بیستمین همایش «کتاب سال حوزه» در قم برگزار می‌شود

بیستمین همایش کتاب سال حوزه، با سخنرانی آیت الله العظمی مکارم شیرازی و آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه، پنج‌شنبه هفته جاری در قم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین در قم، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی، امروز یکشنبه در نشست خبری بیستمین همایش کتاب سال حوزه، اظهار داشت: امسال به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی موضوع ویژه‌ای با عنوان انقلاب اسلامی در بین محورهای همایش قرار گرفت و در این زمینه ۱۴۶ کتاب به دبیرخانه رسیده است و در این میان ۹ اثر به‌عنوان کاندیدای اصلی انتخاب شد که از بین ۳ اثر موردتقدیر قرار می‌گیرد.

وی افزود: یکی از رسالت‌های حوزه ترویج  آموزه های دینی است به همین منظور آثاری که به‌عنوان فرهنگی و تبلیغی نگارش شده است در یک رده‌ای جداگانه مورد ارزیابی قرار گرفت.

دبیر علمی همایش کتاب سال حوزه تصریح کرد: امسال درمجموع شاهد ارسال ۱۱۷۲ کتاب و پایان‌نامه سطح ۴ به دبیرخانه همایش بودیم که در ۱۸ گروه علمی مورد ارزیابی اجمالی قرار گرفت و از این تعداد ۲۱۹ اثر توانستند از شرایط کیفی برتری برخوردار باشند؛ در این میان ۵۱ اثر کاندیدای نهایی شدند و درنهایت آثار برگزیده روز ۴ بهمن‌ماه معرفی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از حیث ملیت مجموعه آثار ۱۰۲۵ اثر توسط نویسندگان ایرانی و ۱۴۷ کتاب از سوی نویسندگان غیر ایرانی نگارش شده است.

دبیر علمی همایش کتاب سال حوزه تأکید کرد: در میان کتاب‌های ارسال‌شده به دبیرخانه ۶۳ کتاب به زبان عربی، ۳ کتاب به زبان انگلیسی، ۵ کتاب سایر زبان‌ها و بقیه کتاب ایرانی هستند و در بخش خارجی بیشترین استقبال و ارسال اثر از سوی کشورهای عراق و لبنان است.

حجت الاسلام والمسلمین  مقیمی حاجی اضافه کرد: از سال گذشته طبق تصویب شورای برنامه ریزی همایش، مقالات علمی پژوهشی نیز به جشنواره اضافه شده، امسال در کنار برگزاری همایش کتاب سال حوزه، دومین دوره است که مقالات علمی پژوهشی نیز بررسی و تقدیر می شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر ۶۰ فصلنامه علمی پژوهشی از جانب حوزویان منتشر می شود که آثار خود را برای ما دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه ارسال می کنند؛ در همایش بیستم نیز چند اثر در این بخش برگزیده و تجلیل می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی افزود: امسال در کنار آثار علمی پژوهشی و ترویجی بر اساس اهداف و ماموریت های حوزوی، یک رده جداگانه برای آثار فرهنگی تبلیغی تصویب شد که ما در این دوره این مساله را اجرایی کردیم.

دبیر علمی همایش کتاب سال حوزه ادامه داد: امسال دومین جشنواره مقالات علمی حوزه را نیز هم‌زمان با همایش کتاب سال برگزار خواهیم کرد؛ در این زمینه نیز ۴۷ نشریه داشتیم که در جشنواره دوم شرکت کردند و در این میان ۱۲۵ مقاله از سوی اعضای هیئت تحریریه مورد ارزیابی قرار گرفت و ۵۶ مقاله به‌عنوان منتخب انتخاب شد.

وی گفت: محورهایی مانند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، فضای مجازی، انقلاب اسلامی و خانواده را به‌عنوان محورهای اصلی معرفی کردیم که مورد توجه پژوهشگران قرار گرفت.

دبیر علمی همایش کتاب سال حوزه بابیان این‌که ۲۵۰ ارزیاب در رشته‌های مختلف با دبیرخانه همکاری کردند، ابراز داشت: در میان آثار ۱۱۱۳ کتاب و پایان‌نامه برای برادران و ۵۹ کتاب و پایان‌نامه برای خواهران است.

وی با بیان این که در طول بیست دوره برگزاری همایش کتاب سال حوزه در مجموع ۱۶ هزار و ۸۹۴ کتاب به دبیرخانه ارسال شده، گفت: نسخه ای از کتاب های ارسالی در اختیار کتابخانه آیت الله حائری و نسخه ای نیز در اختیار کتابخانه مسجد اعظم قم  قرار می گیرد و با این کار به نوعی غنی سازی کتابخانه حوزه نیز از این طریق انجام می شود.

حجت الاسلام والمسلمین  مقیمی حاجی در پایان این نشست خبری در خصوص برنامه‌های دیگر این همایش گفت: در این همایش که پنجشنبه چهارم بهمن ماه در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفاء  در شهر مقدس قم برگزار می‌شود، آیات هاشمی شاهرودی(ره) و موسوی خلخالی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

* نقش همایش کتاب سال حوزه در ارتقاء و توسعه پژوهش‌ها

همچنین در ادامه این نشست خبری، حجت‌الاسلام والمسلمین میرمعزی، معاون پژوهش حوزه های علمیه، در تشریح برنامه های بیستمین همایش کتاب سال حوزه، گفت: سیاست معاونت پژوهش حوزه ارتقای پژوهش‌های اسلامی در راستای مسائل و نیازهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ،جامعه و نیازهای علمی خود حوزه است و در این عرصه شاید محوری‌ترین امری که باید اتفاق بیفتد این است که روحیه خلاقیت، نوآوری و تفکر در حوزویان تقویت شود و مهارت‌های پژوهشی در میان حوزویان ارتقاء یابد و از جهت محتوا هم دانش‌هایی که فرا می‎‌گیرند متناسب با آن رسالت اصلی یعنی گسترش فرهنگ دینی و پاسخ به مسائل نظام و جامعه باشد.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اصلی معاونت پژوهش، ارتقای مهارت‌ها و تدوین مقالات و تقریرات علمی توسط استادان و محققان است، افزود: حدود ۵ هزار استاد در سراسر کشور در سطوح مختلف حوزه مشغول به تدریس هستند و برنامه های خوبی برای ارتقاء مهارت پژوهشی آنان تدوین شده است.

معاون پژوهش حوزه های علمیه با بیان اینکه ۳۰۰ درس خارج فقه در سراسر کشور داریم، خاطر نشان ساخت: تعداد زیادی از فضلا در این دروس داریم و سیاست‌هایی برای اینکه این دروس ناظر به نیازهای روز باشد طراحی شده است؛ از نیمه‌های سال قبل دروس خارجی که به مسائل مستحدث و مورد نیاز نظام می‌پردازند تاسیس و حمایت می‌شوند؛ همچنین برنامه جامع پژوهشی برای محققان و فضلا در نظر گرفته شده است.

معاون پژوهش حوزه همایش کتاب سال را یکی از برنامه‌های اساسی پژوهشی حوزه بر شمرد و گفت: این جشنواره برای ارتقاء و توسعه پژوهش‌های خوب و مناسب در عرصه علوم اسلامی است و امسال نیز بیستمین همایش به همراه دومین دوره مقالات علمی پژوهشی برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمعزی افزود: دبیرخانه فقه معاصر تاسیس شده و ماموریت آن این است که فقه را در مسائل مستحدث و جدید گسترش دهد و منجر به رسمی شدن این دروس شود از این رو دروسی که به مسائل مستحدثه بپردازند به عنوان دروس ستاره‌دار معرفی و امتیازاتی برای آنان قائل می‌شویم.

معاون پژوهش حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هجمه ها و نسبت های ناروایی که برخی افراد به حوزه در کم کاری در تولید علوم انسانی اسلامی می کنند، گفت: نظام اسلامی ما چون قصد دارد که نظام را بر مبنای اسلامی مدیریت کند، این بحث برای او حیاتی است؛ در این فرایند دو نهاد علمی دانشگاه و حوزه فراروی ما است، ولی سؤال این است که آیا رسالت تولید علوم انسانی اسلامی، رسالت همه نهادهای علمی است یا فقط رسالت حوزه علمیه قم؟ آیا انتظار داریم میلیاردها میلیارد بودجه سمت دانشگاه برود و میلیون‌ها دانشجو در دانشگاه باشند، ولی دانشگاه‌ها هیچ مسئولیتی در این زمینه نداشته باشند و این همه بودجه بیت‌المال صرف تولیدات الحادی علوم انسانی باشد؟.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمعزی ادامه داد: در این طرف حوزه‌ای که کمترین بودجه را دارد و بیشترین جهاد را کرده همیشه مورد مواخذه است؛ الان بسنجیم که خروجی حوزه در تولید علوم انسانی اسلامی چه مقدار است و خروجی دانشگاه چقدر بوده است؟. در چند روز آینده نمایشگاهی در دانشگاه تهران با هدف نشان دادن آثار منتخب حوزه در علوم انسانی و اسلامی داریم و تنها ۱۲ موسسه حوزوی این آثار را به نمایش خواهند گذاشت که حدود چهار هزار اثر است و ۱۳ جلد کتاب‌شناخت آن نیز آماده شده است.

معاون پژوهش حوزه تصریح کرد: بودجه حوزه با حدود ۶۰۰ مدرسه و ۷۰ مرکز تخصصی و پژوهشی به اندازه کمتر از بودجه دانشگاه تهران است و آن وقت حوزه را با این امکانات کم در تولید علوم انسانی اسلامی مورد مواخذه قرار می‌دهند که واقعا این نسبت ها نادرست است.

وی در پایان در مورد صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: این صندوق تاسیس و ریل‌گذاری شده، ولی با توجه به وضعیت حوزه و محدودیت بودجه سرمایه چندانی در صندوق نیست و کار عمده‌ای نمی‌توانیم صورت بدهیم همچنین در اثر کاهش بودجه حوزه، بودجه بسیاری از برنامه‌های پژوهشی حوزه منتفی شده و برنامه‌ها زمین مانده و منتظریم تا امکانات لازم فراهم شود.

۴۶

کد خبر 1224607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =