بازرگانی خارجی حلقه مفقوده صادرات استان سمنان  است

علی سعدالدین مدیرکل گمرک استان سمنان در نشستی با خبرنگاران گفت بازرگانی خارجی باید در استان سمنان تقویت شود تا تولید کنندگان بازارهای هدف را شناسایی کنند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان مدیرکل گمرگ با تبریک  چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی و استانه بیست سالگی گمرگ اظهار داشت در بیست سال پیش گمرگ استان با حضور هشت نفر استارت زده شد و صادرات کالا با مبلغ دو میلیون دلار بود ولی در شرایط فعلی صادرات به 140 میلیون دلار رسیده و به پنجاه کشور صادرات انجام می شود  که با رشد هفتاد برابری همراه بوده است  واز ابتدای سال تاکنون 160 میلیون دلار صادرات و 263 هزارتن رسیده است که بیشترین صادرات به کشورهای اروپایی بوده است وی با اشاره به افزایش قابل توجه درآمدهای گمرکی سمنان در 20 سال گذشته خاطرنشان کرد: درآمدهای گمرک سمنان در اولین سال فعالیت در 1378، حدود 77 میلیون ریال بوده که این رقم در 10 ماهه امسال و بعد از 20 سال به بیش از 260 میلیارد ریال رسیده است.

مدیرکل گمرک استان سمنان خاطرنشان کرد: به برکت انقلاب اسلامی درآمدهای گمرکی استان در این 20 سال بیش از 3200 برابر شده است.

این عضو کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان از تحول در خدمات گمرکی در دولت تدبیر و امید و از جمله در استان سمنان خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از 70 درصد تشریفات گمرکی با هدف تسریع و تسهیل در کار صادرکنندگان استان در خارج از گمرک استان انجام می‌شود ضمن اینکه گمرک این امکان را برای صادرکنندگان و خصوصا تولیدکنندگان هم‌استانی که به صدور کالا نیز اشتغال دارند فراهم کرده که در هر زمان و حتی در روزهای تعطیل نیز امکان صدور تولیدات خود را داشته باشند.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان بدون اینکه کالای خود را وارد گمرک سمنان کنند می‌توانند فرآیند صادرات را انجام دهند افزود: در حال حاضر با تلاش همکاران ما، امکان صدور کالا در خود کارخانه‌ها و یا در هر مکان و زمانی که صادرکننده اراده کند قابل انجام است.

مدیرکل گمرک استان سمنان از تلاش برای به حداقل رساندن بروکراسی اداری و کاهش هزینه‌های صادرات خبر داد و گفت: در همین راستا کالاهای صادرکنندگان تولیدی استان برای مدت یک سال ملاک عمل قرار می‌گیرند و نیاز به مراجعه مجدد به آزمایشگاه را ندارند که این امر ضمن کوتاه کردن فرآیندهای اداری، هزینه‌های صادرکنندگان را کاهش می‌دهد.

وی همچنین ارزش واردات گمرکی این استان در 10 ماه گذشته را بالغ بر 28 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: واردات گمرک استان از سال 80 تا امروز 80 برابر افزایش یافته است. 

سعدالدین با بیان اینکه اینکه عمده کالاهای وارداتی استان شامل مواداولیه کارخانجات و ماشین‌آلات کارخانه‌ها می‌شود ادامه داد: چین، امارات متحده عربی، ترکیه و برخی کشورهای اروپایی از مهمترین کشورهایی هستند که تولیدات آنها به گمرک سمنان وارد شده است.

وی ارزش واقعی کالاهای صادراتی این استان را بیش از 140 میلیون دلار فعلی دانست و گفت: بخش قابل توجهی از کالاهای صادراتی این استان بنا به دلایلی از مبادی دیگر و از طریق گمرک دیگر استان‌ها و خصوصا استان‌های مرزی انجام می‌گیرد.

مدیرکل گمرک استان سمنان با بیان اینکه صادرات واقعی کالاهای استان در سال گذشته بالغ بر 330 میلیون دلار بوده که بخش زیادی از آن از طریق دیگر استان‌ها انجام شده افزود: برخی از کالاها که الزاما باید از طریق حمل و نقل دریایی صادر شود و یا برخی کالاها که از طریق گمرک های مرزی صورت می‌گیرد از این جمله‌اند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی عدم تاثیر تحریم‌ها بر میزان صادرات این استان در سال‌جاری اظهار کرد: بدون‌شک تحریم‌های ظالمانه اثراتی بر صادرات ما داشته و از همین رو امسال در مقایسه با سال‌های قبل که معمولا هر سال با رشد 5-6 درصدی در صادرات استان روبرو بودیم ، امیزان صادرات استان ضمن اینکه کاهشی نداشته اما رشد محسوسی نیز نداشته است.

سعدالدین از موثر بودن بسته‌های ضدتحریم دولت به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر بر کم‌اثر شدن تحریم‌ها در این استان نام برد و افزود: این بسته‌های ضدتحریم که با رویکردی کارشناسانه و دقیق آماده شده بود سبب شد که آثار زیان‌بار تحریم‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش بیابد.

وی با بیان اینکه ممکن است اثرگذاری تحریم‌ها در آینده بیشتر شود گفت: در مجموع پیش‌بینی بسته‌های ضدتحریم، نوع کالاهای صادراتی استان که عمدتا در ذیل کالاهای غیرنفتی قرار می‌گیرند و استفاده و فعال‌سازی همه ظرفیت‌ها و...سبب شد که اثرات تحریم‌ها بر روند صادرات این استان به حداقل ممکن برسد.

46

کد خبر 1229357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =