آبه از توضیح درباره اظهارنظر جنجالی خود درباره ترامپ طفره رفت

ایسنا نوشت: نخست وزیر ژاپن و رئیس دفتر وی از بیان توضیحات درباره اینکه شیزو آبه، دونالد ترامپ را به دلیل تلاش‌هایش برای مصالحه با کره شمالی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کرده است یا خیر، خودداری کردند.

 شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در پارلمان، درباره گزارش‌های مطرح شده مبنی بر اینکه وی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را نامزد دریافت بین‌المللی صلح نوبل کرده است، گفت‌: بر اساس سیاست کمیته نوبل نام پیشنهاد دهندگان برای نامزدی افراد جهت دریافت جایزه تا ۵۰ سال فاش نمی‌شود و محفوظ می‌مانند. من نیز در این باره اظهارنظر نمی‌کنم.

نخست وزیر ژاپن و سخنگوی وی این مساله را نه تایید کرده و نه آن را رد کرده‌اند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، با این حال آبه، روز دوشنبه در کمیته بودجه پارلمان ژاپن اعلام کرد: دونالد ترامپ قاطعانه برای حل مساله کره شمالی گام برداشت و اجلاس تاریخی کره شمالی و آمریکا برگزار کرد.

آبه اضافه کرد: ترامپ در گفت‌وگو با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نگرانی‌های ژاپن را درباره بازداشت شهروندان ژاپنی توسط پیونگ یانگ بیان کرد. او و تمام کاخ سفید برای حل این مساله به طور فعال همکاری می‌کنند. من از رهبری ترامپ بسیار قدردان هستم.

همچنین یوشیهیده سوگا، سخنگوی ارشد دولت ژاپن، از بیان هرگونه اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

دونالد ترامپ روز جمعه در پاسخ به سوالی درباره نشست پیش رو با کره شمالی گفت که نخست وزیر ژاپن او را نامزد جایزه صلح نوبل کرده است.

ترامپ در کنفرانس خبری که در کاخ سفید برگزار شد، اظهار کرد: شینزو آبه گفت "من با احترام شما را به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل از طرف ژاپن معرفی کرده‌ام و از آنان می‌خواهم که این جایزه را به شما بدهند.

52311

کد خبر 1233256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =