ستاره تیم ملی قطر از جام‌ملت‌های آسیا می‌گوید/برای شکستن رکورد قطر نمی‌جنگم

فرهیختگان نوشت:بی‌تردید یکی از سورپرایزهای هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا ستاره 22ساله خط حمله تیم ملی قطر بوده است. جوان ترکه‌ای باشگاه الدحیل که پیش از این و در لیگ قهرمانان آسیا، با گلزنی مقابل پرسپولیس تنه‌اش به تنه ما خورده بود. بازیکنی که مانند چند مهره تاثیرگذار دیگر قطر، در کشوری دیگر به دنیا آمده اما بزرگ شده کشور عنابی‌هاست.

معز علی زین‌العابدین عبدالله متولد شهر خارطوم در کشور سودان است. او به خاطر شغل پدرش و زمانی که تنها چهار سال داشت به قطر آمد و همانجا فوتبال را آموخت و در کمپ اسپایر بزرگ شد. او بعد از یکی دو سال حضور در باشگاه‌های اتریشی و اسپانیایی به قطر برگشت و عضو تیم ملی بزرگسالان شد. معزعلی پس از گلزنی مقابل لبنان، پوکر در برابر کره‌شمالی و دبل در بازی حیثیتی مقابل عربستان، خودش را به‌عنوان جدی‌ترین مدعی آقای‌گلی این دوره جام ملت‌های آسیا معرفی کرده و یکی از مسببان صعود تیم فلیکس سانچز به نیمه‌نهایی بوده است. این بازیکن جوان اگر یک گل دیگر به ثمر برساند به رکورد علی دایی می‌رسد و به‌طور مشترک صاحب رکورد بیشترین گل زده در یک جام ملت‌ها می‌شود.
گفت‌وگو با این مهاجم گلزن که با کمک علی حسن‌الصلاه، مدیر رسانه‌ای پاسخگوی تیم ملی قطر انجام شده را در ادامه می‌خوانید.
تورنمنت بسیار شگفت‌انگیزی را شاهد بوده‌ایم که دامنه شگفتی‌هایش از حذف تیم‌های بزرگ آغاز می‌شد تا موفقیت‌های پیش‌بینی‌ناپذیر تیم‌ملی قطر. آیا قبل از مسابقات این باور در تیم شما بود که بتوانید چنین نتایجی را کسب کنید و به چنین مرحله‌ای برسید؟
شاید فکر کنید مبالغه می‌کنم اما واقعا به این باور رسیده بودیم. ما می‌دانستیم به چنین دستاوردهایی خواهیم رسید. بازی‌های دوستانه و اردوهای بسیار درجه یکی داشتیم. از همه مهم‌تر ما با آقای فلیکس بیش از هفت سال است که کار می‌کنیم و مدت‌هاست کنار هم هستیم. در حقیقت چنین دستاوردهایی اصلا خود ما را شگفت‌زده نمی‌کند. این همان چیزی است که سال‌ها برایش تمرین کردیم.
برای خودت هم این مسابقات دستاوردهای خیره‌کننده‌ای داشت. تا این لحظه آقای‌گل مسابقات هستی و این اقبال را داری که با حفظ این عنوان تورنمنت را به پایان برسانی. قبل از مسابقات به چنین چیزی فکر می‌کردی؟
نه، درست است که به‌عنوان یک مهاجم وظیفه من گلزنی است اما آقای‌گلی برای من اهمیت زیادی ندارد. من برای گل زدن اینجا هستم تا مربی و هم‌تیمی‌ها و مردم کشورم را خوشحال کنم، نه اینکه عنوانی شخصی را به دست بیاورم. ترجیح می‌دهم تیمم قهرمان شود و جام به دست بیاورد تا اینکه عنوان فردی به من یا به بازیکن دیگری برسد. همه ما چنین نگاهی داریم. طبیعتا بسیار خوشحالم که فعلا آقای‌گل این مسابقات هستم اما حفظ این عنوان برایم اهمیتی ندارد. دوست دارم در بازی‌های باقی‌مانده گل‌های بیشتری بزنم تا تیمم صاحب عنوان شود، نه اینکه خودم به چیزی برسم.
در بازی با کره‌شمالی بار خودت را برای آقای‌گلی بستی. این بازی احتمالا باید برای ابد در گنجینه خاطرات تو باقی بماند. چه حسی در مورد این بازی داری؟
صادقانه بگویم برای ما بازی بسیار دشواری بود؛ یعنی در شروع بازی خودمان را برای مسابقه سنگینی آماده کرده بودیم اما گل‌های نیمه اول بار روانی را از روی دوش ما برداشت و آزاد شدیم. دیدیم به آن سختی که فکر می‌کردیم نیست و این رهایی‌بخش بود. برای کره‌شمالی بازی بسیار مهمی بود و فکر نمی‌کردیم اینقدر راحت شکست بخورند. بعد گل‌های بیشتری زدیم و بازی را با خیال راحت بردیم. بسیار خوشحالم که در آن بازی چهار گل زدم. این خوشحالی از این رو بود که ما با این برد صعود خود را قطعی کردیم و دیگر نیازی به نگرانی بابت بازی با عربستان نبود. این بازی برای من و همبازیانم در خاطره‌ها خواهد ماند چراکه تاکنون چنین برد خوبی در این مسابقات کسب نکرده بودیم.
کمی از بازی با عراق صحبت کنیم. آنها بعد از حذف گلایه داشتند که حق‌شان باخت نبود چون بهتر از شما بازی کردند!
بازی بسیار دشواری بود، خیلی سخت. اول اینکه عراق یکی از قهرمان‌های این مسابقات بود و طبیعتا بازی مقابل این تیم اصلا آسان نبود. نکته بعدی نسل خوبی است که عراقی‌ها دارند. تیم‌شان خیلی خوب و آینده‌دار است. ما خیلی برای این بازی تلاش کردیم و خدا را شکر که بازی صبورانه ما باعث برد شد. ما بازی بسیار خوبی مقابل‌شان داشتیم. اینکه آنها در مورد این بازی فکر کنند که بهتر از ما بودند، این حقیقت را تغییر نمی‌دهد که برنده این مسابقه ما بودیم و به دور بعدی صعود کردیم.
با 7 گل زده در تعقیب علی دایی هستی. او در یک دوره از این مسابقات با 8 گل زده آقای‌گل شد و رکورد خودش را ثبت کرد. این شانس را داری که با زدن یک گل با او برابری کنی و با زدن 2 گل از رکوردش بگذری.چه حسی داری؟
علی دایی بدون شک یکی از بزرگ‌ترین مهاجمان تاریخ فوتبال آسیاست و همچنین یک الگو و اسطوره برای تمام مهاجمان بعد از خودش در اروپاست. او حتی در قطر هم بازی کرد و مردم بسیار او را دوست داشتند. صادقانه تکرار می‌کنم برای شکستن رکورد علی دایی یا آقای‌گلی نمی‌جنگم. افتخاری است که بتوانم آقای‌گل شوم یا حتی رکورد او را بشکنم اما برایم مهم نیست. خوشحال می‌شوم که تیمم قهرمان این رقابت‌ها باشد. واقعا به دنبال هدف فردی نیستم.
سردار آزمون هم یکی از رقبای تو در راه رسیدن به آقای‌گلی خواهد بود. نظرت درمورد او چیست؟
سردار بازیکن درجه یکی است. یک مهاجم گلزن و خوب برای ایران و حتی آسیا. در اروپا بازی می‌کند و بسیار هم مستعد است. او را از نظر شخصی نمی‌شناسم اما اطمینان دارم که او و من بیشتر برای قهرمانی در این تورنمنت مهم رقابت داریم تا برای آقای‌گلی.
امسال قطر متفاوتی را در مسابقات دیدیم که اشاره کردی دلیلش تلاش‌های مربی و سال‌های طولانی با هم کار کردن است. کمی بیشتر در این مورد توضیح بده که چطور قطر در حمله تا این اندازه زهردار و در دفاع تا این اندازه قدرتمند است؟
همان‌طور که اشاره کردم مدتی طولانی است که با مربی خود کار می‌کنیم. شناخت مناسبی از ما دارد. می‌داند نقاط ضعف و قوت ما چیست و چطور باید از این نقاط استفاده کند. ما هم مثل ایران نتیجه گرفتیم. زیاد گل زدیم و اصلا گل نخوردیم. راز موفقیت ما و شما یکی است؛ سرمربی خوب خارجی. کی‌روش هم مثل فلیکس سال‌هاست در ایران کار می‌کند و با تیم حضور دارد. این تداوم سبب موفقیت مشترک دو تیم شده است، نتایج هم مثل هم است. گل زده زیاد و گل خورده کم.
غیبت تماشاگران شما در امارات به دلایل سیاسی هم ناراحت‌کننده است اما انگار اثری روی نتایج شما نگذاشته؟
نمی خواهم وارد مسائل سیاسی شوم. تیم ملی ما در طول مسابقات فقط داخل زمین را می‌بیند و تمرکزش در مسابقات است تا بهترین نتیجه را بگیرد. تماشاگران عزیز ما هم از راه دور به هر شکل ممکن از ما حمایت می‌کنند. ما برای آنها بازی می‌کنیم.
برای بازی با فینال رقیب خاصی مد نظرتان هست؟
نه، برای ما فرقی نمی‌کند چه تیمی فینالیست شود. به همه تیم‌ها به یک اندازه احترام می‌گذاریم و این برای ما مهم‌ترین نکته است. هر تیمی که پیش روی ما باشد از احترام ما برخوردار است. ما برای خودمان بازی می‌کنیم، نه برای تیم حریف. خود را برای بازی با امارات آماده می‌کنیم که از امتیاز میزبانی و تماشاگر برخوردارند ولی می‌کوشیم به فینال برسیم.
251 251
کد خبر 1226195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =