آب‌رسانی تالاب قوری گول به ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

ایرنا نوشت: رئیس مجمع نمایندگان آذربایحان شرقی گفت: ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به تالاب بین المللی قوری گول شهرستان بستان آباد نیاز است.

محمد وحدتی افزود: متاسفانه اعتبارات در روی کاغذ آورده می شود، ولی شاهد کندی تخصیص ها و گاهی عدم تخصیص آنها هستیم.

وی با بر شمردن اهمیت تالاب ها در حوزه های زیست محیطی و اکوسیستم طبیعی اظهار داشت: در حوزه آبریز تالاب بین المللی قوری گول بیش از ۲۸۰ گونه گیاهی، ۹۲ گونه پرنده و ۱۱۱ گونه جانوری شناسایی شده است که نشان از اهمیت زیستی این تالاب دارد.

نماینده مردم شهرستان بستان آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود آب در کشور و بخصوص در حوزه شهرستان انتخابیه خود یادآوری کرد: مدیریت منابع آبی امری اجتناب ناپذیر است و ضرورت دارد با همگرایی و هم افزایی اقدامات اساسی برای حفاظت از منابع آبی شود.

وی با اشاره به تراز پائین آبی تالاب بین المللی قوری گول، از اینکه چندین سال است برای ساماندهی و احیای این زیستکره جلسات متعدد گذاشته می شود ولی نتیجه سازنده گرفته نمی شود، انتقاد کرد. 

وی گفت: این در حالی است که در حوزه بالا دستی برای تالاب آب کافی وجود دارد.

وحدتی هلان با اشاره به اینکه ترمیم کانال انتقال آب به تالاب بین المللی قوری گول لازم است، افزود: بهترین گزینه برای انتقال آب به این پهنه آبی لوله گذاری است و اگر این امر انجام شود، شاهد افزایش تراز آبی و دائمی تالاب بین المللی قوری گول خواهیم بود.

قوری‌گول'، یک تالاب آب شیرین با وسعت تقریبی ۲۰۰ هکتار است که در حوضه آبخیزی مرتفع به مساحت ۳۸۹۰ هکتار در ارتفاع ۱۹۱۵ متر از سطح دریای آزاد در آذربایجان‌شرقی در ۵۰ کیلومتری شرق شهر تبریز تشکیل شده است. 

این تالاب به خاطر این که زیستگاه زادآوری گونه های مهم و در خطر انقراض پرندگان آبزی از جمله اردک سرسفید و اردک مرمری می باشد، به عنوان یکی از تالاب های کنوانسیون رامسر انتخاب شده است.

۴۶

کد خبر 1228468

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =