اتفاقات خوب حوزه کتاب پس از انقلاب/ از پررنگ شدن نقش زنان تا افزایش چشمگیر ناشران پرکار

ایبنا نوشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آیین بیستمین دوره جایزه کتاب سال استان کرمان گفت: در سال ۹۶ حدود ۷۹۴ ناشر پرکار داشتیم که نشان‌دهنده این است که در این زمینه پرقدرت ظاهر شدیم.

سیدعباس صالحی در آیین بیستمین دوره جایزه کتاب سال استان کرمان به اتفاقات خوبی اشاره کرد که طی ۴۰ سال در حوزه کتاب افتاده و گفت: قبل از انقلاب از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ در جمع‌بندی کل کتاب حدود ۵۰ هزار عنوان کتاب داشتیم که این آمار از سال ۵۷ تا ۹۶ بیش از یک میلیون و ۲۰۰ کتاب بوده که ۷۰۰ هزار آن چاپ اول است که حجم قابل توجهی از کتاب‌های خوب در بین آن‌ها دیده می‌شود. به عنوان مثال در حوزه علوم عملی در سال ۵۷ حدود ۷۳ عنوان کتاب و در سال ۹۶ بیش از ۱۱ هزار عنوان کتاب داشتیم.
 
سیدعباس صالحی در ادامه به مولفانی اشاره کرد که در علوم پایه تخصص داشتند و گفت: گاهی موارد عوامل پشت صحنه کمتر دیده می‌شود و نقش مولفانی که در علوم پایه تخصص داشتند و در این ۴۰ سال نوشتند نقش به سزایی بوده است.
 
وی با بیان اینکه ما شاهد اتفاقات کمی و کیفی در حوزه کتاب هستیم اما انصافا کتاب‌های خوب در حوزه‌های مختلف قابل توجه هستند، افزود: در حوزه جنسیت مولفان زن در کشور، ایران در این ۴۰ ساله جهش قابل توجهی داشته است؛ در سال ۵۸، چهار درصد مولفان خانم بودند که این آمار در سال ۹۶ به ۳۲ درصد مولف خانم افزایش یافته است و مولفان ادبیات آقا و خانم برابر می‌شود و این نشان‌دهنده این است که اتفاقات همسانی در این حوزه افتاده است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره تعداد ناشران نیز گفت: ناشر پر کار ناشری است که بیش از ۵۰ کتاب منتشر کند ما در دهه اول انقلاب ناشر پر کار نداشتیم اما در حال حاضر ما ناشران پرکاری داریم در سال ۹۶ حدود ۷۹۴ ناشر پرکار داشتیم که نشان‌دهنده این است که در این زمینه پرقدرت ظاهر شدیم.
  
۲۴۱۲۴۱
 
کد خبر 1232063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =