۶ درصدی‌های‌ گران‌قیمت!

فرهیختگان نوشت:پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند. در تعطیلات نیم‌فصل، خریدها و جابه‌جایی‌های متعددی صورت گرفت و چند بازیکن خارجی جذب تیم‌ها شدند و چند نفری هم فوتبال ما را ترک کردند.

با نقل‌وانتقالات صورت‌گرفته و با در نظر نگرفتن آیاندا پاتوسی، هافبک آفریقایی استقلال که مجوز بازی تا به این لحظه نگرفته و لی هری‌اروین، مهاجم اسکاتلندی تراکتورسازی که به‌رغم داشتن قرارداد، مدت‌هاست در تمرینات تراکتور حاضر نشده؛ ۲۹ بازیکن خارجی در لیگ برتر عضویت دارند. چهار آسیایی، هشت آفریقایی، هشت بازیکن از آمریکای جنوبی و ۹ اروپایی گرد هم آمده‌اند تا به لیگ برتر ایران رونق ببخشند و کیفیت آن را بالا ببرند.  بین بازیکنان خارجی حاضر در نیم‌فصل دوم لیگ هجدهم، برزیلی‌ها گوی سبقت را ربوده‌اند؛ هشت بازیکن از این کشور در لیگ حضور خواهد داشت. در عین تعجب کشور گرجستان با چهار نماینده در رده دوم قرار گرفته است. عراق، کرواسی و نیجریه دو نماینده دارند و کشورهای گینه‌بیسائو، مالی، گینه، ژاپن، ایرلند، مجارستان، غنا، مونته‌نگرو، کامرون، قرقیزستان و سنگال هم یک بازیکن در لیگ برتر ایران دارند.
تنها تیم‌های پارس‌جنوبی جم و استقلال خوزستان بین ۱۶ تیم حاضر در لیگ هجدهم، بازیکن خارجی در تیم خود ندارند. درمقابل تیم‌های پرسپولیس، استقلال تهران، تراکتورسازی تبریز، صنعت نفت آبادان و نساجی مازندران با سه نماینده، خارجی‌خیزترین تیم‌های لیگ به شمار می‌روند.
با بالا رفتن قیمت ارز و مشکلات مالی تیم‌های لیگ برتری، خرید بازیکنان خارجی و پرداخت حق‌الزحمه آنها کار بسیار دشواری برای باشگاه‌ها و مدیران‌شان به حساب می‌آید و باید دید سرانجام این خارجی‌هایی که از فیلترهای سازمان لیگ گذشته و البته یکی، دو تا از آنها با اعمال تغییراتی، موفق به عبور شده‌اند، درنهایت چه فرجامی خواهند داشت.
در ادامه نگاهی به ۶ درصد از بازیکنان حاضر در لیگ برتر می‌اندازیم؛ ۶درصدی که با هزینه‌های بالا به خدمت گرفته شده‌اند تا بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارند. (ارقام ذکرشده لزوما به معنی مبلغ قرارداد این بازیکنان نیست و معمولا بازیکنان خارجی با مبلغی کمتر از رقمی که در سایت‌های بین‌المللی تحت عنوان ارزش بازیکنان درج می‌شود با تیم‌ها قرارداد می‌بندند.)
  پرسپولیس
مدافع عنوان قهرمانی همچنان تعداد خارجی‌های خود را روی عدد سه نگه داشته است. آنها منشا را در لیست خروج قرار دادند و ماریو بودیمیر را (به استناد سایت ترانسفرمارکت) با ۶۷۵ هزار یورو، تا پایان فصل به خدمت گرفتند. از رقم قرارداد دو خارجی دیگر تیم پرطرفدار پایتخت اطلاع دقیقی در دست نیست اما ارزش بشار رسن ۶۸ هزار یورو و بوژیدار رادوشوویچ ۲۲۵ هزار یورو تخمین زده شده است.
  استقلال تهران
آبی‌پوشان تهرانی در نقل‌وانتقالات زمستانی اصلی‌ترین خانه‌تکانی را در بحث مهره‌های خارجی خود به عمل آوردند. گرو و نیومایر رفتند تا اسماعیل گونسالوس گینه‌بیسائویی و گادوین منشای نیجریه‌ای خریداری شوند. ارزش ایسما یک میلیون و ۳۵۰ هزار یورو تخمین زده شده اما به نظر می‌رسد آبی‌ها او را با قیمتی حدود ۳۶۰ هزار یورو به خدمت گرفته باشند. منشا هم در ترانسفرمارکت ارزشی حدود ۶۳۰ هزار یورو دارد. دیگر خارجی آبی‌پوشان همام طارق عراقی است که ارزش او ۹۰ هزار یورو محاسبه شده است.
  تراکتورسازی تبریز
با حضور مالکی چون زنوزی باید هم تراکتورسازی خارجی‌های باکیفیتی را به خدمت بگیرد. جدیدترین آنها کوین کنستانت، ستاره پیشین تیم آث‌میلان است. این بازیکن گینه‌ای در بازار نقل‌وانتقالات ارزشی حدود ۴۰۵ هزار یورو دارد. یوکیا سوگیتا هم با رقم نامعلومی جذب شده اما ارزشش ۳۱۵ هزار یورو است. درنهایت آنتونی استوکس آخرین خارجی بالفعل تراکتور به حساب می‌آید که در بازار نقل‌وانتقالات ارزش او ۵۴۰ هزار یورو محاسبه شده است.
  سپاهان اصفهان
امیر قلعه‌نویی در لیست خود دو بازیکن خارجی دارد که هر دو بازیکن جزء مهره‌های مهم تیم محسوب می‌شوند. ولادیمیر کومان مجارستانی به‌عنوان بازیکن آزاد به خدمت گرفته شد ولی ارزش او ۱۳۵ هزار یورو تخمین زده شده است. کی‌روش استنلی هم با ارزشی حدود ۴۵۰ هزار یورو از ذوب‌آهن راهی اردوی طلایی‌پوشان شد.
  ذوب‌آهن اصفهان
علیرضا منصوریان برای تقویت تیم خود نتوانست خریدهای پرتعدادی داشته باشد. یک مهره خارجی به نام کریستین اوگاسونا از نیجریه خریداری شد. مهاجم ۱۹۴ سانتیمتری که برابر الکویت هم موفق به گلزنی شد. او در ترانسفرمارکت ۳۱۵ هزار یورو ارزش دارد. دیگر مهره خارجی ذوب هم که از ابتدای فصل همراه این تیم بوده، ماریون سیلوای برزیلی است که ۴۵۰ هزار یورو ارزش‌گذاری شده است.
  سایپای تهران
در کارخانه سایپا اجازه نداد تا نارنجی‌پوشان بتوانند مهره خارجی به تیم خود اضافه کنند. تنها بازیکن خارجی تیم علی دایی که از فصل پیش همراه آنهاست، ساموئل سارفوی غنایی است؛ بازیکنی که هیچ اطلاعی درباره قیمت قراردادش و همچنین ارزشش در سایت‌های اروپایی و آفریقایی به چشم نمی‌خورد، اما به نظر نمی‌رسد ارزش او بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار یورو باشد.
  پیکان تهران
مارکو ووکویچ از مونته‌نگرو، جدیدترین خارجی تیم حسین فرکی به حساب می‌آید. مهاجمی با قامت بلند که سن‌وسال بالایی هم ندارد و پیکانی‌ها برای جذب او قائدتا باید چیزی حدود ۲۷۰ هزار یورو پرداخته باشند. در کنار این بازیکن، مگنو باتیستای برزیلی هم حضور دارد. یکی از قدیمی‌ترین و کهنه‌کارترین خارجی‌های فوتبال ایران که در ۳۳سالگی برای خودروسازان توپ می‌زند. این بازیکن ارزشی حدود ۳۱۵ هزار یورو دارد.
  فولاد خوزستان
لوسیانو پریرا ملقب به شیمبا با ۳۵سال، مسن‌ترین خارجی لیگ هجدهم به حساب می‌آید. بازیکنی که همچنان مانند روزهای اول حضورش خطرناک است و زهردار. به خاطر همین هم ارزش این بازیکن ۴۵۰ هزار یورو تخمین زده شده است. رافائل مسی دیگر مهره خارجی فولادی‌ها به حساب می‌آید. ارزش این بازیکن ۲۴۸ هزار یورو است.
  ماشین‌سازی تبریز
تنها مهره خارجی ماشین‌سازی، دروازه‌بان شناخته‌شده این تیم است. فرناندو دی‌خسوس با ارزشی حدود ۴۵۰ هزار یورو در دروازه تیم رضا مهاجری قرار دارد و قطعا قراردادی که با او بسته شده بسیار پایین‌تر از ارزشی است که سایت ترانسفرمارکت برایش در نظر گرفته است.
  پدیده مشهد
کلاودیر جونیورمارینی که پیش از این سابقه حضور در تیم استقلال خوزستان را داشت؛ تنها مهره خارجی تیم یحیی گل‌محمدی به حساب می‌آید. پدیده‌ای‌ها که خاطره خوبی از خارجی‌ها ندارند و همچنان بابت ۶ امتیاز فصل پیش آزرده‌خاطر هستند، با مبلغی حدود ۱۵۰ هزار یورو با مارینی به توافق رسیده‌اند.
  صنعت نفت آبادان
بعد از جدایی چند ستاره، صنعتی‌ها با جذب دو بازیکن خارجی سعی کردند تعادل را در تیم خود برقرار کنند. عزیز سیدیکوف قرقیزستانی با مبلغی نامعلوم از باشگاه دوردوی قرقیزستان به خدمت گرفته شد. در کنار او وینیسیوس اولیویرای برزیلی هم جذب شد. بازیکنی که در سایت ترانسفرمارکت ارزش بالایی دارد و حدود ۸۱۰ هزار یورو برایش قیمت گذاشته‌اند. جوناتان بالوتلی هم از ابتدای فصل در جمع برزیلی‌های آبادان است و ارزشی حدود ۴۵۰ هزار یورو دارد.
  نساجی مازندران
دو بازیکن گرجستانی و یک بازیکن سنگالی، سه خارجی نساجی را در نیم‌فصل دوم لیگ هجدهم تشکیل می‌دهند. جورج ولسیانی که اهالی فوتبال با او آشناست؛ مدافع اسبق ذوب‌آهن ارزشش ۳۱۵ هزار یورو تخمین زده شده است. لاشا توتادزه هم به‌تازگی پیراهن سرخ نساجی را به تن کرده و قیمتش چیزی حدود ۱۰۰ هزار یورو بوده است. آرفانگ دافه هم که مدتی در پیکان با مجید جلالی کار کرده بود، حالا دوباره به فوتبال ایران برگشته تا به میدان برود. ارزش او ۲۲۵ هزار یورو است.
  نفت مسجدسلیمان
موسی کولیبالی، بازیکن مورد علاقه عبدالله ویسی، تنها خارجی تیم نفت مسجدسلیمان به حساب می‌آید. این مدافع مالیایی ارزش بالایی دارد و قیمتش چیزی حدود ۵۴۰ هزار یورو است اما قطعا با قیمتی به مراتب پایین‌تر حاضر شده تا در قلب خط دفاعی تیم مسجدسلیمان به میدان برود.
  سپیدرود رشت
آنها در تاریخ خود هیچ‌وقت بازیکن خارجی نداشتند تا اینکه علی کریمی با جذب دو مهره گرجستانی این طلسم را شکست. لوکا نونادزه و رومن چاچوا با قیمت‌هایی حدود ۱۰۰ هزار یورو جذب سپیدرود شدند تا جزء ارزان‌ترین بازیکنان خارجی لیگ هجدهم باشند.
۲۵۱ ۲۵۱
کد خبر 1232497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =