همتی: عملکرد ارزی بانک مرکزی منفی است

ایرنا نوشت: رییس کل بانک مرکزی گفت: نتیجه عملکرد ارزی امسال بانک مرکزی، دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منفی است.

 «عبدالناصر همتی» در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در هنگام بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷ اعاده شده از سوی شورای نگهبان افزود: در اصلاحیه قانون بودجه امسال، ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود از بابت خرید و فروش ارز برای بانک مرکزی پیش‌بینی شده که اگر تصویب شود بانک مرکزی باید بابت سودی که برای آن محقق نشده مالیات پرداخت کند.
رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: همین موضوع باعث افزایش ۶ تا هفت درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می‌شود.
همتی یادآور شد: نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منفی است، از این رو ما چنین درآمدی نخواهیم داشت و گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می‌شود.

مجلس


رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: قراردادن چنین درآمدی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است.
 در هنگام بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه برای رفع ایرادات شورای نگهبان در طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷، بندی رسیدگی شد که نمایندگان با وجود ایراد شورای نگهبان خواستار ابقا آن بودند.
طبق این بند، بانک مرکزی مشمول مفاد ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مبنی بر واریز مالیات علی الحساب و سود سهام بودجه مصوب به صورت یک دوازدهم در هر ماه است.
در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آمده است: شرکت‌های دولتی و بانک‌ها که در بودجه برای آنها سود ویژه پیش‌بینی می‌شود موظف به واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام علی‌الحساب مصوب به صورت یک دوازدهم در هر ماه هستند که در بند ۶ ماده واحده طرح اصلاح بودجه نیز بانک مرکزی مشمول این قانون عنوان شده بود.
پس از اظهارات رییس کل بانک مرکزی این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع شد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1226228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • من IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
    0 0
    مجلس قانون الکی نذاره که پایه پولی را افزایش بده چون قدرت خرید مردم کم می شه و قابل گذشت نیست