سعید ملکان: از هیچ رانتی استفاده نکرده‌ام

توضیحات عوامل فیلم «غلامرضا تختی» و به طور ویژه سعید ملکان تهیه‌کننده این فیلم درباره سرمایه تولید این پروژه، مهم‌ترین موضوع نشست خبری این اثر در جشنواره فجر بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری فیلم «غلامرضا تختی» با حضور بهرام توکلی (کارگردان)، سعید ملکان (تهیه‌کننده)، ستاره پسیانی، ماهور الوند، بهنوش طباطبایی، حمیدرضا آذرنگ (بازیگران)، امیرحسین قاسمی (صداگذار)، رشید دانشمند (صدابردار)، میثم مولایی (تدوین‌گر)، امیر ملک‌پور (طراح لباس)، پیمان مقدم (طراح صحنه)، محمدرضا منصوری (مجری طرح) و با اجرای فرزاد حسنی در آخرین سانس روز چهارشنبه ۱۰ بهمن با حضور اهالی رسانه برگزار شد. 

بهرام توکلی در ابتدای این نشست بابت تاخیر در مسائل فنی که باعث شد اکران فیلم به تاخیر بیفتد از اهالی رسانه عذرخواهی کرد.

او درباره وجود یک شخص برای روایت فیلمش بیان کرد: «یکی از وجوه پررنگ زندگی تختی بحث ورزش است. وجود یک گزارشگر ورزشی که روایتگر شخصیت او باشد، می‌تواند پیوند دهنده این روایت باشد. مجموع تصمیم‌های فرمی و مضمونی باعث شد که این انتخاب اتفاق بیفتد.»

توکلی در مورد پرداختن به کودکی تختی گفت: «ما می‌خواستیم به وجوه مختلف زندگی ایشان را به صورت مفصل بپردازیم. ما متمرکز شدیم به بخشی که خود آقای تختی در دست نوشته‌هایشان به آن اشاره کرده بودند و همچنین روایت‌هایی که از آن‌ها شده بود.»

عذرخواهی از مسعود و پولاد کیمیایی

در ادامه سعید ملکان بابت تغییر سانس نمایش فیلم «معکوس» بیان کرد: «از آقای مسعود کیمیایی و پولاد کیمیایی عذرخواهی می‌کنم، من اطلاعی از تغییر زمان اکران نداشتم. مشکلات فنی سر خروجی گرفتن باعث شد که زمان گرفته شود و فیلم دیر برسد. هیئت انتخاب تقریبا تمام فیلم را دیده بود، فقط بحث ویژوال فیلم مانده بود.»

ملکان در مورد گریم امیر جدیدی نیز گفت: «دوستی و همکاری ما ادامه دارد. مشکل جدیدی بحث گریم بود، جدیدی نقش تختی را بازی نکرد اما اخلاقش مثل تختی بود.خوب است این‌ها را یاد بگیریم.»

در ادامه نشست خبری فیلم، «غلامرضا تختی» حمیدرضا آذرنگ در مورد بازیگر نقش تختی در این فیلم گفت: «معتقدم بزرگترین بازیگران ایران هم نمی‌توانستند لبخند و صداقت بازیگر نقش تختی را به این راحتی در فیلم نشان دهند.»

چگونگی روایت ماجرای مرگ تختی

در بخش دیگر نشست، توکلی در مورد نحوه مرگ تختی و خودکشی او در فیلم توضیح داد: «ما می‌خواستیم به این مورد اشاره کنیم که همیشه به این پرداخته می‌شود که تختی خودکشی کرده یا کشته شده، درحالی‌که آن چیزی که مهم است نحوه زندگی تختی است که آن را ماندگار کرده است. پس ما آمدیم و در اول فیلم به این سوال پاسخ دادیم و بعد به زندگی تختی پرداختیم. هرکس که در مورد زندگی تختی تحقیق کند در نهایت به این پاسخ در مورد مرگ او می‌رسد و منابع و مستندات هم در این مورد زیاد است.»

توکلی ادامه داد: «طرح اصلی فیلمنامه و نگارش آن به همراه آقای ملکان انجام شد زیرا ایشان از سال‌ها پیش به این ایده فکر می‌کردند و من فقط سعی کردم کمک‌شان کنم.»

بهنوش طباطبایی از دیگر بازیگران این فیلم در مورد حضورش در فیلم «غلامرضا تختی» گفت: «من بعد از دو سال تصمیم گرفتم که فعالیت داشته باشم. وقتی آقای ملکان با من تماس گرفتند و من را برای حضور در این پروژه دعوت کردند به دلیل رفاقت ۱۷، ۱۸ ساله با آقای ملکان و کار کردن با آقای توکلی و همچنین به دلیل علاقه قلبی به شخصیت آقاتختی حضور در این فیلم را بدون خواندن فیلمنامه قبول کردم.»

او ادامه داد: «شخصیت شهلا توکلی، همسر آقاتختی همیشه برایم شخصیت جذابی بود. من باید مطابق فیلمنامه پیش می‌رفتم و نمی‌توانستم با تصورات شخصی خودم این نقش را بازی کنم. ما در دوره زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که اخلاقیات، احترام به بزرگتر، صداقت و معرفت رو به افول می‌رود. در چنین شرایطی چنین فیلمی ساختن خیلی ارزشمند بود و حتما سینمای ایران به چنین فیلمی افتخار خواهد کرد.»

ماهور الوند نیز در ادامه با بیان اینکه حضور در این فیلم را افتخاری برای خود می‌داند، در پاسخ به انتقادی درباره نحوه تکراری بودن فن بیانش گفت: «من این ایراد را قبول دارم و حتما روی فن بیانم کار خواهم کرد تا این اشکال برطرف شود.»

محمدرضا منصوری نیز در بخش دیگری از نشست این فیلم، درباره سرمایه‌گذاران و شایعات مطرح شده گفت: «این فیلم با مشارکت فارابی و آقای ملکان تهیه شده و بحث‌های اخیر در این باره، شایعاتی بیش نبود.»

پاسخ ملکان به تهیه‌کننده رانت‌خوار شناخته شدنش

ملکان هم درباره اینکه به عنوان فیلمساز رانتی شناخته می‌شود، درباره اخباری مبنی بر دریافت وام از موسسه فارابی گفت: «آدم از دروغ و تهمت ناراحت نمی‌شود، من نمی‌دانم چه رانتی وجود دارد. ضمن آنکه اسناد وام را بیاورید تا بتوانیم با هم صحبت کنیم. ما از بنیاد فارابی وام نگرفتیم، مشارکت بوده است، سه و نیم میلیارد هم نبوده است.»

منصوری هم در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه ملکان به عنوان یک تهیه‌کننده رانت‌خوار شناخته شده است، توضیح داد: «فیلمی که بالای هشت میلیارد هزینه داشته و بالای ۶۰ درصد آن را آقای ملکان پرداخته است، چه رانتی می‌تواند داشته باشد.»

آذرنگ نیز در دفاع از ملکان بیان کرد: «چرا دوست داریم از هم گاف بگیریم و برخورد شخصی کنیم. اگر مشکلی با ملکان دارید به فیلم او چه کار دارید. شما به عنوان هنر دوست اگر ۱۰ میلیارد به شما دهند می‌توانید یک سکانس این فیلم را تولید کنید. جریان فیلمسازی را در ایران سخت کرده‌اند، یک تشکر ساده آنقدر دشوار نیست.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1227568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =