۳ نفر
۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
به بهانه تولد ژنرال سرخی که ۶ می‌پوشید

شاید سال‌ها طول بکشد تا پرسپولیسی‌ها بازیکنی شبیه به کریم باقری را در ترکیبشان پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شاید پرسپولیس آخرین باشگاه حرفه ای کریم باقری باشد اما رابطه پرسپولیس و باقری، محدود به یک دوره هشت ساله نیست. هافبک دفاعی سابق پرسپولیس که امروز ۴۵ ساله شد، فوتبالش را از تراکتورسازی تبریز آغاز کرد. او اولین بار در هفده سالگی در تبریز به میدان رفت. کریم که در ابتدا در خط دفاع بازی می کرد، در سال دوم حضورش در تبریز به تیم ملی جوانان هم دعوت شد. درخشش باقری در تراکتور کافی بود تا برای ادامه فوتبال به تهران بیاید. او در نخستین فصلی که برای کشاورز بازی کرد، به تیم ملی ایران هم دعوت شد و همان کافی بود تا محبوب پرسپولیسی ها پیش از اضافه شدن به ترکیب سرخ ها، راهش را در پیراهن تیم ملی هم پیدا کند.

حضور او در پیراهن قرمز پرسپولیس مصادف شد با درخشش باورنکردنی در تیم ملی. در جام ملت های ۱۹۹۶ و در امارات، کریم باقری یکی از سه بازیکن برتر تیم ملی ایران شناخته شد تا راه برای انتقال او به اروپا هموارتر شود. هافبک دفاعی پرسپولیسی ها پس از تنها یک سال حضور او در پرسپولیس که برای او قهرمانی در لیگ آزادگان و سومی جام ملت های آسیا را به همراه داشت، به آلمان رفت. آرمینیا بیله فلد، النصر، چارلتون و السد چهار باشگاهی بودند که برای پنج سال از هافبک تیم ملی ایران میزبانی کردند. اما باقری تصمیم گرفت برای ادامه فوتبالش، به باشگاهی بازگردد که دینی برای اداکردن به آن داشت؛ پرسپولیس.

با بازگشت او به پرسپولیس، سرخ ها درخشش دوباره ای را تجربه کردند. ترکیب رهبری او و مصطفی دنیزلی باعث شد تا پرسپولیسی ها روز های خوبی را تجربه کنند. زحمات باقری در آخرین سال های حضورش در پرسپولیس نتیجه داد و قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی تالار افتخارات او را کامل کرد. قهرمانی جام باشگاه های عربی و مقام سومی آسیا با السد بخشی از افتخارات فردی ارزشمند باقری در فوتبال آسیا است. گلزنترین هافبک جهان، لقب مهمی است که باقری در تیم ملی ایران از آن خودش کرد. او در سال ۱۹۹۷ پایین تر از روماریوی برزیلی، بهترین گلزن جهان شناخته شد و انتخاب مرد اخلاق فوتبال ایران، نشان می دهد چرا باقری بخش مهمی از تاریخ پرسپولیس است.

او حالا چند سالی است که به خانه اش بازگشته و نقش مربی را در پرسپولیس برعهده دارد. حضور باقری در کادرفنی سرخ ها دوباره آرامش را به این تیم برگردانده و قرمزهای پایتخت را از حواشی دور کرده است. افتخارات باقری به عنوان مربی به تنهایی از همه افتخارات باشگاهی اش در ایران بیشتر شده و این بیانگر تاثیر انکارناپذیر باقری در پرسپولیس رویایی چند سال اخیر است. هافبک سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران امروز ۴۵ ساله شد.

۲۵۱۲۵۵

کد خبر 1233921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =