تقوی: مخالفان اف‌ای‌تی‌اف بگویند با کدام اقتصاددانان مشورت می‌کنند

مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مخالفان پیوستن به "اف‌ای‌تی‌اف" شخصیت‌های سیاسی هستند که هیچ دلیل اقتصادی را برای تبیین این مخالفت اعلام نمی‌کنند.

 این اقتصاددان با انتقاد از اینکه چرا سیاسیون برای اطلاع از تبعات پیوستن و نپیوستن به اقتصاددان‌ها رجوع نمی‌کنند تا از نتایج کار مطلع شوند، به خبرآنلاین گفت: کنوانسیون‌های بین‌المللی، فضا را برای کار و زندگی در نظام بین‌الملل تسهیل می‌کنند.

 او گفت: امروز بهتر است سیاستمداران به این سئوال پاسخ دهند که چطور نیازی به مذاکره با اقتصاددانان نمی‌بینند و اگر هم مذاکره‌ای صورت می‌گیرد بهتر است اسامی طرف‌های مذاکره حداقل برای مراکز دانشگاهی روشن کنند تا معلوم شود طرف‌های مشورت با چه دیدگاهی اعلام موضع می‌کنند که تا این حد صدای مخالفان بلند است.

 وی گفت: وقتی چندین صدای متفاوت از کشور به گوش می‌رسد برخی معتقدند تحت هر شرایطی نباید به این دست کنوانسیون‌ها بپیوندیم و برخی نیز بر این اعتقادند که این سرنوشت محتوم ماست که باید طی نماییم اما مساله من اینجا پیوستن یا نپیوستن نیست.

 او در توضیح این مطلب افزود: مساله اصلی این است که روشن شود اگر هر مسیر را انتخاب کنیم عواقب کار برایمان چه خواهد بود، به عنوان مثال اگر به این کنوانسیون بپیوندیم و از لیست سیاه خارج شویم، مراودات ما با نظام جهانی تسهیل شود و روابط بانکی ما عادی شود چه اتفاق اقتصادی برای ما رخ می‌دهد. طبیعی است شرایط برای ما بهبود می یابد و فضایی برای گره زدن منافع اقتصادی خود به جهان می‌یابیم، کاری که اغلب کشورهای جهان انجام می‌دهند.

 تقوی اضافه کرد: حالا اگر مسیری عکس را انتخاب کنیم اقتصاد به چه مسیری خواهد رفت.

مهدی تقوی

این استاد دانشگاه در توضیح این مطلب ادامه داد:من به عنوان کسی که ۴۷ سال است معلم اقتصاد هستم می دانم دور ماندن از نظام جهانی چه نتایجی برای یک کشور دارد، طبیعی است که امکان صادرات کالا و خدمات از میان می‌رود، تولید در کشور عمق پیدا نمی‌کند و دسترسی به تکنولوژی مشکل می شود اما باید دید در برابر چه چیزی، چه چیز دیگری را از دست می دهیم.

 او با تاکید بر اینکه امروز باید وزارتخانه‌های اقتصادی فعال‌تر در این حوزه عمل کنند تا وزارتخانه‌های سیاسی، گفت: در اغلب کشورهای جهان سیاست را با وزنه اقتصاد محک می‌زنند و این اقتصاد است که مسیرها را روشن می‌کند اما در ایران اقتصاد با وزنه سیاست محک می‌خورد و نتیجه آن نیز معطل ماندن اقتصاد و عدم توسعه یافتگی و رونق می‌شود.

صداهایی که به گوش می‌رسد

 وی با اشاره به اینکه صداهایی که از ایران به گوش می‌رسد می‌تواند زمینه را برای بحرانی شدن وضعیت فراهم نماید، گفت: به هر حال FATF ناظر بر پولشویی برای فعالیت‌های غیرقانونی و غیرانسانی است و طبق اعلام نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل داعش و القاعده را به عنوان گروه تروریستی می شناسند.

 این استاد دانشگاه ادامه داد: ایران در این سال‌ها خود در صف اول مبارزه با این گروهک‌های تروریستی است و خود بزرگترین ضربه‌ها را دیده است، حال چطور می‌شود که با صدای بلند، ایستادن مقابل این کنوانسیون را فریاد می‌زنند در حالی که در عمل ایران بارها نشان داده است که مقابل تروریست‌ها تمام قد ایستاده است.

 او گفت: وقتی ما در عمل مقابل تروریست‌ها ایستاده ایم چرا باید اثرات منفی ناشی از چند صدایی را به کشور تحمیل کنیم.

 او در پاسخ به این سئوال که آیا با نپیوستن به این کنوانسیون‌ها ممکن است حتی فروش نفت ما درگیر بحران شود، گفت: هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. مذاکرات توسط گروه‌های سیاسی صورت می گیرد، آنها نیازی نمی‌بینند اطلاعات دقیق تری را به ما اقتصاددانان بدهند تا تحلیل کنیم چه می شود و چه باید کرد. در عین حال مخالفان سیاسی این دست کنوانسیون‌ها نیز اتفاقا خود را بی نیاز از مشورت با اقتصاددانان درباره اطلاع از عواقب نپیوستن به آن می دانند.

 او گفت: به هر حال FATF نه به تحریم های آمریکا ارتباط دارد نه به زنده ماندن برحام، بلکه به حضور ایران در عرصه تجارت بین الملل ربط پیدا می کند، اینکه ما بعد از لغو تحریم های آدم بی‌اعتباری چون ترامپ می‌خواهیم با دنیا مراوده داشته باشیم یا خیر، در موضعمان نسبت به این دست کنوانسیون‌ها مشخص می‌شود.     

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1229147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 12
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
  23
  چه کسی به حرف متخصصان اهمیت می دهد در حالی که همه چیز رنگ و بوی سیاست گرفته
 • مصطفی RO ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
  3
  بنظر بنده در این شرایط تحریم قبول چیزهایی از قبیل FATF گره ای از مشکلات کشور حل نمی کنه، و می تونه جلوی کارهایی رو که با عدم قبولش میشه برای برون رفت از اونها استفاده کرد رو هم بگیره. امضای معاهده پشت معاهده و نتیجه گیری صفر. بهتره از اون معاهده قبلی یعنی برجام (که این همه برای کشور هزینه داشت) نتیجه حاصل بشه و بعد کشور بره معاهده جدید امضا کنه.
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  عدم قبول پیوستن به اف ای تی اف یعنی واردات و صادرات صفر. یعنی کمبود کالا و از بین رفتن رفتن درآمد ارزی
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  4
  چرا مخالفان نمی تونن دلایل علمی ارایه بدن چون واقعا مفاد این طرح رو نمی دونن و فقط مثل همیسه مخالفت می کنن
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3
  مگه مبارزه با پولشویی و تروریسم بده که مخالفت دارن؟‌مگه ما مخالف هرگونه خشونت طلبی و سواستفاده مالی نیستیم ؟‌
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  خروج از لیست سیاه و تجارت با همه دنیا یعنی دور زدن آمریکا
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  4
  در صورت نپیوستن هیچ بانک در هیچ کشوری با ما مراوده نمی کنه و این یعنی فاجعه برای تجارت خارجی ایران
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  4
  نپیوستن به اف ای تی اف یعنی خود تحریمی داخلی
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3
  سیاست بر هر چیزی ارجح شده و نظر اقتصاددانان اصلا مهم نیست در حالی که مشکلات با نظرات و راه حل های کارشناسی شده به راحتی حل می شه
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  4
  حتی در کوچکترین مشکل و مساله اقتصادی نظر متخصصان پرسیده نمی شه وای به حال اف ای تی اف و امثالهم
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  چرا کسی واقعا فواید و نظرات پیوستن به اف ای تی اف رو برای مخالفان توضیح نمی ده؟‌
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3
  اگه جناح مقابل الان دولت رو در دست داشت حتما پیوستن به اف ای تی اف لازم و ضروری و به صلاح مملکت بود
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3
  پیوستن به اف ای تی اف یعنی امکان تجارت قانونی و آسان با سایر کشورها
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  بهتر مخالفان جلسه با اقتصادانان ترتیب بدن تا متوجه بشن حضور نداشتن در بازارهای جهان یعنی چی؟‌
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  1
  بهتره در مورد مسایل مهم و ملی تریبون هم گاهی در اختیار مسوولان مستقیم قرار داده بشه تا مخالفان متوجه بشن ضرورت حضور جهانی چه اهمیتی داره؟‌
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  حتی مردم عادی هم تبعات نپیوستن به اف ای تی اف رو درک کردن اما مخالفان همچنان به مخالفت پافشاری می کنن
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  اگر راهکاری برای حل مسایل ندارید لااقل ساکت بوده و از نظرات کارشناسی استفاده کنید
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  باید دید نپیوستن به اف ای تی اف سود برای چه کسانی داره که به حتم منظور ملت نیست
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  1
  یک روز برجام یک روز اف ای تی اف یک روز نخوردن گوشت یک روز مرغ و شیر و .... بسه دیگه. کشور نیازمند آرامش و رفاهه
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  این مخالف ها خسته نمی شن از بس مخالفت می کنن؟
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  2
  وقتی اسم مخالفان همیشگی رو می شنوم یاد کارتون گالیور می افتم. بسه دیگه خسته شدید از بس مخالفت کردید لطفا یک مدت استراحت کنید تا کارها به خوبی انجام بشه