۰ نفر
۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۶
ترامپ بار دیگر درباره داعش ادعا کرد

ایرنا نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در پیامی توییتری به هشدار مقام های اطلاعاتی ارشد این کشور در مورد تهدید کنونی داعش، اعلام کرد که این گروه تروریستی به زودی نابود می شود.

ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: زمانی که من رئیس جمهور شدم، داعش در سوریه خارج از کنترل بود و همه جا حضور داشت. از آن زمان به بعد به ویژه ظرف پنج هفته گذشته، پیشرفت فوق العاده ای حاصل شد. خلافت (داعش) به زودی نابود خواهد شد، مساله ای که دو سال پیش، غیر قابل تصور بود.

ترامپ همچنین در این توییت به مذاکرات صلح در افغانستان اشاره کرد که پس از 18 سال جنگ و درگیری، به خوبی دنبال می شود.
این توییت پس از آن منتشر شد که مقام های اطلاعاتی ارشد آمریکا در کنگره گزارشی در تحلیل تهدیدهای موجود از سوی داعش ارائه کردند.
در حالی که «دن کوتز» مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا و «جینا هاسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) از موفقیت های واشنگتن در برابر داعش خبر داده اند، در گزارش مقام های اطلاعاتی ایالات متحده آمده است که کاهش فشار بر این گروه تروریستی، امکان آرایش نظامی دوباره آن را فراهم می کند.
در این گزارش همچنین هشدار داده شده است که هنوز احتمال تلاش داعش برای حمله به آمریکا به قوت خود باقی است.

ترامپ سال گذشته میلادی با اعلام خروج آمریکا از سوریه، تعجب همگان را برانگیخت.

تصمیم وی برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، منجر به استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق آمریکا و دیگر مقام های این کشور شد و همچنین انتقاد نمایندگان جمهوریخواه را در برداشت که معتقدند عقب نشینی آمریکا از سوریه، به داعش برای جبران شکست های خود و تشدید مبارزه با نیروهای کرد متحد آمریکا در سوریه، فرصت تازه ای می بخشد.
رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه همچنین از دیگر جنبه های سیاست خارجی کشورش دفاع کرد و از اقدامات دولت خود در مسیر مذاکره با کره شمالی برای عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای، تمجید کرد.

وی توییت کرد: روابط کره شمالی با آمریکا در بهترین حالت خود از هر زمان دیگری است. این کشور هیچ آزمایشی انجام نداده، اجساد کشته شدگان پس گرفته شده است و گروگان ها بازگشته اند. شانس خوبی برای عاری سازی هسته ای وجود دارد.

ترامپ در توییت دیگری آورد: زمان خواهد گفت که چه اتفاقی در مورد کره شمالی روی خواهد داد، اما در پایان دولت قبلی، روابط (واشنگتن با پیونگ یانگ) بسیار بد بود و اتفاقات خیلی بدی در شرف وقوع بود. اکنون، داستان کاملا متفاوتی وجود دارد. با اشتیاق در انتظار دیدار با کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) در آینده ای نزدیک هستم.
ترامپ همچنین در یکی از توییت های خود در مورد افغانستان نوشت: نبرد ادامه دارد، اما مردم افغانستان خواستار صلح در این جنگ بی پایان هستند. به زودی خواهیم دید که آیا مذاکرات موفقیت آمیز خواهد بود؟

پیشتر مقام های آمریکایی گفته بودند که مذاکرات افغانستان برای پایان دادن به جنگ 17 ساله در این کشور، پیشرفت قابل توجهی داشته است.
ترامپ در توییت خود هیچ اشاره ای به انعقاد توافق صلح با طالبان و یا حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان نکرد.

با این حال، «زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در افغانستان روز دوشنبه به روزنامه نیویورک تایمز گفت که واشنگتن و طالبان در مورد چارچوب صلح به توافق رسیده اند.
اما تحلیل گران می گویند هیچ نشانی از موافقت طالبان با خواسته های آمریکا وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در هفته جاری با اعلام مثبت بودن این مذاکرات، گفت که توافقی در این زمینه حاصل نشده است.
دولت ترامپ به خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان نزدیک می شود. یک مقام آمریکایی ماه گذشته گفت که ترامپ قصد دارد بیش از پنج هزار تن از 14 هزار نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان را از این کشور خارج کند.

با این وجود، «میچ مک کانل» رهبر جمهوریخواه اکثریت سنا روز سه شنبه طرحی را پیشنهاد داد که از آمریکا می خواهد نیروهایش را در افغانستان و سوریه باقی نگه دارد، اگرچه مشخص نیست که این طرح به قانون تبدیل می شود یا نه.

49311

کد خبر 1227466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =