افزایش ذخایر نفت ایران به بیش از ۱۶۰ میلیارد بشکه

شبکه خبر نوشت: وزیر نفت با اشاره به افزایش ذخایر نفتی کشور از ۸۸ میلیارد بشکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به ۱۶۰ میلیارد بشکه در ۴۰سال گذشته، می‌گوید صنعت گاز کشور نیز بعد از انقلاب اسلامی تازه متولد شد.

 بیژن زنگنه در برنامه «تیتر امشب» با اشاره به دستاوردهای کشورمان در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: از سال ۱۲۸۹ که نفت در کشور کشف شد، ایران یک بازیگر تعیین‌کننده در نفت جهان بوده است.

وی با بیان اینکه در دوران بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشیمی علاوه بر نفت درخشان بوده‌ایم، افزود: بعد از انقلاب به دلایلی تولید نفت در ایران محدود شد که این محدودیت را خود ایران اعمال کرد البته الان به دنبال محدودیت نیستیم.

زنگنه گفت: در حالی که ذخایر نفتی کشف‌شده ما در پیروزی انقلاب حدود ۸۸ میلیارد بشکه نفت بود اما امروز با توجه به برداشت ۵۰ میلیارد بشکه برداشت نفت، ذخایر ما بیش از ۱۶۰ میلیارد بشکه است.

او افزود: در زمینه گاز میزان ذخایر گازی قابل استحصال ما از ۹ هزار میلیارد مترمکعب در زمان انقلاب، به بیش از ۳۳ تریلیون متر مکعب افزایش یافته است. همچنین تولید میعانات از ۳۰ هزار بشکه به بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

پوشش گازرسانی از کمتر از یک درصد به ۹۲ درصد رسیده است

ین عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه صنعت گاز بعد از انقلاب متولد شد گفت: با توجه به اینکه ظرفیت پالایشگاه‌های گازی کشور در اوایل انقلاب ۳۶ میلیون متر مکعب بود امروز با افزایش نزدیک به ۳۰ برابری، به هزار و ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وزیر نفت همچنین درباره میزان پیشرفت ایران در طرح‌های توسعه پارس جنوبی گفت: تولید کشور در پارس جنوبی به بیش از ۶۱۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.همچنین میزان انشعابات از ۵۲ هزار انشعاب به ۱۱.۵ میلیون انشعاب رسیده است. پوشش گاز رسانی کشور نیز در اول انقلاب به یک درصد هم نمی‌رسید، امروز ۹۲ درصد جمعیت کشور از گاز بهره‌مند هستند که نزدیک ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۷ درصد جمعیت روستایی را شامل می‌شود، این یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب در زمینه گازرسانی است.

زنگنه در ادامه گفت: در زمان انقلاب پتروشیمی بندر امام یا ایران- ژاپن سابق را داشتیم که در زمان جنگ نابود شد و واحد کوچکی در آبادان بود که پی وی سی تولید می‌کرد؛ اکنون ظرفیت پتروشیمی نزدیک به ۳۰ میلیون تن است که ظرفیت بالایی در منطقه را به خود اختصاص می‌دهد.

۱۲ میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی تا سال آینده وارد مدار می‌شود

وی با بیان اینکه توسعه صنعت پتروشیمی در سالهای آینده نیز در دست اقدام است اظهار داشت: فقط تا آخر سال ۹۸ حدود ۱۲ میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی وارد مدار خواهد شد. در حوزه بنزین نیز تولد کشور از ۱۴ میلیون لیتر با ورود ستاره خلیج فارس به مدار به ۱۰۵ ملیون لیتر در روز رسیده است که نشان‌دهنده حرکت بزرگ و قدرت توانمندی ایران در ساخت و اجرای پروژه‌ها است.

زنگنه درباره پارس‌جنوبی به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی گفت: تولید روزانه ما از قطر پیشی گرفته است و در روزهای آینده ۴ فاز متعارف افتتاح خواهد شد و با افتتاح فاز ۱۴ در سال آینده نیز افتتاح فازها در دریا به پایان خواهد رسید.

وی افزود: عسلویه به عنوان بی‌نظیرترین سرمایه‌گذاری صنعتی انقلاب اسلامی، دستاورد نیروهای جوان ما در صنعت نفت و عظمت انقلاب اسلامی است که در طول ۲۰ سال به نتیجه رسیده است.

زنگنه با بیان اینکه با ستاره خلیج فارس تولید بنزین ما از ۱۰۵ میلیون بشکه بنزین عبور خواهد شد و اسفند با حضور رئیس جمهور فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح خواهد شد، گفت: پالایشگاه‌ها باید هم از کمیت تولید محصولات سبک بهسازی شوند و هم از نظر کیفیت به مرحله‌ای برسند که با محصولات جهانی برابری داشته باشیم.

او ادامه داد: سالهاست که طراحی در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها توسط ایرانی‌ها انجام می‌شود که البته دانشگاه‌ها در زمینه تولید دانش فنی با مراکز پژوهشی تعامل داشته باشند تا این مشارکت و همکاری با صنعت کمک کنند تا صاحب تکنولوژی شویم.

وی گفت: مرکز عملیات نفتی ما در اوایل انقلاب در لندن بود و ما فقط بهره‌بردار بودیم اما اکنون بعد از انقلاب دانشکده نفت در صنعت بالادستی ایجاد شده است که روز به روز به اتکای نیروهای پرورش‌یافته در داخل صنعت نفت به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده است.

وزیر نفت در پایان گفت: در میادین مشترک و در میدان های غرب کارون کارهای بزرگی انجام شده است و در پایان سال ۹۷ به تولید بیش از ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز غنی در کشور خواهیم رسید که رکورد تاریخی و تعیین‌کننده خواهد بود.

17231

کد خبر 1229814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =