تاثیر بالای دخانیات در  بروز سرطان/ انتقاد از بازگشایی قلیان‌خانه‌ها در اصفهان

مهر نوشت: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه علت بروز ۳۰ درصد سرطان‌ها ریشه در دخانیات دارد،‌ گفت: بر روی طرح مبارزه با دخانیات ۲۰ سال کار کردیم و تاثیر آن را روی کاهش میزان سرطان مشاهده کردیم اما برخی از مداخلات سبب شد که قلیان خانه ها دوباره در اصفهان بازگشایی شوند.

 ‌کمال حیدری ظهر شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با سرطان اظهار داشت: ۸۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری است و با کنترل چاقی و اضافه وزن و عواملی مثل بی تحرکی، آلودگی هوا،‌ فست فودها و دخانیات ودیگر عوامل خطر ساز می توان از سرطان پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه در سند جامع پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر ،‌سرطان یکی از مباحث محوری ماست،‌ ادامه داد: از سال ۸۵ تاکنون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اقدام به ثبت میزان سرطان در استان کرده است.

برخی مداخلات موجب بازگشایی قلیان خانه ها در اصفهان شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه علت بروز ۳۰ درصد سرطان‌ها ریشه در دخانیات دارد،‌ تصریح کرد: بر روی طرح مبارزه با دخانیات ۲۰ سال  کار کردیم وتاثیر آن را روی کاهش میزان سرطان مشاهده کردیم  اما برخی از مداخلات سبب شد که قلیان خانه ها دوباره در اصفهان بازگشایی شوند.

وی با اشاره به اینکه بدنبال اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در سال ۹۱ روی زنان ۳۰ تا ۷۰ سال در سال ۹۱ اقدام به شناسایی ۶۴ درصد موارد  کردیم، ادامه داد: از ۶۴ درصد مبتلایان به سرطان،‌۱۳  درصد در مرحله آخر قرار داشتند.

حیدری از اجرای طرح غربالگری روده بزرگ به صورت پایلوت در شهرضا در سنین ۵۰ تا ۷۰ خبر داد و اعلام کرد: حدود ۲۸ درصد جامعه هدف را مورد بررسی قرار دادیم و نزدیک به ۱۸۵ هزار نفر مورد غربالگری قرار گرفتند که ۶۲ مورد ابتلا به سرطان و ۶۱۲ مورد پولیپ روده بزرگ شناسایی شد.

رژیم غذایی حدود ۳۰ درصد در ابتلا به سرطان مؤثر است

وی از شیوع سرطان معده، پوست، پروستات و کلورکتال در بین مردها و سرطان‌های کلورکتال، پستان و پوست در بین زنان خبر داد و بیان داشت:  در جوامع توسعه‌یافته رژیم غذایی حدود ۳۰ درصد در ابتلا به سرطان مؤثر است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از اجرای طرح غربالگری سرطان دهنه رحم  طی یک دهه گذشته خبر داد و بیان داشت: ۶۱ درصد افراد استان چاقی و اضافه وزن دارند که این امر نیز در بروز سرطان مؤثر است.

۴۶

کد خبر 1226097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =