چطور ایران با دستان «بیرو» از شوک دقیقه یک گریخت؟

تیم ملی فوتبال ایران در شبی هیجان انگیز از سد عمان عبور کرد.

عرفان حاج‌بابایی: تیم ملی فوتبال ایران همانظور که قابل پیش بینی هم بود در جدال برابر عمان کاری بسیار دشوار و سخت داشت و تیم پیم وربیک اصلا حریفی دست و پا بسته و تسلیم نبود. این امر خودش را از همان دقایق ابتدایی و با پنالتی دقیقه 1 خودش را نشان داد و باعث شد که ایران زودتر به خود بیاید و بداند اصلا بازی راحتی در پیش ندارد و باید برای کنار زدن عمان سخت تلاش کند.تلاش سختی که ثمره اش یک برد شیرین بود.

ترکیب؛همان همیشگی

کارلوس کی روش برای اولین بازی مرحله حذفی که بسیار هم حساس بود یک بار دیگر به نفرات با تجربه و امتحان پس داده اش اعتماد کرد. بازیکنانی مثل رامین رضاییان،مرتضی پور علی گنجی و اشکان دژاگه به ترکیب ایران برگشته بودند تا با حضور نفراتی چون امید ابراهیمی،سردار آزمون و علیرضا جهانبخش تیمی پر تجربه و مطمئن به مصاف حریف برود.

نیمکت نشینی بازیکنانی چون وریا و کنعانی و حتی سامان قدوس و مهدی ترابی به خوبی نشان داد که کی روش هنوز برای بزنگاه ها و مقاطع حساس به این نفرات اعتماد کامل ندارد و ترجیح می دهد به عنوان بازیکنان جانشین روی آن ها حساب کند.

دستان امن بیرو؛پایان یک شوک

بازی هنوز به اولین دقیقه نرسیده که عمان با هدف گرفتن پشت سر سید مجید حسینی صاحب یک ضربه پنالتی می شود و ایران را در شوکی ناگهانی فرو می برد. پنالتی ای که اگر گل می شد قطعا معادلات این بازی هم مثل بازی اردن-ویتنام و تایلند-چین بهم می ریخت اما سوپر واکنش دروازه بانی که پنالتی کریستیانو رونالدو در جام جهانی را مهار کرد، یک بار دیگر ایران را در جام سیو کرد و مبارک را در این جدال رو در رو ناکام گذاشت.

همانطور که امیر حاج رضایی پس از پایان بازی گفت،اگر پنالتی عمان گم می شد ما می توانستیم شاهد یک بازی دراماتیک باشیم که پایان بندی اش قابل پیش بینی نبود اما مهار آن پنالتی توسط بیرانوند باعث شد تا در ادامه ایران بتواند بر بازی حاکم شود.

نقش آفرینی بیرانوند اما فقط به دقیقه یک و ضربه پنالتی ختم نشد. در دقایق پایانی نیمه اول هنگامی که ایران با دو گل از حریف پیش بود،دروازه بان قدبلند تیم ملی با مهار شوت سهمگین هافبک عمان،اجازه نداد تا اختلاف به حداقل برسد و یک بار دیگر ناجی دروازه ایران شد.

حسینی و همان تزلزل قبلی

سید مجید حسینی چه در دیدار مقابل یمن،چه در مصاف مقابل عراق آن صلابت و اطمینان لازم را از خود بروز نداد. این نکته ای بود که محمد تقوی در آخرین مصاحبه خود هم به آن اشاره کرده بود.حسینی در جدال مقابل عمان هم چندان تغییری در بازی خود ایجاد نکرد و به نظر چندان نتوانست جواب اعتماد کی روش را بدهد.او چه در صحنه منجر به پنالتی چه در دقایق دیگر مسابقه چندان مطمئن و قابل اتکا کار نکرد.اتفاقی که حتما باعث می شود تا کی روش برای انتخاب زوج پورعلی گنجی در دیدار پنج شنبه شب مقابل چین تامل بیشتری بکند.

طارمی-آزمون؛دکتر جکیل و مستر هاید

طارمی و آزمون خوب و تاثیرگذار یا سوهان روح؟ این دو مهاجم جوان و سرعتی تیم ملی که به خوبی بازی همدیگر را می فهمند و می توانند کنار هم به ایفای نقش بپردازند،شب عجیبی را مقابل عمان سپری کردند. شبی سرشار از تاثیرگذاری و موقعیت سازی و البته هدر دادن آن ها.

طارمی مقابل عمان یک پنالتی گرفت،چندین بار برای آزمون موقعیت سازی کرد و البته که یکی دو فرصت خوب گلزنی را هم از دست داد. این امر برای سردار آزمون هم کاملا صادق بود. او هم چندین و چند بار زوج خود در خط حمله را صاحب فرصت کرد و یکی دو موقعیت خوب گلزنی را خراب کرد. با این حال نباید فراموش کرد که تمام موقعیت های یک مسابقه فوتبال قرار نیست گل شوند و اینکه صرف از دست دادن موقعیت نمی تواند به معنی بی کیفیتی یا بد بازی کردن یک بازیکن باشد. طارمی و آزمون در تیم کی روش بسیار نقش کلیدی ای دارند و تا همینجای کار هم این مهم را به اثبات رسانده اند و قطعا در ادامه هم به این نقش آفرینی خود ادامه خواهند داد.

آمار قهرمانانه

ایران پس از شروعی نسبتا ضعیف در مسابقه،خیلی زود از لاک ترس و شوک خارج شد و توانست هژمونی خود به حریف را دیکته کند. ایران در این مسابقه با ثبت آمار 58 درصد مالکیت توپ،476 پاس با دقت 82 درصد،12 شوت و 4 شوت در چارچوب،چهره ای قهرمانانه از خود به تصویر کشید و مثل بازی های قبل توانست از آسیا زهر چشم بگیرد.

آسیایی که حالا چین را در یک چهارم نهایی مقابل شاگردان کی روش می بیند.چین مارچلو لیپی که به موقع درباره آن هم خواهیم نوشت.

254 251

کد خبر 1224330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =