ادامه اظهارنظرها درباره انتقال آب خزر به سمنان؛ این بار رئیس سازمان محیط زیست

ایسنا نوشت: به دنبال اعلام آمادگی دولت برای انتقال آب دریای خزر به سمنان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد: به انتقال آب تنها با هدف تأمین آب شرب مجوز می‌دهیم.

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان از آن طرح‌هایی است که موافق و مخالفان دوآتشه بسیار دارد، البته آذرماه امسال حسن روحانی- رئیس جمهور کشورمان- در سفر استانی به سمنان، حجت را بر دولتی‌ها تمام کرد و افزود: «از نظر دولت مشکلات انتقال آب از شمال ایران به استان سمنان بر طرف شده و کارهای مطالعاتی مربوط به آن نیز انجام شده است. از فردا صبح اگر سرمایه‌داری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز کشور از جمله استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی را دارد تا امکانات لازم را در اختیار او قرار دهد.»

اگرچه رئیس جمهور دولت دوازدهم از برطرف شدن همه موانع پیش روی انتقال آب خزر به سمنان و آمادگی کامل دولت برای اجرای این طرح سخن می‌گوید، اما عیسی کلانتری - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرد: وزارت نیرو هنوز به طور رسمی آبی برای انتقال از خزر به سمنان تخصیص نداده است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب تنها با هدف تأمین آب شرب و بهداشت موافقت می‌کند، تصریح کرد: با انتقال آب به منظور تأمین آب برای مصارف کشاورزی مخالف هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان حتماً باید گزارش ارزیابی زیست محیطی داشته باشد، تاکید کرد: برای اجرای این طرح، حتماً باید ضوابط زیست محیطی رعایت شود، البته تاکنون برای انتقال آب دریای خزر به سمنان، وزارت نیرو آبی تخصیص نداده است. در صورت تخصیص وزارت نیرو، سازمان محیط زیست ضوابط زیست محیطی را ابلاغ می‌کند.

کلانتری در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان محیط زیست با انتقال آب برای مصارف صنعتی موافق است؟، گفت: راه‌اندازی صنعت بسیار پرهزینه است، اما اگر رونق صنعت از طریق آب انتقالی، توجیه اقتصادی داشته باشد و با ضوابط زیست محیطی سازگار باشد؛ ایرادی ندارد.

نمایندگان استان‌های شمالی کشور از مخالفان جدی طرح انتقال آب خزر به سمنان هستند، این مخالفت به حدی است که علی‌محمد شاعری -نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی- چندی پیش گفته بود: «تا زنده‌ام اجازه انتقال آب دریای خزر را به سمنان نمی‌دهم.» این نماینده در گفت وگویی که در مهرماه سال جاری، با ایسنا داشت با اشاره به اینکه طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان نیازمند مجوز ارزیابی زیست محیطی است، گفت: تاکنون این مجوز در سازمان محیط زیست به تأیید نرسیده و مطالعات ارزیابی زیست محیطی این طرح صورت نگرفته است. به همین دلیل تا زمانی که مطالعات ارزیابی زیست محیطی درباره انتقال آب دریای خزر به تصویب سازمان حفاظت محیط زیست نرسد، اجرای این طرح غیرقانونی است.

۴۷۴۷

کد خبر 1225872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  4 0
  بلایی که بر سر روستاهای پایین دست رودخانه تلار بزرگ اوردند و با انتقال اب از سرچشمه های تلار به سمنان و با از بین بردن کوهها و استخراج شن و ماسه اکوسیستم منطقه خطیرکوه را نابود کردند تا دوستان در سمنان هم صنایعشان پیشرفت کند و هم کشاورزی کنند و استان کویرشان را اباد کنند تا منافع 2.7 میلیون نفر قربانی منافع 700 هزار انسان شود را میخواهند بر سر تجن بیاورند. مردم مازندران هوشیارانه باید در برابر این اقدام مقاومت کنند
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  1 2
  اگر واقعا هدف آب شرب است بهتره از طریق چندتا کانال از سرشاخه های البرز آب با کیفیت و بدون نیاز با پالایش رو انتقال بدهند
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   1 0
   از اول هم بحث اب شیرین و سد فینسک مطرح بوده و خزر و ... نخود سیاه است. ولی مگر 600 700 هزار هموطن چقدر اب شرب لازم دارند. این اب شیرین صرف گسترش صنایع اب بر در استانهای کم ابی چون سمنان میشود که حتی با توجه به طرح امایش وزارت نیرو فاقد منابع لازم برای توسعه صنعتی بیشتر است. چرا همین اب صرف توسعه صنایع در خود استان مازندران نشود تا کارخانه ها و واحدهای تولیدی بزرگ کوچک مازندران چون نساجی مازندران چیت سازی گونی بافی و ... که روزی هزاران انسان از انها ارتزاق میکردند بسته نشوند. چرا اب همواره باید به سمت استانهایی چون کرمان و اصفهان و سمنان منتقل شود و خوزستان و چهارمحال مازندران لرستان قربانی این چرخه توسعه استانهای مرکزی ایران باشند. بر متخخصان توسعه و جامعه شناسان و ژورنالیستهاست که تحلیلهای عملکردگرایانه صرفنظر کرده و دلایل ساختاری برای این بی عدالتی ها را بیان کنند.
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
  0 0
  الكيه مردمو سركار گذاشتن