دعوا بر سر بازگشت ارز ادامه دارد/ مکانیزم بانک مرکزی اجرایی نیست

تسنیم نوشت: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با انتقاد از اجرایی نشدن روش‌های مطرح شده از سوی دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: این روش‌ها تنها بر روی کاغذ است و عملاً قابلیت اجرایی پیدا نکرده است و تنها روش ممکن، همان بازگشت ارز از طریق سامانه نیما است.

محمد لاهوتی با انتقاد از نحوه برنامه‌ریزی‌ها در نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: از میان روش‌های پیشنهادی مطرح شده برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، تنها روش عرضه به سامانه نیمایی در حال اجرا است و بدلیل مشکلات موجود، این روش نیز برای صادرکنندگان یا ممکن نیست و منتج به ضرر می‌شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در واکنش به مطرح شدن چندین روش برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور از سوی مسئولان دولتی و بانک مرکزی، گفت: متاسفانه این روش‌ها تنها بر روی کاغذ است و عملاً قابلیت اجرایی پیدا نکرده است و تنها روش ممکن، همان بازگشت ارز از طریق سامانه نیما است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال وقتی صادرکننده می‌خواهد ارز حاصل از صادراتش را در اختیار واردکننده دیگری قرار دهد، فرایند ثبت سفارش امکان پذیر نیست و از سوی دیگر، اگر خودش هم بخواهد ارز حاصل از صادرات خود را صرف واردات کالای دیگری کند، با بهانه اینکه در چند سال گذشته سابقه واردات آن کالا را نداشته و دلایل دیگری از این دست، امکان واردات را ندارد.

محمد لاهوتی

نسبت به کاهش صادرات هشدار دادیم

لاهوتی با تاکید بر اینکه روش‌های مطرح شده از سوی مسئولان دولتی و بانک مرکزی به هیچ وجه قابلیت عملیاتی شدن را نداشته است، گفت: صحت این ادعا کار چندان سختی نیست، فقط کافی مسئولان امر، آمارها را اعلام کنند و به شفافیت بگویند که میزان ارز حاصل از صادرات از روش‌های دیگری به جز سامانه نیما، به کشور بازگشته است.

به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، تصمیمات اخیر دولت و مشکلات حاصل از تعهدات ارزی باعث کاهش شدید صادرات ایران طی ماه‌های اخیر شده و این روند نزولی صادرات همچنان ادامه خواهد داشت.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1228843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =