آمار تکان‌دهنده از نابرابری در جهان/ ثروت ۲۶ نفر معادل نیمی از جمعیت جهان

گزارشی جدید از افزایش عجیب آمار نابرابری در جهان خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ با افزایش روزانه ۲.۵میلیارد دلاری ثروت میلیاردرها، وضعیت نابرابری مالی در جهان در سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

گزارش شرکت ضد فقر آکسفام که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد که در حالی که دارایی جمعیت نیمه فقیر جهان ۱۱.۵درصد کاهش پیدا کرده، ثروت میلیاردرها ۱۲درصد بیشتر شده. از سویی تعداد افرادی که ثروت آن‌ها معادل داریی ۵۰درصد فقیر جهان هست به ۲۶ نفر رسیده، این آمار سال گذشته برابر ۴۳ نفر بود.

وینی بیانیما مدیر اجرایی شرکت آکسفام در این رابطه توضیح داد: «حجم حساب بانکی شما نباید مشخص کند که چند سال می‌توانید در مدرسه درس بخوانید یا طول عمر شما چقدر است. اما این دیگر یک واقعیت در کشورهای زیادی است.»

در این گزارش توضیح داده شده که از بحران اقتصادی دهه گذشته تاکنون آمار میلیاردرها تقریبا ۲ برابر شده. در این میان شرکت‌ها و افراد ابرثروتمند در حال استفاده از مالیات‌هایی کمتر از هر مدت دیگری هستند.

آکسفام این موضوع را اینگونه در تحقیق خود توضیح داد: «دولت‌ها با کاهش بودجه خدمات عمومی، بهداشت و آموزش و از سویی کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ در حال تقویت نابرابری هستند.»

از سویی این تحقیق نشان می‌دهد که زنان و دختران بیشترین آسیب را از این نابرابری می‌بینند: «وقتی پول نیست دخترها از مدارس خارج میشوند.»

اما آکسفام راه حلی هم برای بهبود این وضعیت پیشنهاد کرده است، افزایش مالیات. تخمین زده شده که مالیات ۱درصدی ثروت کافی است تا به ۲۶۲میلیون نفر کودک خدمات آموزشی ارایه کرد و جان ۳.۳ میلیون نفر را نجات داد. این مطالعه همچنان نشان داده که ثرونتمندان در حساب‌هایی پنهانی  ۷.۶ هزار میلیارد دلار پنهان کرده‌اند.

بیانیما در این باره توضیح داد:‌ «مردم در اطراف دنیا عصبانی و ناامید هستند.»

در گزارش سال پیش آکسفام نشان داده شد که ۱درصد ثروتمند جهان ۸۲درصد ثروت ساخته شده در سال ۲۰۱۷ را برداشت کردند.

منبع: تایمز

42237

کد خبر 1224910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دکترسید IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  4 0
  الحمدلله در کشور ایران چنین موضوعی وجود ندارد.
 • GB ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  2 0
  ......به این دنیای ظالم