تازه‌ترین موضع‌گیری چین و روسیه نسبت به تحولات ونزوئلا

ایسنا نوشت: چین و روسیه به تحولات اخیر در ونزوئلا واکنش نشان دادند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به نوشته‌ای از سوی مشاور امنیت ملی آمریکا درباره استقرار نیروها در کلمبیا گفت، تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن اوضاع در ونزوئلا از سمت کلمبیاست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه حین اشاره به تحریم‌های جدید علیه ونزوئلا شامل تحریم کمپانی دولتی نفت و گاز این کشور کاغذی زردرنگ در دست داشت که رویش نوشته شده بود "۵۰۰۰ سرباز در راه کلمبیا".

شبکه خبری ان.بی.سی بعدا از قول سه تن از مقام‌های دفاعی آمریکا گزارش داد که هیچ نیروی آمریکایی قرار نیست به کلمبیا یا ونزوئلا اعزام شود.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به این کاغذ زرد رنگ بولتون به این مساله اشاره کرد که بسیاری از مقام‌های آمریکایی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری تا مقام‌های دولت با گستاخی فراوان درباره احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا اشاره داشته‌اند.

به گفته زاخارووا، تلاش‌های زیادی برای مداخله در امور داخلی ونزوئلا انجام شده که از کلمبیا نشات می‌گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین در فیسبوک خود نوشت: یادآور می‌شوم که به نام بازگشت دموکراسی به ونزوئلا اقداماتی در جهت بی‌ثباتی اوضاع در این کشور صورت می‌گیرد که از سوی کلمبیاست. درباره عدم دخالت در امور داخلی از انتخابات گرفته تا امنیت سایبری که موضوع اصلی نگرانی برای غرب در سال‌های اخیر بوده، چه می‌گویید؟

همچنین وزارت امور خارجه چین  مخالفت کشورش را با تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ونزوئلا و قصد خود را برای ادامه همکاری‌ها با کاراکاس برخلاف محدودیت‌ها، اعلام کرد.

 جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه تحریم‌ها علیه شرکت نفتی ونزوئلایی "پی دی وی اس ای" را اعلام کرد و افزود که آمریکا حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های این شرکت را بلوکه خواهد کرد.
 

ژنگ شوانگ، یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: ما مخالف تحریم‌های یک جانبه هستیم. تاریخ نشان داده است که دخالت خارجی یا تحریم‌ها اوضاع را تنها پیچیده می‌کنند و قادر به حل مشکل نیستند.
 

او گفت: چین به ادامه و گسترش همکاریها با ونزوئلا در زمینه‌های مختلف ادامه می‌دهد.
 

وی همچنین افزود: آمریکا مجبور خواهد شد تا مسئولیت نتایج تحریم‌هایش علیه ونزوئلا را که منجر به پایین آمدن سطح زندگی مردم این کشور می‌شود، به گردن بگیرد.

52311

کد خبر 1226932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =