بازتاب راه اندازی کانال مالی ایران و اروپا در رسانه‌های دنیا

ایرنا نوشت: خبرگزاری رویترز و شماری از رسانه های خارجی گزارش راه اندازی رسمی سازوکار مبادله مالی با ایران را بازتاب دادند. رویترز به نقل از شبکه «ان دی آر» گزارش داد سازوکار مالی ویژه اروپا (SPV) تحت عنوان«ابزار پشتیبان از مبادلات تجاری» (INSTEX) راه اندازی شد.

رویترز در گزارش خود در این زمینه آورده است: اتحادیه اروپا این سازوکار را آماده کرده است و هدف از آن حفظ منافع اقتصادی ایران تحت توافق هسته ای است.

این گزارش می افزاید: اتحادیه اروپا تلاش کرده است به رغم تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره خروج از توافق هسته ای، حسن نیت خود را به ایران نشان دهد.

این نهادمالی در وهله نخست بر غذا، دارو و کمک های انسانی متمرکز خواهد بود و از آن در معاملات نفتی که ممکن است در معرض تحریم های آمریکا قرار گیرند، استفاده نخواهد شد.

رویترز به نقل از یک دیپلمات اروپایی که نامش فاش نشده است، نوشت: این یک پیام سیاسی مهم به ایران است که نشان می دهد ما مصمم به حفظ توافق جامع اقدام مشترک هستیم. همچنین این پیام را به آمریکا انتقال می دهد که ما با وجود تحریم های فرامرزی از منافع خود دفاع می کنیم.

این رسانه انگلیسی افزود: کشورهای اتحادیه اروپا در حال نهایی کردن بیانیه مشترک خود درباره سیاست های منطقه ای تهران و برنامه موشکی این کشور و نیز ابراز تمایل برای حفظ توافق هسته ای هستند.

رویترز افزود: فرانسه و آلمان به طور مشترک مسئولیت SPV را برعهده گرفته اند. یک بانکدار آلمانی رئیس آن خواهد بود و فرانسه میزبانی این سازوکار را برعهده خواهد داشت. فرانسه، بریتانیا و آلمان سهامدار آن خواهند بود و امیدوارند که کشورهای دیگر نیز به آن بپیوندند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش داد: اعلام آمادگی سه کشور برای راه اندازی این کانال مالی به دنبال بیانیه «ماجا کوسیانچیچ» سخنگوی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا مطرح شد.
وی اعلام کرد که کار ایجاد کانال مالی ویژه به مرحله پایانی خود رسیده است. «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز 28 ژانویه گفته بود این سازوکارهنوز ثبت نشده است.
اسپوتنیک نوشت: با وجود اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از توافق دیگر طرف های توافق، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و اتحادیه اروپا و ایران تعهد خود را نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای) نشان داده اند.

تارنمای شبکه دویچه وله آلمان نیز در ذیل گزارشی با عنوان 'اینستکس' ؛ اروپا کانال مبادلات مالی با ایران را راه اندازی کرد ؛ نوشت : یک رسانه آلمانی گزارش داد که آلمان، فرانسه و انگلیس کانال مالی با ایران موسوم به اینستکس را راه اندازی کرده اند تا به ادامه تجارت و دور زدن تحریم آمریکا کمک کند. سوال اینجاست که واکنش واشنگتن چه خواهد بود؟

دویچه وله نوشت: تعدادی از کشورهای اروپا کانال مالی با ایران را ثبت کرده اند تا با وجود تحریم آمریکا تجارت با این کشور تسهیل شود.

در ادامه گزارش دویچه وله آمده است: وزیر امور خارجه بلژیک گفته که اروپا فاقد نگرانی های آمریکا درباره ایران است اما در نهایت این شرکت ها خواهند بود که درباره همکاری با ایران تصمیم گیری می کنند.

این گزارش خاطرنشان کرد: دولت آمریکا به اتحادیه اروپا درباره تلاش برای دور زدن تحریم ها هشدار داده است. طرف های دیگر امضا کننده توافق می گویند ایران تعهدات خود را نقض نکرده و باید امکان برقراری روابط تجاری را داشته باشد.

دویچه وله نوشت: جزییات بیشتری از اینستکس در ساعات پایانی روز پنجشنبه در نشست اتحادیه اروپا در بوداپست فاش خواهد شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت: اتحادیه اروپا به منظور دور زدن تحریم های آمریکا اینستکس را ایجاد کرد.

این گزارش می افزاید : کشورهای پرقدرت اتحادیه اروپا شامل آلمان و فرانسه و انگلیس تلاش می کند توافق هسته ای تاریخی ایران را با پیشنهاد به شرکت های اروپایی برای استفاده از کانال مالی جایگزین زنده نگه دارند.

این سه کشور امضا کننده توافق هسته ای مقاماتی را در هیات نظارتی بر اینستکس منصوب خواهد کرد و این سازوکار به روی دیگر اعضای اتحادیه اروپا باز است.

آناتولی نوشت: با وجود تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ، سه کشور اروپایی تاکید دارند که این توافق را موثر می دانند.

49311

کد خبر 1227710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =