وزیر اقتصاد فرانسه درباره اینتکس به مردم کشورش مژده داد

در میان واکنشهای جهانی به افتتاح کانال ساز و کار مالی اروپا و ایران، یک وزیر فرانسوی آنهم در بحران اقتصادی فرانسه، واکنش جالبی داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز جمعه کانال ساز و کار مالی ایران و اروپا رسما راه اندازی و افتتاح شد، این اتفاق مبارک در سطح جهانی بازتاب بسیارداشت و در کنار آن خشم آمریکایی ها را بر انگیخت. دراینباره رضا نصری کارشناس و حقوقدان بین الملل در توئیت خود درباره واکنش وزیر خارجه فرانسه نوشته است:

«ساعاتی قبل از راه‌اندازی سازوکار مالی جدید اروپا برای ایران، وزیر اقتصاد فرانسه در یکی از پُر بیننده‌ترین برنامه‌های شبانه تلویزیون این کشور - (Zemmour et Naulleau) - حاضر می‌شود و با افتخار به مخاطب فرانسوی خود اعلام می‌کند که در ساعات آینده موسسه‌ای راه‌اندازی خواهیم کرد که هیچ ارتباطی با آمریکا ندارد؛ اجازه خواهد داد با ایران تجارت کنیم،؛ تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا را دور بزنیم؛ و  این امکان را داشته باشیم که با کشوری صلاح می‌دانیم ارتباط تجاری برقرار کنیم؛ و این سازوکار را یک اقدام ضروری در جهت «تحکیم حاکیمت و استقلال اروپا» می‌خواند.

سئوال اینجاست که یک وزیر فرانسوی چه برداشتی از فضای سیاسی و مطالبات عمومی در اروپا و کشورش دارد که از یک تریبون پُر مخاطبِ اینچنینی به مخاطب داخلی خود چنین بیلان و وعده‌ای می‌دهد؟
چرا یک سیاستمدار اروپایی - که می‌خواهد بازیگر معتبری در صحنه سیاسی کشورش باقی بماند - اعتبار خود را صرف طرح چنین ادعایی می‌کند؟

پاسخ به این سئوالات - یا درک  مناسبات و فضای داخلی در کشورهای اروپایی - پاسخ به بسیاری از بدبینی‌ها و تحلیل‌هایی خواهد بود که بی درنگ هر اقدامات مثبت اروپا را نوعی «فریب» یا عنصری از یک نقشه شوم و محصولی از یک دسیسه پیچیده علیه ایران می‌داند!»

52310

کد خبر 1228285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  0 0
  فارغ از محتوا و منظور متن، باید به نگارنده بابت انسجام ادبی متن تبریک گفت، به ویژه بند آخر مقاله که به بهترین شکل، منظور متن را به خواننده منتقل می کند.
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  0 0
  نصری بی‌خود این‌چیزها رو بزرگ می‌کنه، عدۀ زیادی در فرانسه از وضع فعلی اقتصاد ناراضی‌اند و خواهان تحریم آمریکا نیستند.