۷ نفر
۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
مهدی ترابی واقعا حق بازی مقابل پدیده را ندارد؟

پرسپولیس در حالی در جام حذفی به مصاف پدیده می‌رود که مهدی ترابی در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی با لباس سایپا به میدان رفته بود.

تیم پدیده در حالی در چارچوب مسابقات جام حذفی مقابل پرسپولیس قرار می گیرد که یحیی گل‌محمدی سرمربی این تیم در نشست خبری پیش از بازی گفت مهدی ترابی بازیکن پرسپولیس طبق قانون یوفا نباید بازی کند. گل‌محمدی درباره حضور تکراری مهدی ترابی در جدال با پدیده با پیراهن دو تیم سایپا و اکنون پرسپولیس و شایعات مربوط به شکایت باشگاه پدیده در این زمینه گفت: بحث شکایت نیست. باید بدانیم ترابی مقابل ما حضور دارد یا ندارد. این قانونی است که در یوفا و فوتبال اروپا رعایت می‌شود. یک بازیکن در جام حذفی نمی‌تواند برای دو تیم بازی کند. قوانین داخلی را نمی‌دانم چگونه است به همین دلیل استعلام گرفته‌ایم و منتظریم پاسخ ما را بدهند که او می‌تواند بازی کند یا خیر که هنوز جوابی داده نشده است.

اما آیا ترابی اجازه حضور در بازی امروز را دارد؟

برای پاسخ دادن به این پرسش، موضوع را در دو بخش بررسی می‌کنیم. ابتدا توضیحی کوتاه را درباره چیستی و چرایی این قانون در فوتبال می‌خوانیم و سپس بیان می‌کنیم که آیا این قانون بر وضعیت حاضر در مورد ترابی قابل اعمال است یا خیر.
در قوانین داخلی فوتبال در بسیاری از کشورها، بازیکنی که در یک بازی از مسابقات حذفیِ ( knockout cup)  برای تیم خود به میدان رفته و در همان فصل به تیم دیگری منتقل می‌شود، اجازه بازی برای تیم جدید خود را در همان مسابقات نخواهد داشت. این یعنی در مسابقات حذفیِ یک فصل هر بازیکن تنها حق حضور با یک تیم را داراست. برای مثال، در صورت وجود چنین قانونی در فوتبال ایران، بازیکنی که در یک فصل برای سایپا در لیگ برتر و جام حذفی بازی کرده و به پرسپولیس منتقل شده است، امکان بازی برای پرسپولیس در همان فصل و در مسابقات لیگ داخلی و باشگاهی آسیا را دارا خوهد بود، اما امکان بازی برای تیم جدید خود در بازی‌های جام حذفی را از دست خواهد داد.

اما نکته این جا است که در مقررات اعمال شده از سوی فدراسیون فوتبال یا سازمان لیگ، چنین مقرره‌ای وضع نشده و ترابی منعی برای حضور در بازی فردا نخواهد داشت.

این قانون تحت عنوان cup-tied rule شناخته می شود و تقریبا در تمامی مسابقات حذفی در سراسر جهان اجرایی است. این قانون با هدف منع تیم‌هایی که به مراحل بالاتر مسابقات حذفی راه پیدا می‌کنند از خرید بازیکنان مستعد تیم‌هایی که در مراحل اولیه حذف شده‌اند ایجاد شده، چرا که ممکن است تیم‌هایی که در مراحل پایانی یک جام حضور دارند از خرید بازیکنان تیم‌های حذف‌شده برای بالا بردن شانس پیروزی و قهرمانی خود بهره گیرند. به علاوه این قانون به نحوی انگیزه بازیکنان برای درخواست نقل و انتقال و خروج از تیم را به محض حذف تیمشان از مسابقات کم می کند.

گل‌محمدی در صحبت‌های خود به قانون یوفا اشاره کرده است. این در حالی است که نه تنها قانون یوفا بر وضعیت بازیکنان در ایران و مسابقات داخلی ایران حاکم نیست، بلکه این قانون در حال حاضر حتی در مسابقات تحت شمول قانون یوفا یعنی لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا نیز اجرا نمی‌شود (این دو جام برخلاف آنچه که از ظاهر اسمشان برمی‌آید، در دسته مسابقات حذفی قرار می‌گیرند نه لیگ). یوفا در مارس ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که از ابتدای فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸  cup-tied rule  را از قوانین مربوط به این دو جام حذف خواهد کرد. البته این قانون همچنان در مسابقات مهم دیگری در سراسر اروپا از جمله جام حذفی انگلستان (FA cup) اجرا می‌شود.

اما به هر حال با توجه به عدم صراحت چنین قاعده‌ای در مقررات فوتبال ایران، منعی برای بازیکن پرسپولیس برای حضور در مسابقه مقابل پدیده وجود ندارد. البته بهتر این است که سازمان لیگ در این حوزه، نگاه دقیق‌تری به جوانب این موضوع داشته و در صورت تشخیص، چنین مقرره‌ای را برای سال‌های آینده وضع نماید.

256 251

کد خبر 1233205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =