوان «روحانی درباره تنخواه چند میلیاردی در اختیارش توضیح دهد/ افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری» جوابیه‌ای صادر کرده است. 

متن کامل این بیانیه‌ بدین شرح است:

در خصوص گفت‌وگوی آقای سلیمی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی با خبرنگار پارلمانی فارس در مورخ ۱۳۹۷.۱۰.۲۵ با عنوان «روحانی درباره تنخواه چندصد میلیاردی در اختیارش توضیح دهد/ افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری» به اطلاع می‌رساند:

مقایسه اعتبارات هزینه‌ای نهاد ریاست جمهوری طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ (جدول پیوست) نشان می‌دهد، مجموع اعتبارات نهاد ریاست جمهوری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ در مقایسه با اعتبارات مصوب سال ۱۳۹۷، صرفاً هشت درصد رشد داشته است نه ۳ برابر (۲۰۰درصد). افزایش اعتبارات نهاد در لایحه سال ۱۳۹۸ به شرح ذیل است:

۱- اعتبار ردیف هزینه‌ای (۱-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «نهاد ریاست جمهوری» ۱۰ درصد رشد داشته است که صرفاً مربوط به افزایش حقوق و مزایای پرسنلی (۲۰درصد ضریب حقوق) می‌باشد و سایر هزینه‌های ردیف ۶۵درصد کاهش یافته است.

۲- اعتبار ردیف (۱۳-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «مرکز امور حقوق بین‌الملل - دعاوی حقوق بین‌المللی» ۱۸ درصد رشد داشته است که مربوط به پرداخت حق عضویت بین‌المللی نهاد و همچنین پرونده‌های مربوط به شکایت ایران از ایالت متحده آمریکا در نقص عهدنامه مودت و سایر پرونده‌های حقوقی دولت و پرداخت حق‌الوکاله و حق‌المشاوره حقوقدانان برجسته بین‌المللی بوده که افزایش اعتبار این ردیف با توجه به افزایش تعداد پرونده‌های اقامه دعوی بین‌المللی دولت و همچنین افزایش نرخ ارز است.

۳- اعتبار ردیف (۲۲-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «نهاد ریاست جمهوری - خدمات ضروری، اداری و اجرایی» ۲۰درصد رشد داشته است که مربوط به هزینه‌های اداری نهاد ریاست جمهوری و پرداخت هزینه سفرهای خارجی ریاست محترم جمهور و هیأت همراه می‌باشد که با توجه به افزایش نرخ ارز افزایش یافته است.

۴- اعتبار ردیف (۳-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «نهاد ریاست جمهوری - هزینه‌های ضروری - کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیر دولتی» در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ هیچگونه افزایشی نداشته و مبلغ اعتبار آن چند 100 میلیارد نبوده و صرفاً ۷۰ میلیارد تومان می‌باشد که با توجه به سفرهای استانی ریاست محترم جمهوری و ضرورت کمک ایشان به اشخاص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته شده است.

۵- سایر اعتبارات نهاد ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ هیچگونه افزایشی نداشته یا به شرح ذیل کاهش یافته است:

الف) ردیف (۱۲-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «مرکز بررسی‌های راهبردی» ۴۸ درصد کاهش

ب) ردیف (۱۴-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «معاونت امور مجلس - راهبری امور مجلس» ۱۴ درصد کاهش

ج) ردیف (۲۰-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «دفتر معاون اول رئیس جمهور - خدمات مشاوره» ۵۰درصد کاهش

د) ردیف (۱-۱۰۱۰۸۱) با عنوان «معاونت اجرایی رئیس جمهور» ۱۰۰درصد کاهش

همانگونه که ملاحظه می‌شود، افزایش مجموع اعتبارات نهاد ریاست جمهوری صرفاً 8 درصد بوده که مربوط به حقوق و مزایای پرسنلی و هزینه‌های ارزی برخی از ردیف‌های هزینه‌ای نهاد است.

2929

کد خبر 1223950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =