سخنگوی وزارت بهداشت: یک سوم مراجعان داروخانه‌ها، درخواست دارو بدون نسخه دارند

فارس نوشت: سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طی ۵ سال اخیر ۳۴ درصد مراجعات به داروخانه‌ها شامل افرادی بوده که بدون مراجعه به پزشک برای دریافت دارو اقدام کرده‌اند، گفت: کیفیت خدمات سلامت در بخش دولتی بهتر یا برابر بخش خصوصی است.

ایرج حریرچی در همایش دریچه‌ای به فردای نظام سلامت ایران با رویکرد ایرانی اسلامی پیشرفت اظهار داشت: در کشور ما بیمارانی که نیاز به مراجعه خدمت دارند ۹۸.۷ درصد آنها در بخش دولتی و خصوصی خدمات عادلانه دریافت می‌کنند والبته فقرا مراجعه کمتری برای بستری داشتند.

وی افزود: در ۵ سال اخیر ۳۴ درصد مراجعات به داروخانه‌ها بیماران یا همراهان آنها بوده که بدون نسخه پزشک درخواست دریافت دارود داشتند واکنون نگرانیم اگر خدمات قیمت مناسب نداشته باشد در شرایط تحریمی افراد به پزشک مراجعه نکنند و بدون نسخه جهت دریافت دارو اقدام کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت کاهش چشمگیری داشته،‌گفت:‌البته در زمینه کاهش هزینه‌های کمرشکن به اندازه کاهش پرداختی‌ها موفق نبوده‌ایم و این مسئله ناشی از دو فاکتور اتفاقات داخل حوزه و وضعیت عمومی اقتصاد کشور است.

حریرچی گفت: اقشار غنی که جمعیتی حدود ۱۶ میلیون را تشکیل می‌دهند بیشتر از فقرا و قشر متوسط طی ۲۰ سال گذشته در معرض هزینه‌های کمرشکن بودند چرا که فقیر در بخش خصوصی بستری نمی‌شود یا به طور مثال ایمپلنت نمی‌کند.

وی بیان داشت:‌بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور با یک ریال پرداخت در حوزه سلامت فقیر می‌شوند و این موضوع در بررسی‌ها مورد توجه قرار دارد.  همچنین باید توجه داشت عمل‌های زیبایی همچون جراحی بینی یا رفع پف چشم افراد را با هزینه‌های کمر شکن مواجه می‌کند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به موضوع یارانه نقدی اشاره کرد و گفت:‌ این مسئله به سه طریق می‌تواند توزیع شود یک به صورت مساوی میان مردم بین فقیر و غنی، دیگری تبدیل آن به بنزین است که در حال حاضر افراد غنی ۱۰.۷ برابر بیشتر از فقرا این یارانه را دریافت می‌کنند و روش سوم بهره‌مندی از یارانه در قالب طرح تحول سلامت است که فقرا از این یارانه بیشتر از اغنیا بهره‌مند شدند.

حریرچی با اشاره به اینکه کیفیت خدمات سلامت در بخش دولتی از نظر تکنیک و وسایل همچنین تجهیزات بهتر یا برابر با بخش خصوصی است، گفت: البته بخش خصوصی هتلینگ بهتری داشته و خدمات را ویترین می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پزشکی خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت و راهنمای بالینی ۴ موضوعی است که با توجه به آن می‌توانیم به عدالت بیشتر در حوزه سلامت دست یابیم.

۴۲۲۳۱

کد خبر 1225462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدعلی NL ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
  0 0
  چون ویزیت پزشکان سالیانه و بی رویه بالا برده میشود
 • NL ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
  0 0
  پزشک اگر شب تا صبح روز را شب در مطب بنشیند بیمار و مراجعه کننده داره ولی همه ساله افزایش تعرفه داره
 • پروفسور علی کرمی IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
  0 0
  تغییر نظام سلامت از درمان به پیشگیری. سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به تغییر سبک زندگی و افزایش بیماری های غیر واگیر کشنده مثل قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و ... ضرورت تغییر نظام سلامت از درمان به پیشگیری را تاکید کرد. بنیاد ملی سبک زندگی بیش از 5 سال است که فریاد می زند بجای درمان باید به اصلاح ریشه بیماری ها یعنی سبک زندگی، تغذیه سالم و ارتقا فرهنگ سلامت پرداخت و باعث خوشحالی است که بالاخره وزارت بهداشت با اصلاح رویگرد خود به این شعار بنیاد یعنی اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم روی آورده است. آمیدواریم وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی، محیط ریست، وزارت بازرگانی و دانشگاه ها و مراکز علمی همه پیشگیری را اصل بگیرند. کانال بنیاد ملی سبک زندگی سالم اسلامی ایرانی پروفسور علی کرمی در سروش و تلگرام proffessorkarami@