پرونده خاشقچی دوباره به جریان افتاد؛ گزارش پمپئو به کنگره و اظهارات عادل الجبیر

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، مایک پمپئو جدیدترین اطلاعات از روند تحقیقات در پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار مخالف عربستانی را به کنگره این کشور ارائه کرده است.


به گزارش ایسنا، سخنگوی این وزارتخانه بدون ارائه هیچ‌گونه توضیحی اظهار کرد: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه جدیدترین اطلاعات از نتایج تحقیقات در پرونده خاشقچی را ارائه داد.

کنگره پیش از این به دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تا روز جمعه مهلت داده بود که گزارشی درباره مسئولان این قتل و اینکه آیا واشنگتن قاتلان خاشقچی را با اعمال تحریم‌هایی محاکمه خواهد کرد یا نه، ارائه کند.

پیش از این اعلام شده بود، ترامپ با ابلاغ موضع دولت خود درباره دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در این قتل به سنا مخالفت کرده است.

مسئول اطلاع‌رسانی کاخ سفید گفت: پس از قتل خاشقچی در دوم اکتبر به شکل مرتب با کنگره در حال رایزنی هستیم و می‌توانیم تأیید کنیم که وزارت خارجه امروز اطلاعاتی ارائه کرد، ما به رایزنی‌های خود با کنگره و همکاری برای معرفی و تحویل عاملان این قتل به دستگاه عدالت ادامه می‌دهیم.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا روز پنج‌شنبه فاش کرد بق برخی گزارش‌های اطلاعاتی بن سلمان یک سال پیش از قتل خاشقچی به یکی از معاونان خود گفته بود "اگر خاشقچی دست از انتقاد از دولت برندارد، گلوله‌ای را صرف او خواهد کرد".

این روزنامه به نقل از برخی مسئولان فعلی و سابق آمریکایی و خارجی که از گزارش‌های اطلاعاتی آگاه هستند، نوشت، صحبت‌هایی که بن سلمان در سال ۲۰۱۷ به معاون خود زده پیش از قتل خاشقچی در اکتبر گذشته در کنسولگری این کشور در استانبول بوده است.

در پی افشاگری روزنامه نیویورک تایمز آمریکا درباره تهدیدهای بن سلمان برای قتل جمال خاشقچی در سال 2017، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه این کشور مدعی شد که بن سلمان هرگز دستور ترور خاشقچی را نداده است.

در همین راستا، عادل الجبیر، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه این کشور از هرگونه واکنش به گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز آمریکا درباره قتل جمال خاشقچی خودداری کرده و تنها گفت: این گزارش مستند به منابعی نامعلوم است، ما می‌دانیم قتل خاشقچی بدون اجازه انجام شده و هیچ دستوری برای اجرای این عملیات صادر نشده است.

الجبیر در ادامه تاکید کرد: رهبری عربستان خط قرمز است و نمی‌توان به آن خدشه‌ای وارد کرد.

خبرگزاری رویترز عربی به نقل از الجبیر گزارش داد: عربستان نسبت به محاکمه کسانی که در قتل خاشقچی دست داشته‌اند، "متعهد" است اما هیچ کشوری نمی‌تواند به عربستان دیکته کند که چه کاری انجام دهد.

وزیر مشاور عربستان در امور خارجه این کشور با تاکید بر اینکه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی دست نداشته، هشدار داد: "هدف قرار دادن بن سلمان به منزله خط قرمز است. "

او گفت: به رسانه‌های آمریکایی گفتم که بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر نکرده است.

الجبیر افزود: قتل خاشقچی جنایت وحشتناکی بود، ما این را درک می‌کنیم اما معتقدیم باید عقل و خرد را پیشه کنیم.

این مسئول عربستانی در ادامه نیز از کنگره آمریکا خواست گامی به عقب برداشته و در روابط خود با عربستان تجدیدنظر کند.

روزنامه نیویورک تایمز اخیراً به نقل از مسؤولان فعلی و سابق آمریکا و افرادی که چند هفته پس از قتل خاشقچی در جربان گزارش‌های آژانس قرار گرفتند، گزارش داد بن سلمان در سال ۲۰۱۷ به ترکی الدخیل، نویسنده و روزنامه‌نگار سعودی نزدیک به خود گفته بود که اگر خاشقچی دست از انتقاد از دولت عربستان برندارد، یک گلوله صرفش خواهد کرد.

طبق نتایج تحقیقاتی که گزارشگر اعدام‌های فراقانونی سازمان ملل درباره پرونده خاشقچی انجام داده، شواهد و مدارک حاکی از انجام جنایتی وحشیانه است که مسئولانی عربستانی برای آن برنامه‌ریزی کرده و آن را اجرا کردند.

5252

کد خبر 1230283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • RO ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
    15 2
    بابا بس کنید ههههههههه