بعد از انقلاب جناح‌ها چقدر در ترویج اخلاق سیاسی موفق بودند؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: یکی از مشکلاتی که امروز گریبان‌گیر جامعه شده و باید برای حل آن چاره‌ای اندیشید، عدم صداقت و سلامت اخلاقی در برخی مسائل سیاسی است.

سید محمد غروی، عضو جامعه مدرسین در گفتگو با خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که «ماهیت انقلاب اسلامی ایجاد تغییر در حوه های مختلف از جمله تغییر در حوزه سیاست و رواج اخلاق سیاسی و دینی بود. چرا در چهل سال گذشته موفقیت چندانی در ترویج اخلاق سیاسی نداشتیم؟» گفت:به اعتقاد من، در حوزه اخلاق سیاسی تا سطوحی موفقیت داشته‌ایم اما این اخلاق‌ها باید هرچه بیشتر ملاحظه شود. ما باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم. نکته‌ بسیار مهم آن است که بایدها و نباید های اخلاقی را در کنش‌های سیاسی خود بکار بگیریم. باید واقع‌بین بوده و برای کنار زدن رقیب، به او تهمت ناروا نزنیم.

وی برخی مسئولین را مسبب رواج بی‌اخلاقیها دانست و افزود: اخلاق‌مداری یکی از ارکان مهم جامعه است، فقدان اخلاق مداری سیاسی تا حدودی تبدیل به معضل شده‌ است. مادامی که مسئولان اخلاقی عمل نکنند، مردم نیز الگو قرارشان نمی‌دهند.

عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه گاهی در اثر ندانستن، عدم بینش و همچنین دهان‌بینی‌ها هست که نسبت دروغ به افراد داده می‌شود، بیان کرد: تا وقتی که مسئولین اخلاقی عمل نکنند، مردم نیز آنان را الگو و اسوه قرار نمی دهند و باید بدانیم که بیشتر از همه، جریان‌ها هستند که به این بی‌اخلاقی ها دامن زده و مردم را به دنبال خود راه می‌اندازند.

غروی بی اخلاقی را آفتی برای انقلاب اسلامی دانست و افزود: یکی از مشکلاتی که امروز گریبان‌گیر جامعه شده و می بایست برای حل آن چاره‌ای اندیشید، عدم صداقت و سلامت اخلاقی در برخی مسائل سیاسی است که باید در این حوزه کار کنیم و حقایق را آنطور که هست، به دور از جهت‌یابی‌های خاص در نظر گیریم و به اخلاق سیاسی، اهتمام ویژه داشته باشیم.

۲۹۲۱۲

کد خبر 1229601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =