اخبار ضد و نقیض از ترور و ربودن فرزند ملا عمر

فارس نوشت: «ملا یعقوب» فرزند «ملا عمر» رهبر سابق طالبان افغانستان و عضو ارشد شورای مرکزی این گروه در منطقه سپینه شهر پیشاور توسط افراد ناشناس هدف قرار گرفت.

برخی رسانه‌های پاکستان اعلام کردند ملا یعقوب که به شدت زخمی بود جان باخته اما برخی دیگر از رسانه‌ها از ناپدید شدن وی بعد از این حادثه خبر می‌دهند.

ملا یعقوب از جانب طالبان مسئول نظامی 15 ولایت افغانستان و عضو شورای مرکزی این گروه بود که حدود یک هفته پیش با شورای کویته دچار اختلاف شد و استعفا داد.

وی بعد از کناره‌گیری از شورای کویته راهی شهر پیشاور شد که در ورودی این شهر هدف حمله قرار گرفت.

برخی منابع خبری عنوان می‌کنند که سرویس امنیت پاکستان موسوم به آی اس آی در ترور ملا یعقوب دست دارد.

چندی پیش «حافظ محب الله» وزیر اوقاف طالبان توسط نیروهای امنیتی پاکستان در شهر پیشاور بازداشت شد.

«زلمی خلیل زاد» نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان در سفر به پاکستان مأموریت خود را تمدید کرد و منتظر دیدار با نمایندگان طالبان بود.

با اینکه پاکستان تلاش زیادی کرد نتوانست نمایندگان طالبان را وادار به مذاکره با نماینده آمریکا کند و گفته می‌شود دستگیری وزیر اوقاف این گروه و ترور احتمالی ملا یعقوب اقدامات اسلام‌آباد برای فشار به طالبان برای پیشبرد اهداف مذاکرات صلح به میل خود است.

پیش از این اطلاعیه های مرتبط به ملایعقوب در غرب افغانستان منتشر شده بود که از گروه طالبان به دلیل عدم گفت وگوی مستقیم با دولت افغانستان انتقاد کرده بود اما طالبان این نامه را جعلی دانسته بود.
هفته گذشته رسانه های افغانستان از بازداشت شماری از رهبران طالبان در پاکستان پس از نشست رهبران طالبان و فرماندهان ارتش پاکستان و تنش لفظی خبر داده بودند.
گروه طالبان و منابع مستقل تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده است.

52310

کد خبر 1224741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =