فارس نوشت: اتحادیه اروپا روز شنبه بیانیه‌ای را درباره اوضاع در ونزوئلا منتشر کرد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه خواستار برگزاری فوری انتخابات ریاست جمهوری آزادانه، شفاف و معتبر بر اساس معیارهای دموکراتیک بین‌المللی و قانون اساسی ونزوئلا است.

اتحادیه اروپا در ادامه این بیانیه ذکر کرده است: در غیاب نبود سازمانی برای برگزاری انتخابات جدید با ضمانت‌های مورد نیاز طی روزهای آینده، اتحادیه اروپا اقدامات بیشتری را اتخاذ خواهد کراد که شامل برسمیت شناختن رهبری کشور مطابق با ماده 233 قانون اساسی ونزوئلا است.

 از سوی دیگر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه شنبه بعد از ظهر همگام با واشنگتن از آمادگی کشورش برای به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا ، در صورت عدم برگزاری انتخابات سراسری در این کشور در روزهای آینده خبر داد. اسپانیا و آلمان نیز امروز در این زمینه مواضعی مشابه با فرانسه اعلام کردند.

در روز گذشته آمریکا و اغلب کشورهای غربی در اقدامی خلاف عرف و قوانین بین‌المللی دولت منتخب ونزوئلا را «غیرقانونی» و «نامشروع» توصیف کرده و از گوایدو حمایت کرده‌اند.

 این اقدام با واکنش منفی روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور دیگر روبر شده که بر لزوم پایبندی به قواعد دموکراتیک تاکید کرده‌اند. نیکلاس مادورو در انتخاباتی که چند ماه پیش در ونزوئلا برگزار شد،  با رأی قاطع مردم این کشور پیروز شد.

با این حال گوایدو چهارشنبه شب با چراغ سبز کشورهای غربی در جمع هوادارانش خود را رئیس جمهور این کشور اعلام کرد. اقدامی که از سوی دولت ونزوئلا یک کودتا علیه رئیس جمهور منتخب مردم خوانده شده است.

49311

کد خبر 1226127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =