تصاویر | رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس‌جمهور خواند؛ ترامپ به رسمیت شناخت

دولت آمریکا روز چهارشنبه «خوان گیدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخت.

به گزارش ایرنا، این تصمیم پس از آن اعلام شد که گیدو در جمع هزاران نفر از حامیان خود، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.


وی رئیس مجمع ملی ونزوئلا است که دولت و دیوان عالی این کشور، آن را به رسمیت نمی‌شناسند.اقدام آمریکا، دو هفته پس از مراسم تحلیف «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا صورت می‌گیرد.
وی در انتخاباتی که در ماه آوریل (اردیبهشت) برگزار شد، برای دومین بار به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا برگزیده شد.با این وجود آمریکا و برخی کشورهای متحد آن، این انتخابات را به رسمیت نشناخته و همسو با مخالفان دولت ونزوئلا، خواستار کناره‌گیری مادورو از قدرت شدند.


ونزوئلا در ماه‌های گذشته با یک بحران عمیق اقتصادی دست به گریبان بوده و تورم افسار گسیخته موجب گرانی و کمبود شدید کالاهای اساسی در این کشور شده است.
با این حال رئیس جمهوری ونزوئلا تاکنون از استعفا خودداری و آمریکا و متحدانش را به تلاش برای براندازی دولتش متهم کرده است.


«دلسی رودریگز» معاون مادورو روز سه شنبه در همین ارتباط گفته بود که دولت آمریکا با حمایت از اعتراض‌ها در ونزوئلا، به دنبال کودتا علیه دولت این کشور است.
این اظهارات همزمان با اعلام خبر بازداشت 27 نظامی عضو گارد ملی ونزوئلا صورت می‌گیرد که متهم به طرح‌ریزی شورش علیه مادورو شده‌اند.

به گزارش رسانه‌ها، روز چهارشنبه ده‌ها هزار نفر از مخالفان دولت ونزوئلا در کاراکاس پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند.
این تظاهرات در ادامه اعتراض‌های روزهای گذشته در شهرهای مختلف این کشور است که بنا به آمار غیررسمی، در جریان آن دست‌کم چهار نفر کشته و تعدادی زخمی شده‌اند.
ونزوئلا در سال‌های اخیر آبستن حوادث بسیاری بوده و تورم بالا در این کشور به نارضایتی های اقتصادی انجامیده است.

49311

کد خبر 1225328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =