مراسم سوت آشی شهرستان کمیجان ثبت ملی شد

مراسم سوت آشی منطقه بزچلو شهرستان کمیجان در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.

به گزارش خبرآنلاین استان مرکزی، معاون میراث فرهنگی با اعلام این خبر گفت: «  شیوه برگزاری مراسم سوت آشی در روستاها و شهرهای مختلف منطقه بزچلو شهرستان کمیجان در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید. این مراسم هرساله در نیمه دوم اردیبهشت‌ماه یا نیمه اول خردادماه با جمع‌ آوری شیر دام‌ها توسط خانم‌ها آغاز می شود. آش شیر با ترکیب شیر و بلغور گندم تهیه می شود. با توجه به تعطیلی روز جمعه، این روز برای برگزاری این مراسم در نظر گرفته می شود. قاعده کار نیز چنین است که این مراسم معمولاً در کنار آب‌های روان و جاری دایر شود. در گذشته برای گرفتن جای مناسب در کنار مظهر قنات اصلی، اول صبح بچه‌ها را به آن‌جا می‌فرستادند و هرکس تلاش می‌کرد که نزدیک آب جای مناسبی بگیرد.»
محسن کریمی افزود: « برای برگزاری مراسم شاد سوت آشی، خانم‌ها با کمک اعضای خانواده وسایل مورد نیاز مانند زیرانداز، ظروف، آشپزخانه، وسایل چای و غیره را به محل مورد نظر حمل می کنند و مشغول پخت و پز آش می‌شوند. در چند دهه قبل مردها که از اول صبح برای جمع‌آوری هیزم به صحرا می‌رفتند، حدود ساعت ده صبح از صحرا برگشته و در کنار قنات به سایر اعضای خانواده خود ملحق می‌شدند. »
او در ادامه گفت: « از جمله مهم‌ترین نکاتی که دراین مراسم حائز اهمیت است، شور و شادی است که در میان نوجوانان و کودکان وجود دارد و یک خاطره شیرین را برای آن‌ها رقم می‌زند. علاوه بر این از گذشته تا به حال در این مراسم افرادی که بی‌بضاعت بوده اند، بیشتر مورد توجه قرار می گرفته اند. این مراسم تا بعد از ظهر همان روز ادامه داشته است.»
کریمی در پایان گفت: « حفظ، پرونده سازی و در نهایت ثبت ملی مراسم و آیین هایی که ریشه در تاریخ، اندیشه و فرهنگ مردمان هر منطقه دارد در حقیقت حفظ ریشه هایی است که به آبشخور اصلی فرهنگ ایرانی اسلامی وصل است.»

۴۶

کد خبر 1224474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =