گزارش نیویورک تایمز درباره توافق آمریکا با طالبان

ایسنا نوشت: روزنامه نیویورک تایمز امروز (دوشنبه) گزارش داد که آمریکا و طالبان پیش نویس توافقی را ارائه کردند که دو طرف را به سمت پایان دو دهه جنگ در افغانستان سوق می‌دهد.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، این توافق شامل تعهدی از سوی طالبان است مبنی بر اینکه افغانستان میزبان تروریست‌ها یا شبکه‌های تروریستی نباشد و آمریکا نیز خروج نیروها را در ازای مذاکرات آتی و یک آتش بس آغاز می‌کند.

زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در افغانستان به نیویورک تایمز در کابل گفت: ما پیش نویس چارچوبی را داریم که پیش از آنکه به توافق بدل شود، اطلاعاتی درباره آن ارائه می‌دهد. طالبان متعهد شده که برای رضایت ما آنچه را که لازم است انجام دهد تا افغانستان دیگر به جایگاهی برای گروه‌های بین‌المللی تروریستی یا تروریست‌ها بدل نشود. ما به قدر کفایت احساس اطمینان می‌کنیم که این پیش نویس را ارائه کردیم و بر روی جزئیات آن نیز باید کار شود.

یکی از مقام‌های آمریکایی پس از شش روز مذاکره بین آمریکا و طالبان افغانستان امروز به رویترز گفته بود که واشنگتن متعهد شده تا نیروهای خارجی را از افغانستان پس از ۱۷ سال جنگ در این کشور خارج کند.

طالبان مکرراً از گفتگو با دولت کابل سر باز زده است و آن را دست نشانده و ایادی آمریکا و غیرمشروع می‌داند.

مذاکرات بعدی دو طرف قرار است در قطر و به تاریخ ۲۵ فوریه سال جاری میلادی برگزار شود.

52311

کد خبر 1226687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =