روایتی از جوشش‌های انقلابی اصفهان در خانه آیت‌الله خادمی

تسنیم نوشت: نام دیگری از خیابان‌های اصفهان به نام روحانی مبارزی است که جوشش‌ها و جرقه‌های انقلاب در اصفهان را زد، آیت‌الله خادمی روحانی که مردم اصفهان در منزلش تحصن کردند و برای دادخواهی و حمایت از اسلام گرد هم آمدند.

 نام دیگری از خیابان‌های اصفهان به نام روحانی مبارزی است که جوشش‌ها و جرقه‌های انقلاب در اصفهان را زد، آیت الله خادمی روحانی که  مردم اصفهان در منزلش تحصن کردند و برای دادخواهی و حمایت از اسلام گرد هم آمدند.

در مورد شخصیت ایشان مطالب زیادی نوشته شده است، آیت الله سید حسین خادمی علوم حوزوی را نزد علمای بزرگ حوزه علمیه نظیر میرزا احمد مدرس اصفهانی‌ و میر محمد صادق خاتون آبادی، آخوند ملا عبدالکریم گزی و میر سید علی مجتهد نجف آبادی فراگرفت و پس از آن در حوزه علمیه نجف اشرف اجازه اجتهاد دریافت کرد.

آیت الله خادمی با دعوت علمای اصفهان، در مدرسه صدر به درس و بحث پرداخت و حوزه علمیه اصفهان را که رضاخان از هم گسیخته بود، احیا کرد. این عالم مجاهد با آیت الله کاشانی در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت و فداییان اسلام در مبارزه علیه رژیم ستمشاهی همکاری داشت و با آغاز نهضت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۲، به حمایت از ایشان برخاست. منزل آیت الله خادمی کانون انقلاب و خود او پذیرای مردم اصفهان بود.

اولین جرقه های انقلاب توسط روحانیون زده شد و کسی در ابتدا باور نداشت که این حرکت های کوچک بتواند شعله های عظیم انقلاب را برافروزد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در اسناد ساواک نامه های بسیاری که میان امام (ره) و آیت الله خادمی مبادله شده بود پیدا شد که نشان از اعتماد بنیانگذار انقلاب اسلامی به آن بزرگوار بوده است.

یکی از حوادث خونین تاریخ انقلاب اسلامی در اصفهان در روز ۱۹ مرداد ۱۳۵۷ مصادف با ۵ رمضان سال ۱۳۹۸ اتفاق افتاد؛ کشتار بی‌سابقه مردم بالاتر از مسجد و کوچه‌های بین این خیابان و خیابان فروغی و خیابان متصل به اطراف منزل آیت‌الله خادمی بود.

سخنرانی‌های ضد رژیم شاهنشاهی، تظاهرات خیابانی و دستگیری افراد به اوج خود رسیده بود در پی این اتفاقات آیت‌الله طاهری توسط ساواک دستگیر شد؛ این موضوع سبب شد بسیاری از مردم از مناطق مختلف شهر، دانشجویان و فعالان انقلابی بازار به خاطر این اقدام رژیم شاه در خانه آیت‌الله خادمی دست به تحصن بزنند و خانه ایشان را محل بیان خواسته‌هایشان کنند.

با وجود امکانات کم برای اطلاع رسانی در روزهای اعتصاب افراد زیادی از سراسر استان و حتی کشور به دلیل حمایت از آزادی مبارزان انقلابی اصفهان، برای اعتصاب به آن‌جا آمده بودند به طوری که در اطراف خانه آیت‌الله خادمی جای سوزن انداختن نبود.

نقطه عطف تحصن تاریخی مرداد ماه ۱۳۵۷ در اصفهان این بود که جوانان انقلابی شبانگاهان ۱۹ مرداد از منزل آیت‏‏‌الله خادمی حرکت و عملیات گسترده‏ای علیه مراکز فساد اقتصادی و اخلاقی رژیم تبهکار انجام می‏‌دادند و باز به محل تحصن برمی‏‌گشتند.

۴۶

کد خبر 1229655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =