درخواست مرکل و آبه درباره بحران ونزوئلا

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: نخست‌وزیر ژاپن و صدراعظم آلمان اعلام کردند خواستار یافتن راهکاری دموکراتیک و مسالمت‌آمیز برای حل بحران سیاسی ونزوئلا هستند.

به گزارش رویترز، «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن امروز (دوشنبه) اعلام کرد که او به همراه «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان خواستار یافتن راهکاری دموکراتیک، سریع و پایدار برای حل بحران ونزوئلا هستند.

آنگلا مرکل که در سفری دو روزه به ژاپن رفته است ضمن اعلام به رسمیت شناختن «خوان گوایدو»، سردسته مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور این کشور، در یک کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه اعلام کرد: گوایدو شخصی است که ما با او صحبت می‌کنیم و امیدواریم در اسرع وقت روند برگزاری انتخابات را آغاز کند. او از نظر آلمان و از نظر بسیاری از کشورهای اروپایی رئیس جمهور قانونی ونزوئلا برای انجام این کار است. ما همچنین امیدواریم این روند تا حد امکان کوتاه و البته مسالمت آمیز باشد.

شینزو آبه هم ضمن تأکید بر همکاری با مرکل برای مقابله با سیاست «نخست آمریکا» اعلام کرد: مسئولیت ما در جهت تأمین رفاه و امنیت جهانی افزایش یافته است. دو کشور در راستای حفظ نظم جهانی بر اساس قوانین تلاش خواهند کرد.

در این کنفرانس خبری، آنگلا مرکل هم اعلام کرد که همه تلاش خود را برای جلوگیری از عدم دستیابی به توافق برکسیت خواهد کرد؛ اما نمی‌خواهد بار دیگر درباره آن به مذاکره بپردازد.

در پی گسترش ناآرامی‌ها در ونزوئلا، «خوان گوایدو» ماه گذشته میلادی خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرد. امروز هم تعدادی از کشورهای اروپایی در اقدامی مداخله جویانه و همسو با آمریکا اعلام کردند گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسند. در حال حاضر روسیه، ترکیه، چین و ایران از «نیکلاس مادورو»، رئیس جمهور ونزوئلا حمایت کرده اند.

49311

کد خبر 1229007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =