سرمقاله نیویورک‌تایمز درباره ناکامی آمریکا در نشست ورشو

روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله امروز خود به تشریح چرایی ناکامی نشست دو روزه ورشو پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  وب سایت روزنامه نیویورک تایمز ، در سر مقاله امروز این رسانه آمریکایی آمده است :

کشورهای معدودی از اقدامات آمریکا در خصوص ایران حمایت می کنند و تلاش آمریکا و اسرائیل در کنفرانس ورشو برای جلب حمایت از نبردی سیاسی و اقتصادی ضد تهران، تاثیر چندانی نداشت.

هدف از نشست ورشو جلب حمایت از جنگ اقتصادی و سیاسی با ایران بود اما آمریکا در خصوص حمایت از جنگ اقتصادی و سیاسی با ایران با تمایل چندانی در میان متحدانش روبرو نشده است.

مقامات دولت آمریکا ابتدا سعی داشتند دستور کار خود را با عنوان کلیِ "صلح طلبی در خاورمیانه " تبلیغ کنند اما نهایتا نتوانستند ماهیت ضد ایرانی این نشست را مخفی کنند بویژه زمانی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیرِ به شدت ضد ایرانی اسرائیل با ارسال توئیتی که بعدا حذف شد نوشت: "نشستی علنی با نمایندگان کشورهای مهم عرب برگزار می شود که آنها در این نشست با اسرائیل برای پیشبرد منافع مشترک جنگ با ایران گفتگو کنند."

در حالی که دولت ترامپ، نتانیاهو و رهبران عرب سنی کشورهای حاشیه خلیج فارس ممکن است از این نشست ضد ملاها لذت برده باشند، این نشست نشان داد قدرت های محدودی در جهان با آمریکا در این زمینه همراهی می کنند. 

برغم تلاش های آمریکا و اسرائیل فرانسه، آلمان و انگلیس به انضمام روسیه و چین همچنان از توافقی حمایت می کنند که به دولت اوباما برای مذاکره با ایران درباره آن کمک کردند. بر اساس اعلام سازمان های اطلاعاتی آمریکا، ایران همچنان از این توافق حمایت می کند.

انگلیس وزیر امور خارجه خود را به این کنفرانس فرستاد، اما فرانسه و آلمان که ظاهرا تمایل ندارند بخشی از این نزاع های جنگ طلبانه باشند، دیپلمات های سطح پایین تری را اعزام کردند. 

چین و روسیه نماینده ای نفرستادند. روسیه سرگرم برگزاری دیداری با ترکیه و ایران در خصوص سوریه بود. حتی لهستان که به درخواست دولت آمریکا میزبان کنفرانس ورشو بود، به توافق هسته ای ایران معتقد است.

برغم خروج یک طرفه آمریکا از برجام دولت های اروپایی در تلاش برای حفظ توافق هسته ای و با ابراز مخالفت با ترامپ، هفته گذشته، یک سامانه مبادله ای راه اندازی کردند که می تواند به برخی از شرکت های کوچک امکان ادامه دادن به تجارت با ایران را بدهد.

ترجمه: محمدرضا نوروزپور

52311

کد خبر 1232608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =