عمار حکیم هم به اظهارات ترامپ علیه ایران واکنش نشان داد

ایسنا نوشت: رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر حضور نیروهای آمریکایی در عراق به منظور زیرنظر گرفتن ایران گفت: تبدیل شدن عراق به میدان تسویه حساب بین‌المللی و یا منطقه‌ای را نمی‌پذیریم.

به گزارش السومریه نیوز، عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: تبدیل شدن عراق به میدان تسویه حساب بین‌المللی و منطقه‌ای و یا نقطه‌ای برای زیر نظر گرفتن کشورهای همسایه و یا تحریک و تجاوز به آنها را نمی‌پذیریم.

وی افزود: با توجه به قانون اساسی عراق مبنی بر اینکه عراق نباید تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه و جهان باشد، ما استفاده از خاک کشورمان برای تهدید همسایگان را تهدیدی برای منافع ملی و امنیت عراق می‌دانیم بنابراین عراق این مساله را نمی‌پذیرد.

پیش از این نیز برهم صالح، رئیس جمهور عراق در واکنش به اظهارت اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که هدف از حضور نیروهای آمریکایی در عراق آموزش و مشاوره است نه زیر نظر داشتن ایران. آمریکا درخواستی مبنی بر حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای زیر نظر گرفتن ایران از ما نداشته و اجازه‌ای برای این کار هم نگرفته است. منتظر توضیح واشنگتن هستیم تا در رابطه با مأموریت نیروهایش در عراق شفاف سازی کند.

از سوی دیگر حیدر العبادی، نخست‌وزیر پیشین عراق نیز در واکنش به سخنان دونالد ترامپ گفت: ما اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر بقای نیروهای آمریکایی در عراق به منظور زیر نظر داشتن ایران را نمی‌پذیریم و از دولت آمریکا می‌خواهیم که در اینگونه اظهارات تنش‌زا تجدیدنظر کند زیرا منجر به آسیب رساندن به روابط میان بغداد و واشنگتن می‌شود.

بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ به تازگی گفته است که نیروهای این کشور برای زیر نظر داشتن ایران در عراق می‌مانند، او گفته بود: تمام چیزی که می‌خواهم این است که نظارت کنم. ما یک پایگاه غیر قابل باور و گران قیمت در عراق ساخته‌ایم. این پایگاه به خوبی برای کنترل و نظارت بر نقاط مختلف منطقه پر از مشکل خاورمیانه تعبیه شده است. ایران کشوری شرور است که افراد زیادی را می‌کشد. می‌خواهیم حواس‌مان به ایران باشد، چون ایران مشکل واقعی است. بنابراین در عراق می‌مانیم تا آنها را زیر نظر داشته باشیم.

52310

کد خبر 1228913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسینی IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
    0 0
    عراق را یا حرف خوش متحد نگه می دارد یا مشت سخت. این هایی که اولی را ندارند باید از دومی ها تبعیت کنند. امنیت عراق را چه کسی تامین می کند آقایان حکیم و العبادی؟ بر پایه عرق جبین مالیات دهندگان آمریکایی سخن از چه می گویید؟