دمای کره ماه در شب به منفی ۱۹۰ درجه سانتی‎گراد می‌رسد

ایرنا نوشت: داده‌های کاوشگر 'چانگ ئه -4' چین که ابتدای سال جاری میلادی به نیمه تاریک ماه پرتاب شد نشان می‌دهد حد‎‏اقل دمای کره ماه در شب به منفی 190 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

 سازمان ملی هوا فضای چین روز جمعه گزارش کرد این برای نخستین بار در جهان است که یک کشور موفق به دریافت داده‎هایی درباره دمای کره ماه در شب می شود.
کاوشگر 'چانگ ئه -4' ساعت 20 و 39 دقیقه 30 ژانویه برابر با 10 بهمن به وقت پکن براثر تابش پرتوهای نوری از حالت 'خواب شبانه ماه' خارج و مجدداً فعال شد پیش از آن، دستگاه ماه‎نورد 'یوتوی-2' که با استفاده از همین کاوشگر به ماه پرتاب شده بود در حدود ساعت 20 روز 29 ژانویه برابر با 9 بهمن فعال شد.
طبق داده‎های به دست آمده از این دو دستگاه، حداقل دمای کره ماه هنگام شب به منفی 190 درجه سانتی‎گراد می‎رسد.
در حال حاضر، دستگاه ماهنورد 'یوتو-2' در 18 متری شمال غرب کاوشگر 'چانگ ئه-4' قرار دارد و هر دو به صورت عادی در حال فعالیت هستند ارتباطات آن دو با کره زمین نیز از طریق ماهواره مخابراتی تقویتی 'چویه چیائو' به شکل پیوسته و باثبات برقرار است.
مدت هر شبانه‎ روز ماه برابر با 28 روز روی سطح زمین است در نخستین روز کره ماه، کاوشگر 'چانگ ئه-4' و دستگاه ماه‎نورد 'یوتو-2' ماموریت‌هایی پیش‎فرض خود انجام دادند.
گزارش می افزاید: با فرا رسیدن شب روی این کره، کاوشگر و ماه‎نورد نیز وارد حالت 'خواب شبانه ماه' شدند و کار آن‎ها متوقف شد، با آغاز روز دوم آنها در کره ماه، با تابش نور خورشید این دو دستگاه بار دیگر به کار افتادند و ادامه ماموریت‎های خود را از سر گرفتند.
کاوشگر 'چانگ ئه -4' چین همراه با ماه‎نورد 'یوتو-2' سوم ژانویه بر محدوده قطب جنوب و در سمت تاریک کره ماه فرود آمدند و به این ترتیب نخستین کاوشگر مصنوعی ساخته دست انسان بر سمت تاریک کره ماه نشست.

5656

کد خبر 1227971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =