از درگیری در اعتماد ملی تا انشعاب منتجب‌نیا

منتجب‌نیا گفت: متاسفانه احزاب ما کادر تربیت شده ندارند و مجبور هستند موعد انتخابات سراغ افراد غیر حزبی بروند تا سهمی در انتخابات بگیرند. در نتیجه ما دنبال این هستیم کارهای انجام نشده‌ای که احزاب ما تاکنون انجام نداده اند را انجام دهیم و در این راستا قرار نیست دنبال افراد معروف برویم و آن‌ها را به تشکیلات دعوت کنیم بلکه ما دنبال جریان سازی هستیم.

به گزارش خبرآنلاین، خرداد ماه سال جاری بود که کنگره حزب اعتماد ملی تشکیل شد اما این کنگره هیچ شباهتی به جلسات قبل خود نداشت و کار به درگیری و اختلاف رسید. ماجرا مربوط به انتخاب قائم مقام حزب بود که در جریان انتخابات آن جلسه الیاس حضرتی به عنوان قائم مقام انتخاب شد و از آنجایی که در طول سال‌های حصر مهدی کروبی( دبیر کل این حزب) مسوولیت قائم مقام به رسول منتجب‌نیا محول شده بود انتخاب حضرتی با مخالفت منتجب‌نیا و حامیان او روبه رو شد و نهایتا منتجب‌نیا با غیرقانونی خواندن این انتخابات استعفایش را به همراه 110 نفر دیگر از اعضا اعلام کرد. البته این پایان مخالفت منتجب‌نیا نبود و او بعد از استعفا اقدام به ایجاد حزب جدید کرد.

منتجب نیا در این مراسم ضمن تبریک چهلمین سالگرد انقلاب و تسلیت ایام فاطمیه به تشریح انتخاب امروز برای برگزاری اولین جلسه حزبش پرداخت و  گفت: قرار بود دفتر را بعد از دهه فجر افتتاح کنیم اما با توجه فرارسیدن ایام دهه فجر  تصمیم گرفتیم که قبل از ۲۲ بهمن این کار را انجام دهیم.

به دنبال جریان‌سازی

منتجب‌نیا که امروز حزبش را افتتاح کرد در نشست خبری با اشاره به نهایی شدن اساسنامه و مرامنامه حزب  و تحویل آن به وزارت کشور خاطرنشان کرد: برای تهیه  زحمات زیادی از سوی یک هیئت یازده نفره انجام شد که در نهایت نسخه تکمیلی آن را به انضمام اسامی موسسان حزب جدید تحویل وزارت کشور دادیم.

این فعال سیاسی  ادامه داد: کسانی که با تحزب موافق نیستند می‌دانند که کارکرد اصلی احزاب نظارت و نقد قدرت است و اگر نقد و نظارت بر کار دولت صورت نگیرد مشکلاتی ایجاد می‌شود.

قائم مقام سابق حزب اعتمادملی خاطرنشان کرد: این وظیفه احزاب است که نیروهای جوان را جذب و آموزش داده و آن‌ها را آماده تحویل گرفتن مسئولیت اجرایی در کشور کنند. برنامه محوری و کادر سازی باعث می‌شود کشور همیشه برنامه و نیروی آماده به کار داشته باشد.

وی با اشاره به نقش احزاب در برگزاری انتخابات‌ها تصریح کرد: احزاب باید برای هر انتخاباتی آماده باشند،  هرچند کار احزاب تنها انتخابات نیست بلکه رویه سازی و فرهنگ سازی سیاسی از جمله وظایف احزاب است.

منتجب نیا با انتقاد از انفعال احزاب در طول سال و عملکرد فصلی آنان در زمان انتخابات تصریح کرد: احزاب ما به خواب زمستانی می‌روند و موقع انتخابات به میدان می‌آیند، بدون اینکه کادری پرورش داده باشد و یا زحمتی کشیده باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه احزاب ما کادر تربیت شده ندارند و مجبور هستند موعد انتخابات سراغ افراد غیر حزبی بروند تا سهمی در انتخابات بگیرند. در نتیجه ما دنبال این هستیم کارهای انجام نشده‌ای که احزاب ما تاکنون انجام نداده اند را انجام دهیم و در این راستا قرار نیست دنبال افراد معروف برویم و آن‌ها را به تشکیلات دعوت کنیم بلکه ما دنبال جریان سازی هستیم.

وی با بیان اینکه عمده مشکلات ما حزبی نبودن کشور است،گفت: با اراده و مصمم برای ریشه‌ای و بنیادی کردن استقرار فرهنگ حزبی این کار را شروع کردیم.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه ۲۲ بهمن متعلق به همه نسل‌ها است، گفت: به صورت با شکوه در مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب شرکت کنید.

نگران انشعاب بین احزاب اصلاح‌طلب هستم

غلامعلی رجایی فعال سیاسی اصلاح طلب که به این نشست دعوت شده بود با رویکردی انتقادی نسبت به اختلاف در احزاب اصلاح طلب در خصوص حضورش در جلسه امروز در حزب منشعب شده از حزب اعتماد ملی گفت: از بنده دعوت کردند و من در این جلسه فقط به عنوان مدعو حضور داشتم نه به عنوان عضو حزب، هر یک از احزاب اصلاح طلب من را دعوت می‌کنند در جلسه‌شان شرکت می‌کنم و این دلیل نمی‌شود که عضو تمامی این احزاب باشم.

وی افزود: آقای منتجب‌نیا از دوستان ۴۰ ساله بنده هستند و از من برای افتتاحیه دعوت کردند و من به عنوان احترام به او در این جلسه شرکت کردم.

رجایی در پاسخ به این سوال که اختلاف بین اعضای اعتماد ملی موجب جرقه‌ای بین احزاب اصلاح طلب شود و این مسئله در دیگر احزاب هم ادامه داشته باشد، اظهار کرد: بنده به سهم خودم نگران انشعاب و جدایی بین احزاب اصلاح‌طلب هستم و به نظر من نباید این چنین باشد.

او گفت: همانطور که شاهد بودیم بین مجمع روحانیون مبارز و جامعه روحانیت دو تشکیلات ایجاد شد بنابراین هر انشعابی نمی‌تواند منفی باشد، اما بهتر است که انشعابی بوجود نیاید و ما احزاب فراگیر و جامع و گسترده‌ای داشته باشیم، اما ممکن است دوستان به دلایلی به این نتیجه برسند که با هم نمی‌توانند کار کنند و از این جهت تشکیل حزب جدید نباید علیه حزب دیگری نتیجه‌گیری شود.

رجایی خاطر نشان کرد: اختلاف بین این دو حزب هم می‌تواند جرقه‌ اختلاف بین احزاب  اصلاح طلب باشد و هم می‌تواند نوعی تکثر باشد اگر اینطور نباشد که ما باید تنها  یک حزب اصلاح طلب داشته باشیم.

او در پایان خاطر نشان کرد: همانطور که گفتم این جدایی هم می‌تواند نگران‌کننده باشد و هم می‌تواند حزب جدیدی را تأسیس کند  که موجب به وجود آمدن نیروهای جدیدی باشد.

2929

کد خبر 1230140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =