۰ نفر
۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
بهترین دوران مناسبات تاریخی ایران و عراق

ایران و عراق در حال حاضر استراتژیک ترین دوران مناسبات تاریخی خود را سپری می کنند.

ایران و عراق در دوران نوین مناسبات خود خاطرات شب ها و قصه های دلنشین  بغداد  را احیا می کنند. عراق سرزمین غصه ها و آلام معاصر است. ثروت بی پایانی که قربانی مطامع دورانی شد که دیکتاتور تکریت زاده بغداد هر کاری دلش می خواست انجام می داد. اما در فصل جدید عراق، با وجود مخالفت ها و دشمنی های طرف های ثالث به ویژه امریکا و عربستان سعودی، در اوج مناسباتش است، استقبالی که از دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در عراق از سوی طرف عراقی شد، موید این ادعاست.

انتخابات اخیر عراق باعث شد پایه های دموکراسی در این کشور مستحکم تر و روند مردم سالاری عمیق تر از پیش شود. این مساله می تواند بر گسترش مناسبات دو کشور ایران و عراق که هر دو تجربه مردم سالاری را دارند، تاثیر مستقیم بگذارد. در عراق در حال حاضر کسانی در راس امور هستند که نگاه مثبتی به جمهوری اسلامی ایران دارند و خواهان گسترش روابط بی اعتنا به فشارهای خارجی هستند و به نظر می رسد اراده آن را نیز دارند. 

در سفر دکتر محمد جواد ظریف به عراق که در قالب هیئت اقتصادی – سیاسی انجام شد، حدود ۵۰ سرمایه دار – سرمایه گذار، تاجر، کارآفرین و تولیدکننده وی را همراهی کردند که از اهمیت ویژه عراق برای ایران نشان دارد. در حالی که طرف امریکایی با خروج یکجانبه از برجام تلاش می کند نهایت فشار اقتصادی را به ایران وارد کند، عراق می تواند دریچه مطمئنی برای کمک به کشور در دوران تحریم و کاستن از فشارهای مضاعف امریکا باشد. استقبال گرمی که طرف های عراقی اعم از عادل عبدالهمدی، نخست وزیر، برهم صالح، رئیس جمهوری، محمد علی حکیم، وزیر امور خارجه و رهبران ارشد سیاسی عراق مثل سید عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی و هادی عامری، رئیس ائتلاف بنا، دو فراکسیون اصلی و قدرتمند مجلس عراق از ظریف و هیئت همراه او داشتند، نشان می دهد که اراده ای قوی نزد طرف عراقی برای گسترش بیش از پیش روابط در تمامی سطوح اقتصادی، سیاسی و امنیتی با ایران وجود دارد. در کردستان نیز استقبال گرمی که نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم و مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان و نیچروان بارزانی، رئیس دولت پیشبرد امور اقلیم کردستان از طرف ایرانی داشتند نشان می دهد که آنها نیز تمایل دارند روابط خود را با ایران بیش از پیش گسترش دهند و خیز بلندی را برای ارتقا و تعمیق روابط با تهران بردارند.

مراودات اقتصادی ایران و عراق در ده ماه گذشته به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسیده است که در صورت رفع موانع و فراهم کردن امکانات و اعطای تسهیلات به فعالان اقتصادی دو کشور ظرفیت آن را دارد که تا ۲۰ میلیارد دلار در سال که هدف دو کشور است، ارتقا یابد و با در نظر گرفتن مراودات اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم حتی امکان رسیدن تا ۳۰ میلیارد دلار در سال را نیز دارد. در حال حاضر عراق رتبه نخست گردشگری را برای ایران دارد، ایران نیز رتبه نخست گردشگری عراق محسوب می شود، به گونه ای که بر اساس آمار بیش از ۷ میلیون گردشگر میان دو کشور در رفت و آمد هستند، در صورت اعطای تسهیلات و رفع موانع از جمله لغو روادید میان دو کشور این رقم می تواند به ۱۰ میلیون نفر در سال افزایش یابد. دکتر ظریف در سفر به عراق خبر داد که طرف ایرانی در نظر دارد روادید را برای تجار و بازرگانان عراقی لغو کند، این می تواند گامی رو به جلو در گسترش مناسبات دو کشور در زمینه گردشگری محسوب شود. ظرفیت های گردشگری دو کشور اعم از دینی و غیردینی و جذابیت هایی که در این زمینه وجود دارد می تواند در تقویت بیش از پیش صنعت گردشگری دو کشور موثر باشد.

سفر دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان به عراق که قرار است در ۲۰ اسفند سال جاری انجام شود، می تواند گامی بلند در جهت تقویت بیش از پیش روابط محسوب شود و مکمل سفر دکتر ظریف به عراق باشد. افزایش رفت و آمدهای دیپلماتیک و اقتصادی میان دو کشور سهم به سزایی در تعمیق روابط خواهد گذاشت و می تواند کمک به سزایی در کاهش فشارهای امریکا به هر دو طرف ایرانی و عراقی داشته باشد. طرفی که از گسترش روابط دو کشور دوست و همسایه راضی نیست و تلاش دارد با اعمال فشارهای خود این روابط را تحت الشعاع قرار دهد.

سیدمحمدصادق خرازی سفیر ایران در سازمان ملل متحد (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵) و کشور فرانسه (۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶) و ...

*‌ منتشر شده در روزنامه ایران

کد خبر 1226642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =