جلیقه زردها دست‌بردار نیستند؛ ۵۸ هزار معترض در خیابان‌های فرانسه

تسنیم نوشت: تظاهرات جلیقه‌زردها در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه چند مجروح بر جای گذاشت.

به نقل از یورونیوز، منابع وزارت کشور فرانسه تعداد تظاهرات کنندگان در سراسر فرانسه را تا ساعت ۱۸ به وقت محلی بیش از ۵۸ هزار نفر برآورد کرده‌اند.

58 هزار جلیقه‌زرد در سراسر فرانسه تظاهرات کردند

شدیدترین درگیری‌های معترضان در پاریس و ولانس گزارش شده است. تعداد معترضان خیابانی در ساعت ۱۴ امروز در سراسر فرانسه به ۱۷ هزار و ۴۰۰ و در پاریس به بیش از ۱۰ هزار نفر رسیده بود.

شمار جلیقه‌زردهای معترض در شنبه گذشته در همین ساعت مجموعا بیش از ۲۲ هزار نفر بود. با این حال مؤسسه آماری «اوکورانس» شمار تظاهرات کنندگان در پاریس را ۱۳ هزار و ۸۰۰ نفر ذکر کرده است.

راهپیمایی امروز جلیقه‌زردها موسوم به «حرکت دوازدهم» در واقع برای دوازدهمین هفته متوالی است که علیه سیاست‌های دولت امانوئل ماکرون در این کشور به راه می‌افتد.

معترضان راهپیمایی امروز را برای محکومیت خشونت پلیس و حمایت از کسانی که در جریان خیزش از ۲۶ آبان گذشته تاکنون مجروح شده‌اند، آغاز کردند.

راهپیمایان در پاریس، لیون و مونپلیه استفاده پلیس از گلوله پلاستیکی را محکوم کردند. پلیس در مجموع از ابتدای خیزش جلیقه‌زردها تاکنون ۹ هزار و ۲۰۰ گلوله از این نوع به معترضان شلیک کرده که به زخمی شدن چندین تن انجامیده است.

اعتراض به کاربرد این گلوله‌ها یک روز پس از آن صورت گرفت که شورای حکومتی، بالاترین مرجع قضایی فرانسه به کارگیری این سلاح به دست پلیس در هنگام آشوب و اعتراض را مجاز شمرد. جلیقه‌زردها روز شنبه استفاده از گلوله‌های پلاستیکی تفنگ موسوم به LBD۴۰ و نیز نارنجک‌های GLI-F۴ و GMD از سوی پلیس ضد شورش را محکوم کردند.

از ابتدای خیزش جلیقه‌زردها در فرانسه کارزارها و انجمن‌هایی برای شکایت علیه خشونت پلیس تشکیل شده است. یکی از این انجمن‌ها به نام «خلع‌سلاحشان کنیم» گزارشی منتشر کرده که بر اساس آن از زمان آغاز اعتراض ها تاکنون ۲۰ نفر به شدت از ناحیه چشم مجروح شده و بیشتر آنان یک چشم خود را از دست داده‌اند.

به گفته مقام‌های رسمی فرانسه از آغاز اعتراض‌ها تاکنون ۱۹۰۰ نفر مجروح شده‌اند که بیش از ۱۲۰۰ نفر از آنان را معترضان و باقی را نیروهای پلیس تشکیل می‌دهند.

نیروهای پلیس ضد شورش برای دور کردن و متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرده‌اند.

۶۴۲۳۱

کد خبر 1228414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عبدالکریم IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
    0 1
    بنگرید که چند ماه است اینها عاجز از کنترل یک اعتراض مدنی هستند عاجز از برآورده ساختن انتظارات آنان و این همان کشوری ست که شماها رویا و آرزوهایتان را در آن متصورید و فکر می کنید بلاد آنها جائیست که موفقیت در آن حتمی است پس قدر دان کشور و مسئولین خود باشیم و اگر مشکلاتی بعضا پیش می آید را بزرگ نکنیم و کاری نکنیم که کشور در چشم دنیا به مثابه آشفتگی و ولوغیر به نظر برسد