ظریف: خروج از برجام گزینه احتمالی در صورت کارشکنی اروپایی‌ها خواهد بود

فارس نوشت: وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه روسیا الیوم گفت که اروپایی‌ها در برابر امتحان قرار دارند و باید به تعهدات خود عمل کنند.

 «محمود جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه روسیا الیوم گفت که اروپا باید به ۲۱ تعهد خود در قبال برجام و ایران عمل کنند.

او در پاسخ به سؤال مجری این شبکه در مورد کانال مالی اروپا برای تبادل تجاری با ایران (اینستکس) گفت که مکانیزم مالی اعلام شده از سوی اروپایی‌ها، اراده این اتحادیه و نحوه دور زدن تحریم‌های آمریکا از سوی آن‌ها را نشان می‌دهد.

ظریف با بیان اینکه ایجاد این مکانیزم مالی از سوی اروپایی‌ها به تأخیر افتاد، اظهار داشت که مکانیزم ایجاد شده صرفا مقدمه بوده و به معنای واقعی کلمه مکانیزم مالی واقعی نیست. این مکانیزم زمینه را برای ارتباط بین تجار ایرانی و اروپایی مهیا می‌کند و قرار است گسترش پیدا کرده و کشورهای غیر اروپایی را نیز در بر بگیرد.

او گفت که این مکانیزم می‌تواند کار کند و شیوه هوشمندی برای دور زدن تحریم‌های آمریکاست، ولی باید دید که چگونه این مکانیزم اجرا خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «باید دید اروپایی‌ها چگونه به تعهدات خود از جمله ۱۲ تعهد که در بیانیه ماه می اعلام کردند، عمل می‌کنند. آنچه حائز اهمیت بوده و بیش از منافع ایران اهمیت داشته این است که اروپا چگونه می‌تواند هیبت  و جایگاه خود را حفظ کند».

ظریف گفت که اروپایی‌ها باید به تعهدات دوازده‌گانه خود از جمله فروش نفت ایران و بازگشت عواید حاصل از آن و تداوم تعاملات بانکی بین دو طرف عمل کنند.

او گفت که اروپایی‌ها قبل از آنکه در مسائل دیگر صحبت کنند، بهتر است به تعهدات خود عمل کنند؛ چرا که ایران مطابق گزارش‌های سیزده‌گانه آژانس بین‌المللی اتمی به برجام پایبند بوده است.

محمد جواد ظریف گفت که موشک‌های ایران دفاعی بوده و برای دفاع از این کشور ساخته شده‌اند، اما سلاح‌هایی که علیه مردم یمن استفاده می‌شود و یا بمب‌هایی که بر سر آن‌ها ریخته می‌شود یا آمریکایی هستند یا اروپایی. این‌ها باید پاسخ‌گوی چنین اقدامات خود در منطقه باشند.

او گفت اگر اروپایی‌ها تغییر در برنامه موشکی ایران و تصویب لوایح مربوط به کار گروه اقدام مالی (FATF ) را شرط کنند، ایران گزینه‌های متعددی در مقابل آن‌ها دارد که یکی از آن‌ها خروج از برجام است. ظریف گفت اروپایی‌ها باید قبل از هر چیز به تعهدات خود عمل کنند.

وزیر امور خارجه ایران گفت که از توافق هسته با غرب پشیمان نیست و تهران اهداف زیادی را از طریق این توافق محقق کرد که یکی از آن‌ها،خروج ایران از فصل هفتم منشور سازمان ملل بود که برای اولین بار در تاریخ رخ داد.

ظریف گفت که در نشست آتی سوچی که در مورد سوریه خواهد بود، در مورد خروج نیروهای آمریکا، قانون اساسی سوریه و اوضاع ادلب و حملات رژیم صهیونیستی به این کشور صحبت خواهد کرد.

او گفت که استقرار نیروهای ارتش سوریه در مرزهای این کشور مطابق توافق آدنا بهترین گزینه برای تضمین امنیت مرزهای جنوبی ترکیه است.

وزیر امور خارجه ایران حضور نظامیان آمریکایی در سوریه را غیر قانونی خواند و گفت که خروج این نظامیان می‌تواند به بازگشت ثبات و امنیت در این کشور و منطقه کمک کند.

ظریف در مورد اوضاع ادلب نیز گفت که شرایط در این استان سوری بسیار خطرناک است و گروهک تروریستی جبهه النصره بیشتر مناطق این استان را در اشغال خود دارد و این گروهک شامل توافق کاهش تنش نیست.

او در مورد حل بحران سوریه نیز گفت که ایران از ابتدا به راه حل سیاسی جهت برون رفت از این بحران تأکید داشت و می‌گفت که راه حل نظامی در این ارتباط جواب نمی‌دهد و اینک هیچ کشوری دیگر صحبت از راه حل نظامی نمی‌کند.

ظریف گفت اگر دمشق و آنکارا از تهران برای برقراری ارتباط با یکدیگر درخواست میانجیگری کند، ایران آماده است.

وزیر امور خارجه ایران گفت که در مورد فرآیند سیاسی در سوریه بین ایران و روسیه هیچ اختلافی وجود ندارد.

ظریف گفت که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مسئله داخلی سوریه است و آن دسته از کشورهایی که اقدام به بستن سفارت خود در این کشور کرده و عضویت آن را به تعلیق درآوردند، مرتکب اشتباه شدند.

او در مورد اقدامات رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران نیز گفت که این اقدامات مسئله تازه‌ای نبوده و واشنگتن از چهل سال پیش علیه تهران اعمال فشار می‌کند. آمریکا علیه مصدق کودتا و دولت آن را ساقط کرد و به صدام کمک کرد تا به ایران حمله کند. آنچه مهم بوده این است که دولت‌های فعلی و آتی آمریکا خواهند رفت و ملت ایران باقی خواهد ماند خواسته‌های خود را محقق خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در مورد نشست ضد ایرانی آمریکا در ورشو نیز گفت که این نشست «یک نمایش مسخره‌ای» خواهد بود و قبل از آنکه شروع شود، شکست خواهد خورد.

49311

در حال تکمیل ...

کد خبر 1229979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =