وقتی رقبای کی‌روش از ترجمه گل‌آلود ماهی گرفتند!

"آقای کی‌روش شما در چه مقامی هستی که اینجوری به مردم من اهانت می‌کنی؟" این جمله که به چاشنی بغض همراه بود جنجالی ترین قسمت از صحبت‌های جنجالی اخیر جواد خیابانی درباره کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است که بازتاب وسیع و واکنش های مختلفی را در بین مردم داشته است.

مسعود جعفرشعار: به عنوان یکی از مخاطبان ابتدا از شنیدن حرف های جواد خیابانی در برنامه "فوتبال آسیایی" شوکه شدم و باورم نمی شد کی‌روش آن حرفها را درباره مردم ایران زده باشد؛ اما پس از دیدن اصل مصاحبه متوجه شدم که سرمربی تیم ملی فقط درباره کادر خود صحبت کرده نه مردم ایران و مجری عزیز تلویزیون با استناد به ترجمه نه چندان دقیق حرف های سرمربی خونش به جوش آمده و از جایگاه نمایندگی مردم ایران در مقام پاسخگویی برآمده است. 

جواد خیابانی را همه می شناسیم، مجری قدیمی ورزشی صدا و سیما که فارغ از تمام ایرادات فنی که دارد، مردم بدلیل شخصیت دوست داشتنی که از اشتباهاتش ناشی شده و موجبات خنده شان را پدید می‌آورد، به نوعی با او کنار می آیند!

از سوتی‌های رنگارنگ حین گزارش مسابقات فوتبال بگیرید تا اخیرا تلاش برای ترجمه همزمان مصاحبه با شخصیت‌های ورزشی که کلیپ هایش بین مردم "پربازدید"(viral) می شوند، همگی ایراداتی هستند که در او هست ولی مردم با خنده از کنار آنها می‌گذرند.

اما اشتباه روز پنجشنبه دیگر موردی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذر کرد. جواد خیابانی چیزی در حدود 5 دقیقه از تریبون رسانه ملی بدون هیچ دلیل مشخصی به سرمربی تیم ملی ایران تاخت و هر حرف درشتی را که امکان پخش داشت نثار کی‌روش کرد!

صرف نظر از زشتی سخنان این مجری قدیمی تلویزیون که همه ویدئوی آن را دیده ایم، باید این سوال را از جناب خیابانی پرسید که واقعا چقدر اهانت به این مردم؟! واقعا بس نیست؟! چرا یک مجری تلویزیون که با میلیون‌ها مخاطب سر و کار دارد نباید این نیاز را در خود ببیند که کمی زبان انگلیسی خود را تقویت کند یا حداقل اگر خودش متوجه نمی‌شود ابتدا اندکی تحقیق و طمانینه را سرلوحه کار قرار دهد و پس از حصول اطمینان و دنبال کردن صحت و سقم ماجرا، اینطور به شخصیت حقیقی و حقوقی فردی آن هم مقابل دیدگان میلیون ها نفر نتازد. آیا اساسا اصل نخست خبرنگاری و ژورنالیسم حصول اطمینان از صحت و سقم یک ماجرا و سپس تهیه خبر از آن نیست؟

جناب خیابانی شما با اشتباه بچه‌گانه تان کام میلیون‌ها ایرانی را برای ساعاتی تلخ کردید و نه تنها حرفهایی ناروا را به سرمربی تیم ملی نسبت دادید، بلکه حرف هایی را که ساخته و پرداخته ذهن خودتان هست به مردم ایران نسبت دادید و از جایگاه نماینده مردم یک سری اطلاعات اشتباه تحویل مردم دادید و مردم را فقیر و گرسنه کردید، در حالیکه اصلا کسی در این باره حرفی نزده بود! خدا را شکر که مردم ایران به طور ذاتی پرسشگر و حقیقت جو هستند و به مدد شبکه های اجتماعی متوجه شدند که کی‌روش آن حرف ها را نزده و در واقع این صحبت ها از جانب شما در دهان ایشان گذاشته شده است.

جناب آقای خیابانی شاید مردم بتوانند اشتباهات جور واجور شما را حین گزارش یا اجرا نادیده بگیرند و به آنها بخندند، ولی انصافا نمی توانند بپذیرند که شما با نااگاهی تان چندین دقیقه ذهن شان را مشوش و مکدر کنید. لطفا بس کنید!

جواد خیابانی در بخشی از حرف هایش خطاب به کی‌روش می گوید شما خودتان بار دیگر این مصاحبه را گوش کنید! اینجا باید به جواد خان عزیز بگوییم لطفا شما بار دیگر این مصاحبه را گوش کنید و ببینید اهانت هایی که به ناروا نثار سرمربی تیم ملی (نه اصلا یکی از بندگان خدا) کردید واقعا چه ارتباطی به صحبت های او داشت؟!

43 43

کد خبر 1224224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =