رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی: استانی شدن انتخابات، موجب اقتدار مجلس می‌شود

ایسنا نوشت: رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی معتقد است استانی شدن انتخابات، موجب اقتدار نمایندگان و مجلس می‌شود تا نمایندگان مجلس بتوانند قوانین مورد نیاز برای حل مشکلات جامعه را با کار کارشناسی و بدون مشکل به تصویب برسانند.

محمد وحدتی هلان، با بیان این مطلب، تصریح کرد: اگر انتخابات مجلس به گونه‎ای که در طرح مجلس پیش بینی شده است، برگزار شود، مزایای زیادی خواهد داشت، هر چند ممکن است این طرح، ضررهایی نیز داشته باشد، اما منفعت‌های آن به ضررهایش می‎چربد. 

وی با اشاره به مزایای طرح استانی شدن انتخابات، بیان کرد: با استانی شدن انتخابات، دغدغه‎های مردم شهرستان‌ها و روستاها برطرف می‎شود و از هر شهرستان برای نمایندگی، کاندیدا خواهیم داشت و نامزدهای انتخاباتی برای رای گرفتن از مردم تمامی مناطق، به شهرستان‌ها، روستاها، نقاط دورافتاده و محروم نیز توجه خواهند کرد.  

وی افزود: در طرح استانی شدن انتخابات، نگاه‌ها دو جانبه بوده و وضعیت قبلی حفظ می‎شود، به این معنی که هر شهرستان، نماینده خود را خواهد داشت و این گونه نیست که یک نفر از استان معرفی شود تا مردم شهرستان‌ها به او رای دهند.   

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هر کاندیدا باید حد نصاب رای (۱۵ الی ۲۰ درصد) را از استان کسب کند و هر کدام از کاندیداهای شهرستان که بیشترین حد نصاب رای را از استان کسب کند، نماینده شهرستان خواهد شد. طبق این طرح، نماینده علاوه بر توسعه شهرستان و رسیدگی به روستاها و نقاط دور افتاده شهرستان، می‌تواند به مشکلات استان هم رسیدگی کرده و تاثیرگذار باشد. 

وی تصریح کرد: از دیگر مزایای استانی شدن انتخابات، پای کار آمدن، چهره‎‌های شناخته شده و متعهد در سطح استان، است، با انتخاب چنین افرادی، نمایندگان، توانمندی بیشتری در مجلس خواهند داشت.   

وی متذکر شد: استانی شدن انتخابات، مقدمه‌ای برای شرکت و حضور پرشور احزاب در انتخابات خواهد شد؛ بنابراین احزاب می‎توانند از ظرفیت‎هایشان برای توسعه کشور استفاده کنند. 

وحدتی در پایان با اشاره به برخی معایب طرح استانی شدن انتخابات، خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح، رقابت نیز استانی می‌شود و برخی مشکلات مالی مثل افزایش هزینه‌ها را به دنبال دارد، مثلا نماینده باید برای بیان اهداف و برنامه‌هایش، در شهرستان‌های زیادی حضور پیدا کند.

۴۶

کد خبر 1224386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =