برگزاری دومین جلسه محاکمه ۸ متهم پرونده جاسوسی از مراکز نظامی

دومین جلسه محاکمه هشت متهم به جاسوسی در پرونده معروف به «فعالان محیط زیست» صبح امروز به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، در دومین جلسه محاکمه هشت متهم جاسوسی از مراکز نظامی کشور که به ریاست ابوالقاسم صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شد، وکلای تعیینی متهمان نیز حضور داشتند و نماینده دادستان تهران در ادامه بخش دیگری از کیفرخواست پرونده را قرائت کرد.

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد که برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است.

اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ۲۰ آبان امسال در یکصد و سی و سومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده فعالان محیط‌ زیست و تغییر عنوان اتهامی تعدادی از متهمان از جاسوسی به افساد فی الارض گفت: باید توضیح دهم که کیفرخواست آنها تغییر نکرد بلکه عنوان آن تغییر کرد. اینکه در یک پرونده کیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان کیفرخواست تغییر کند موضوع جدیدی نیست و تغییر عنوان اتهامی مسئله تازه و بعیدی به شمار نمی رود.

وی افزود: عنوان اولیه اتهامی این افراد جاسوسی بود و طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی برخی جاسوسی‌ها می‌تواند تا افساد فی الارض هم پیش برود. این آقایان یکسری ادعاهایی می‌کردند و برخی نهادها می‌گفتند که آنها جاسوس نیستند و برخی افراد هم می‌گفتند جاسوس هستند که گزارش آن برای ستادکل نیروهای مسلح ارسال شد و ابزار و آلات آنها هم مورد بررسی قرار گرفت و سوال شد که ابزار و وسایل آنها برای چه کاری استفاده می‌شود.

معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بر اساس گزارش تکمیلی کارشناسان ستادکل نیروهای مسلح و اعترافات متهمان و همچنین ارزیابی خسارت‌هایی که از این بابت وارد شده بود، این افراد مشمول ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی شناخته شدند.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1228253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =