روزنامه انگلیسی: آمریکا وادار به عقب‌نشینی در کنفرانس ورشو شد

باشگاه خبرنگاران نوشت: روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشت اعتراض اروپایی‌ها، آمریکا را وادار کرد تا از برنامه خود برای بهره‌برداری از کنفرانس لهستان به‌ منظور ایجاد ائتلاف جهانی علیه ایران عقب‌نشینی کند.

بنابر این گزارش، این تغییر رویکرد پس از آن صورت می‌گیرد که بسیاری از وزرای کشورهای اروپایی و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کردند در این نشست دو روزه که ۱۲ و ۱۳ فوریه برگزار می‌شود، شرکت نخواهند کرد. 

این نشریه انگلیسی در ادامه نوشت: روسیه گفته است که در این نشست شرکت نمی‌کند و عدم شرکت سایر کشورها و یا حضور هیئت‌های سطح پایین در واقع از انزوای آمریکا حکایت دارد.

این گزارش می‌افزاید: راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اروپا چندین ماه است که به تأخیر افتاده است. در این کنفرانس ممکن است موضوع ناتوانی اتحادیه اروپا برای راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی (SPV) با هدف تسهیل مراودات مالی با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا مطرح شود.

روز گذشته جاناتان کوهن، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درباره اوضاع غرب آسیا و مسئله فلسطین از اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره تمرکز نشست ورشو بر مسائل ضدایرانی عقب‌نشینی کرد.

کوهن افزود: این نشست برای تبادل نظر درباره چالش‌های خاورمیانه است و محلی برای بدنام کردن یا حمله به ایران نخواهد بود.

در همین حال، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند وزیر خارجه لهستان از وزرای خارجه اروپایی درخواست کرده است در نشست ورشو شرکت کنند، هر چند برخی دیپلمات‌های اروپایی بر این باورند که مایک پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) ممکن است حتی این نشست را در لحظه آخر، با توجه به اقبال کم کشورها از آن یا تلاش آن‌ها برای حضور در آن با مقامات رده پایین خود، لغو کند.

60231
کد خبر 1225358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =