آیا جنگی تازه در انتظار خاورمیانه است؟

خشم مقامات عراقی از اظهارات ترامپ درباره نیروهای نظامی کشورش در عراق فروکش نکرده است، مقامات این کشور خواستار توضیح واشنگتن شده اند و عبدالمهدی نخست وزیر این کشور نیز راهی آمریکا شده است،

زهره نوروزپور: اما سوال اینست چرا عراق عصبانی است؟ آیا حمله نظامی به ایران در دستور کار ترامپ است؟ گزارشی از واکنش های تازه و تحلیلی بر حمله نظامی به ایران را از نظر می گذرانید...

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اظهارات ترامپ در مصاحبه با شبکه سی بی اس نیوز همچنان با بازتاب گسترده مقامات عراقی همراه است. (اینجا)

برهم صالح رئیس جمهور عراق خواستار توضیح سریع واشنگتن شد و دیگر مقامات نیز خواستار برخورد قاطع عراق نسبت به مواضع واشنگتن شده اند. در اخرین خبرها از عراق سخنگوی ائتلاف «الفتح» سخنان دونالد ترامپ علیه ایران را نامناسب و غیر مسئولانه خواند.

این در حالی است که امروز سفیر آمریکا در بغداد در آخرین روز مأموریت خود، ضمن رد سخنان اخیر ترامپ در مورد ماموریت ضد ایرانی سربازان این کشور در عراق، عملا به صف مخالفان رئیس جمهوری آمریکا پیوست و مواضع ترامپ را تماما تکذیب کرد.

بعد از مخالفت های جدی وزارت دفاع، سازمان سیا و امور خارجه آمریکا با سیاست های خارجی ترامپ، سفیر آمریکا در بغداد نیز امروز سه شنبه ادعای تازه ترامپ درباره ماموریت سربازان آمریکایی در عراق برای زیرنظر گرفتن ایران را تلویحا نادرست اعلام کرد.

«دوگلاس سیلیمان» به مناسبت پایان زودهنگام دوره ماموریتش در عراق که به گفته منابع مطلع تحت فشار ترامپ انجام شده است، با انتشار بیانیه ای، ادعاهای اخیر رییس جمهوری آمریکا در خصوص وظایف نظامیان آمریکا در عراق را به شکل غیر مستقیم تکذیب کرد.

در همین حال اسپوتنیک گزارش داد:  «احمد الاسدی» سخنگوی ائتلاف «الفتح» اعلام کرد که اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نامناسب و غیر مسئولانه بوده است.

همچنین سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء تأکید کرد که مقاومت عراق سیاست های زورگویانه ترامپ را در هم خواهد شکست.

سید هاشم الموسوی، سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء با تأکید بر اینکه دیگر جای صبر نمانده است، خاطرنشان کرد که مقاومت عراق سیاست‌های زورگویانه ترامپ را در هم خواهد شکست.

در همین حال «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب الحق، اظهارات اخیر دونالد ترامپ درباره حضور نظامی آمریکا در عراق را نشانگر حقیقت طرح واشنگتن در این کشور برشمرد.

«قیس الخزعلی» افزود: نهادهای نظامی عراق اعم از ارتش، پلیس، حشد و دستگاه مبارزه با تروریسم قادرند نیروهای آمریکایی را بیرون کنند و فرقی نمی کند که تعداد آنها پنج، هفت یا حتی نه هزار نفر باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اظهارات نسنجیده ترامپ، نه تنها خشم شدید مقامات عراقی را برانگیخت بلکه واکنش رسانه های خبری آمریکا را نیز در پی داشته است. برخی از این رسانه ها عنوان کرده اند که ممکن است سیاست واقعی ترامپ همین باشد و نظامیان به جای مهار تروریسم، ایران را رصد کنند یا در پی حمله نظامی به جمهوری اسلامی باشند؟ و اینکه چرا عراق آنقدر عصبانی است؟

فارن پالیسی در این باره در گزارشی نوشته است: 

حضور آمریکا در منطقه به بهانه بازدارندگی ایران غیرقانونی است. ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق به بهانه بازدارندگی ایران خلاف قانون 'AUMF 2001' است که به دولت آمریکا اجازه حمله به گروه های تروریستی و نه دولت های قانونی را می دهد.

به گزارش ایرنا، در این تحلیل که به قلم 'لارا سلیگمن' با عنوان 'چگونه ماموریت آمریکا در عراق و سوریه می تواند آغازگر جنگ با ایران باشد؟'، آمده است: دو سال پیش در سوریه و زمانیکه محموله ای از ایران به سوریه می رفت، تقریبا منجر به رویارویی میان نیروهای آمریکایی و ایرانی شد و نشان داد که چگونه حتی یک رویداد جزئی می تواند تا سطح بالایی از گسترش یابد. حالا این وضعیت زمانی که 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد ممکن است شماری از نیروهای خود را در عراق و سوریه برای رصد فعالیت های ایران باقی بگذارد شدت گرفته است.

برخی تحلیلگران و مقامات ایالات متحده معتقدند تغییر مأموریت برای این نیروها می تواند احتمال جنگ میان ایالات متحده و ایران را افزایش دهد و این امر حتی ممکن است براساس قانون اساسی ایالات متحده غیر قانونی باشد.

ترامپ در دسامبر (آذر) 2018 اعلام کرد تمامی نیروهای ایالات متحده را از سوریه خارج می کند اما منابع دولتی ماه گذشته به 'فارن پالیسی' گفتند که وی قصد دارد شمار اندکی از نیروهای آمریکایی را در پایگاه های دور افتاده در جنوب شرقی سوریه، که از زمان مبارزه با داعش در آنجا حضور داشتند را برای مقابله با ایران نگه دارد و روز گذشته، ترامپ اعلام کرد می خواهد برخی نیروهای نظامی را برای همین هدف در عراق حفظ کند.
او در مصاحبه با شبکه 'س بی اس'(CBS) گفت: 'من می خواهم از نزدیک شاهد فعالیت ایران باشم'.

'اما راهبرد آمریکا در سوریه چیست؟ قوانین مشارکت در این جنگ چیست؟

'کلی مگسمن' معاون رئیس جمهوری در امنیت ملی و سیاست بین المللی در مرکز پیشرفت آمریکایی در این باره می گوید: چگونه می توانیم از فرو رفتن در باتلاق جنگ منطقه ای جلوگیری کنیم؟ اگر من یک عضو خدمتگزار در سوریه هستم، می خواهم بدانم که چطور این کار باید انجام بگیرد و چگونه مأموریت من با راهبرد منطبق می شود؟

حادثه ای که در ابتدای گزارش به آن اشاره شد در می 2018 و در منطقه 'التنف' تحت کنترل نیروهای آمریکایی رخ داد، جایی اغلب نیروهای ایرانی برای انتقال کالا از عراق به سوریه استفاده می کردند.

ناگفته نماند چند هفته پیش از این حادثه، آمریکا چندین موشک کروز را به منطقه 'خان شیخون' در پاسخ به حمله شیمیایی حکومت 'بشار اسد' انجام داده بود.

شب پس از حمله موشکی، در شب 8 آوریل، خود پایگاه التنف تحت حمله داعش قرار گرفت. در این حمله سه مبارز سوری تحت حمایت آمریکا کشته شدند.

این وضعیت تا چند هفته ادامه داشت. بر اساس گزارش یک مقام امنیتی ایالات متحده که خواست نامش فاش نشود، در روز 9 ماه مه روسیه حملات هوایی را تنها در فاصله 14 کیلومتری پایگاه التنف انجام داد، به طوری که سربازان می توانستند به آسانی صدای هواپیماها را بشنوند.

این امر سبب شد تا آمریکا به سرعت با روسیه وارد مذاکره شود تا هر زمان که تصمیم به حملات اینچنینی دستکم از 55 کیلومتری محل نیروهای ائتلاف گرفت این اطمینان را ایجاد کند که نیروهای ائتلاف آسیب نمی بینند. این توافقنامه در مورد حملات هوایی بود. اما بزودی گمان ما بر این شد که اینجا سرزمین ماست.

چند روز بعد گروهی از نیروهای طرفدار رژیم اسد از طریق نیروهای روسی پیغام فرستادند که می خواهند از التنف عبور کنند تا با گروهی از نیروهای تحت حمایت ایران در عراق، که به سمت مرز حرکت کردند، دیدار داشته باشند. اما دفتر مرکزی هرگونه پاسخ به این پیغام را رد کرد و همین امر سبب افزایش تنش شد.

در 18 ماه مه، گروه طرفدار رژیم، شروع به ساخت یک پاسگاه ابتدایی در فاصله 21 متری از التنف کرد. پایگاه ائتلافی در یک حملۀ هوایی یک نفر را کشت و دو کامیون غیر مسلح، شامل یک تانک و یک بولدوزر را نابود کرد.
مقامات نظامی ایالات متحده به روسیه به عنوان واسطه گفتند که این گروه می تواند در محل خود بماند اما نمی تواند به سمت التنف حرکت کند و نمی تواند هیچ کالایی را انتقال دهد. مقامات ایالات متحده به روس ها تاکید کردند هرگونه تحرکاتی می تواند منجر به پاسخ نظامی شود.

روز بعد و در تاریخ 19 ماه مه، نیروهای ایالات متحده یک وسیله نقلیه را دیدند که در حال حرکت به سمت پایگاه بود. ائتلاف دستور حمله را صادر کرد.
اما حمله هرگز رخ نداد زیرا افسران نیروی هوایی مسوول عملیات در پایگاه هوایی 'العدید' قطر، مرکز کنترل نیروهای هوایی در سراسر منطقه فرماندهی نیروهای هوایی ایالات متحده، حمله را قانونی نمی دانست.
تحت اختیارات قانونی AUMF 2001 برای استفاده از نیروی نظامی، واشنگتن مجاز به استفاده از نیروی نظامی علیه گروه های ستیزه جوی غیر دولتی مانند داعش یا القاعده است.
'ملیسا دالتون' از مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل خاطرنشان کرد که نیروهای نظامی مجاز به هدف قرار دادن بازیگران دولتی مانند نیروهای ایران، روسیه، سوریه نیستند مگر اینکه مورد حمله آنها قرار گیرند و در دفاع از خود برآیند.
اما 'متیو وکسمن' استاد دانشکده حقوق کلمبیا که پست های کلیدی در وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی آمریکا داشته، در این خصوص می گوید: حضور ایالات متحده در سوریه مدتهاست به لحاظ قانون اساسی مورد تردید قرار دارد.

وی افزود: 'دولت ترامپ هیچ گاه توجیه قانونی لازم را برای حمله به سوریه در پاسخ به حمله شیمیایی ارائه نداد.

یکی از دستیاران 'برنی سندرز' سناتور مستقل از ایالت ورمانت می گوید: 'هرچند کنگره مجوز برای ماموریت ضد ایرانی در سوریه را تأیید نکرده، اما حقیقت، اساس قانونی حضور نظامی ایالات متحده در سوریه است، قانونی که در سال 2001 تصویب شد و به آمریکا اجازه حمله به گروه های تروریستی و افراطی را می داد بسیار متزلزل شده و باید مورد بازبینی قرار گیرد'.

مگسمن از موسسه پیشرفت آمریکایی می گوید: اقدام کنگره دیگر بسیار دیر شده است. ما در دو سال گذشته شاهد اشتباهات بسیار این دولت (دولت ترامپ) بوده ایم. ماموریت ما در سوریه مبارزه با تروریسم بوده و تحت پوشش قانون AUMF 2001 قرار گرفته است. حال اگر این ماموریت بر بازدارندگی ایران تمرکز کند، یک بازی کاملا جدید است.

52310

کد خبر 1229297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امیر خان IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
    0 0
    دنبال کردن هر حرفی دلیل بر حواس جمعی نیست بلکه باید هر چندتا حرافی این انسانهای بی مایه را جواب داد.