در جلسه مجمع چه گذشت؟/ شمارش معکوس برای نشست اف‌ای‌تی‌اف

لایحه پالرمو که امروز در دستور کار مجمع قرار گرفت به دلیل طولانی شدن به نتیجه نرسید و تصمیم گیری نهایی درباره آن به جلسه آینده مجمع موکول شد.

به گزارش خبرآنلاین؛ در حالی که امروز همه چشم انتظار مصلحت سنجی نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایجه پالرمو بودند اما باز هم انتظارها به سر نرسید، اعضای مجمع برای بررسی بیشتر این لایحه با رای اکثریت آرا ادامه بررسی آن را به جلسه بعدی مجمع موکول کردند، جلسه ای که امید می رود به انتظارها پایان دهد.

در حالی که گفته می‌شود دوشنبه هفته جاری مهلت 4 ماهه FATF به ایران برای تعیین تکلیف لوایح چهارقلو به پایان می‌رسد اما وضعیت دو لایحه پالرمو و CFT همچنان در هاله‌ای از ابهام است، وضعیتی که گفته می‌ شود ممکن است به ضرر ایران تمام شود با این حال حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می گوید به دلیل همکاری و همراهی ایران برای اجرای توصیه ها برای اصلاح قوانین داخلی بعید می دانم مشکلی برای ایران ایجاد شود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در توضیح بیشتر درباره جزئیات جلسه امروز (27 بهمن) مجمع تشخیص مصلحت نظام با دستور کار بررسی لایحه پالرمو به خبرآنلاین گفت: به دلیل اهمیت موضوع رئیس جلسه تشخیص داد که تمامی موافقان و مخالفان نظرات خود را پیرامون لایحه مذکور اعلام کنند که بر همین اساس موافقان و مخالفان نظرات خود را مطرح کردند؛ در نهایت 9 نفر باقی ماندند و با توجه به اینکه بر اعلام نظر خود اصرار داشتند ضمن اینکه مسایل جدیدی هم در جریان صحبت های اعضای مجمع مطرح شد که نیازمند پاسخ بود مجلس و دولت درخواست کردند که نیازمند وقت برای پاسخگویی هستند.

وی ادامه داد: به همین دلیل برای ادامه پیدا کردن بحث رای‌گیری شد که در نهایت مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم، درباره پایان مهلت تعیین شده از سوی FATF برای ایران، گفت: جلسات FATF هر چهار ماه یکبار برگزار می شود که دوشنبه هفته جاری هم موضوع ایران مطرح می شود، ایران 50 درصد از توصیه‌ها برای اصلاح قوانین داخلی را انجام داده بر همین اساس ایران می‌تواند به مذاکرات خود ادامه دهد؛ بعید می دانم در موضوع ایران مشکلی ایجاد شود مگر اینکه فضای سیاسی بر تصمیم گیری ها حاکم شود در غیر این صورت این احتمال بسیار ضعیف است که ایران در گروه کشورهای غیر همکار قرار گیرد.

وی درباره پایان مهلت چهارماهه FATF به ایران، گفت: این چهار ماه مهلت نیست بلکه با توجه به اینکه جلسات FATF هر چهار ماه یکبار برگزار می‌شود به طور طبیعی موضوع ایران نیز در این جلسات مطرح می شود که عنوان مهلت به آن اطلاق شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره احتمال تصویب نهایی پالرمو و CFT گفت: معتقدم یکسری مسائل سیاسی با اروپا بر جایگاه رای به پالرمو و CFT تاثیر منفی گذاشته به طوریکه وضعیت تصویب این لوایح را تحت تاثیر قرار داده است.

توکلی: نوبت به همه اعضا نرسید لذا مقرر شد در جلسه بعدی بررسی ادامه یابد

سید مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در گفت وگویی با تسینم، از به نتیجه نرسیدن لایحه پالرمو در جلسه امروز مجمع خبر داده است، موضوعی که احمد توکلی نیز برآن تاکید کرده و در توضیح علت آن به تسنیم گفته است: در جلسه مجمع، 12 تن از اعضا در موافقت یا مخالفت با این لایحه صحبت کردند اما با توجه به اینکه تعداد اعضایی که خواستار صحبت درباره این لایحه بودند زیاد بود، نوبت به همه اعضا نرسید لذا مقرر شد در جلسه بعدی مجمع که 2 هفته آینده برگزار می‌شود، بررسی ادامه یابد.

آقامحمدی: در جلسه آینده مجمع جمع بندی نهایی پالرمو انجام می‌گیرد

در حالی که خبرها برمحوریت تعیین تکلیف نشدن پالرمو در جلسه امروز می چرخد اما علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گویی با باشگاه خبرنگاران اعلام کرده که در جلسه آینده مجمع جمع بندی نهایی درباره پالرمو انجام می‌گیرد.

آقامحمدی در اشاره به جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با بررسی الحاق ایران به پالرمو گفت: در جلسه امروز مجمع از صبح که جلسه تشکیل شد، بحث‌های مفصلی راجع به پالرمو صورت گرفت و اعضای مجمع در این باره صحبت کردند.

وی ادامه داد: به دلیل طولانی شدن جلسه زمان به اتمام رسید و تعدادی از اعضا حدود ۸ تا ۹ نفر وقت کافی برای بیان نظرات خود پیدا نکردند.

آقامحمدی با بیان اینکه دولت و مجلس نیز باید در این خصوص نظرات خود را ارائه دهند، خاطرنشان کرد: در جلسه آینده مجمع این بحث مجدد مطرح  و جمع بندی نهایی انجام می‌گیرد.

حجت‌الاسلام مصباحی مقدم از برگزاری جلسه بعدی مجمع تشخیص مصلحت نظام به دو هفته آینده در تاریخ ۱۱ اسفند خبرداد.

بحث و بررسی‌ها پیرامون لایحه پالرمو در حالی همچنان ادامه دارد که به عقیده کارشناسان عدم تصویب آن آسیب جدی متوجه اقتصاد کشور خواهد کرد. آسیب هایی که برای به حداقل رساندن آنها نیازمند خروج از لیست خاکستری FATF هستیم.

29219

کد خبر 1232653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =