موضع‌گیری مقامات ارشد نظامی ونزوئلا درباره مادورو

ایرنا نوشت: رهبران نظامی ونزوئلا بر حمایت تزلزل ناپذیر خود از 'نیکولاس مادورو' رئیس جمهوری این کشور و وفاداری خود به وی تاکید کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، شماری از ژنرال های ارتش که هزاران نیروی نظامی را تحت فرماندهی خود دارند با حضور در مقابل دوربین های تلویزیونی، آمریکا را به دخالت در امور داخلی ونزوئلا متهم کرده و بر دفاع از مادورو تاکید کردند.

«ولادیمیر پادرینو لوپز» وزیر دفاع ونزوئلا که از متحدان کلیدی مادورو است، تلاش برای تشکیل «دولت موازی» را رد کرده و اظهار داشت: جنگ میان مردم ونزوئلا مشکلات ما را حل نخواهد کرد.
وی روز پنجشنبه در توئیتی نوشت که سربازان این سرزمین از رئیس جمهوری تحمیلی تبعیت نخواهند کرد. وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد: رئیس جمهوری که از بیرون تحمیل شود و در سایه منافعی تاریک به قدرت رسیده باشد، به درد ملت ونزوئلا نخواهد خورد. اکنون یاس و نابردباری صلح این ملت را تهدید می کند و از این رو ارتش حامی قانون اساسی و حاکمیت ملی کشور باقی خواهد ماند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه «خوان گوایدو» رهبر مخالفان مادورو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت. مادورو در پاسخ به این اقدام، روابط دیپلماتیک با واشنگتن را قطع کرده و به دیپلمات های آمریکایی 72 ساعت فرصت داد تا خاک ونزوئلا را ترک کنند.

درهمین حال، نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل اعلام کرد: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا خواستار بحث درباره اوضاع سیاسی ونزوئلا در جلسه روز شنبه شورای امنیت شده است.
ماتیلا با بیان اینکه آفریقای جنوبی هنوز نیکولاس مادورو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت می شناسد ، اظهار داشت که اوضاع در آن کشور «بسیار حساس» است. 
«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل پیش از سخنان ماتیلا گفته بود که به نظر وی نیازی به تشکیل جلسه در مورد ونزوئلا نیست. 

در همین حال، پمپئو در سخنانی خطاب به سفرای کشورهای عضو «سازمان کشورهای آمریکایی» از کشورهای آمریکای لاتین دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را «غیرمشروع» و «غیردموکراتیک» خواند. 

او از دولت های آمریکای لاتین خواست تا گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسند. به گزارش واشنگتن اگزمینر، پمپئو همچنین گفت که آمریکا 20 میلیون دلار کمک بشردوستانه به مخالفان مادورو می دهد. 

علاوه بر آمریکا، کشورهایی مانند کانادا، برزیل و کلمبیا ، گوایدو را به رسمیت شناخته اند اما کشورهای دیگری از جمله مکزیک، کوبا و بولیوی اعلام کرده اند که به حمایت از مادورو ادامه می دهند.

49311

کد خبر 1225620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =