نفوذ میکروپلاستیک‌ها به منابع آب زیرزمینی

ایرنا نوشت: محققان برای اولین بار وجود میکروپلاستیک را در سفره‌های آب موجود در سنگ های آهکی شناسایی کردند. سفره‌های زیرزمینی منبع تامین 25 درصد از آب شرب ساکنین زمین است.

در تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ایلینویز، فیبرهای میکروپلاستیک به همراه مجموعه ای از داروها و مواد آلاینده خانگی درون دو سفره آب زیرزمینی در ایلینویز آمریکا کشف شد. پلاستیک در طبیعت به شکل ذرات میکروسکوپی تجزیه می شود که عملکردی شبیه به اسفنج دارند و مواد آلاینده و میکروب ها را جذب می کنند. آب های زیرزمینی از بین شکاف ها و حفره های موجود در سنگ آهک جاری می شوند و گاهی لجن و ضایعات موجود در جاده ها، محل های دفن زباله و زمین های کشاورزی را به درون سفره های زیرزمینی می برند. 
محققان 17 نمونه از آب های زیرزمینی موجود در چاه ها و چشمه ها را گردآوری کردند که 11 نمونه متعلق به یک سفره زیرزمینی واقع در منطقه مسکونی سن لوییس و 6 نمونه از مناطق روستایی جنوب غربی ایلینویز گرفته شد. 
در بررسی ها مشخص شد 16 نمونه از آب ها حاوی میکروپلاستیک هستند و حداکثر غلظت میکروپلاستیک در نمونه ها به 15.2 ذره در لیتر می رسد. به گفته محققان، میزان آلودگی نمونه آب های زیرزمینی با میزان آلودگی آب رودخانه ها و جریان های آب سطحی در شیکاگو برابری می کند. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Groundwater منتشر شده است.

5656

5656

کد خبر 1226382

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =