توضیح یک تحلیلگر ایتالیایی درباره جنگ احتمالی بین ایران و اسراییل

ایرنا نوشت: 'دیوید میلر' کارشناس ارشد مرکز بین المللی دانشوران 'وودرو ویلسون ' در پاسخ به اینکه ' آیا رویارویی ایران ورژیم صهیونیستی در سوریه پیش درآمدی بر جنگ است؟ گفت: برخورد جدی میان ایران و اسرائیل به نفع هیچکدام از آنها نیست.

میلر روز چهارشنبه در گفت وگو با روزنامه ایتالیایی 'لاستمپا' افزود: در خاورمیانه هیچ چیزی به صورت ناگهانی اتفاق نمی افتد و رویدادها، نتیجه فرایندهای طولانی هستند. اسرائیل نیاز دارد با حفظ سطح فعلی عملیات، اهداف مهمی را در سوریه خنثی کند. ایران به خوبی می داند که درگیرعملیاتی در خارج از خاک خود یعنی در سوریه است که در چنین مواردی، برغم اتحاد میان دو کشور، همواره با پیچیدگی ها و مشکلاتی همراه می باشد. البته اگر ایران اهداف اسرائیلی را هدف قرار دهد و این حمله باعث تلفات شود با پاسخ اسرائیل روبه رو خواهد شد. اگر این پاسخ در قالب حمله به خاک ایران باشد، در این صورت برخورد میان تهران و تل آویو شکل جدی به خود خواهد گرفت. اما تحقق چنین وضعیتی را بسیار بعید می دانم.
وی با اشاره به نقش روسیه افزود: روسیه در سوریه دارای سه هدف راهبردی است. حفظ ساختار قدرت به صورتی که بشار اسد کماکان در راس آن قرار داشته باشد، حفاظت از پایگاه های دریایی، زمینی، هوایی و نیروهای خود در خاک سوریه و اجازه ندادن به هیچ قدرت خارجی به ویژه امریکا برای به مخاطره انداختن طرح های مسکو در سوریه از جمله این اهداف است که تحقق آن نیازمند افزایش نیافتن تنش میان ایران و اسرائیل می باشد.
میلر در پاسخ به اینکه ' آیا خروج امریکا از سوریه باعث تحرک بیشتر اسرائیل در آن کشور شده است؟' گفت: فکر نمی کنم. این موضوع تا کنون بیشتر جنبه حرف داشته و عملی نشده است. دیگر اینکه امریکایی ها از نقاطی که برای اسرائیل دارای اهمیت استراتژیک می باشد، مانند بلندی های جولان یا مناطق مرزی، خارج نمی شوند. به همین دلیل فکر نمی کنم که با خروج نیروهای امریکایی از سوریه، نه دیدگاه تاکتیکی و نه اقدامات نظامی اسرائیل در ارتباط با دمشق تغییر کند.

60231

کد خبر 1225338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =