سرنوشت عروس داعشی‌ها چه می‌شود؟

شمیمه بیگم دختر 19 ساله بنگلادشی که تا سال 2015 شهروند انگلیسی بود اکنون پس از 4 سال حضور در داعش قصد بازگشت به انگلیس را دارد و اعلام کرده در صورت پذیرش او و نوزاد پسرش زندان را به جان می خرد. با این حال بسیاری از سیاستمداران بریتانیا مخالف بازگشت او به کشور و حتی خواستار لغو شهروندی او هستند.

زهرا چنگیز: سال هاست که داعش به عنوان بزرگترین گروهک تروریستی جهان شناخته شده است. فرقه‌ای که به روش ها و بهانه های مختلف اقدام به حملات انتحاری و بمب گذاری در کشورهای مختلف جهان کرده و نظم و صلح جهانی را بهم ریخته است. گرچه حدود 2 سال است که دیگر اثری از این گروه تروریستی خشن نیست اما برخی از اعضای باقی مانده این گروه تروریستی اکنون تیتر یک اخبار روز شده اند. اعضایی که قصد بازگشت به سرزمین های خود را دارند ولی همچنان از اعمال خود ابراز پشیمانی نمی کنند.

فرار جنجالی سه دختر انگلیسی تبار به سوریه
سال 2015. در اوج فعالیت ها و عضوگیری های داعش خبری شوکه کننده در رسانه‌های جهان پیچید. سه دختر انگلیسی تبار از لندن به سوریه گریختند تا به داعش بپیوندند. سردسته این گروه دانش آموزان 15 ساله، دختری بود به نام امیره عباسه که بعدها به شمیمه بگم مشهور شد. او که به همراه دو نفر از دوستان خود تا مدت ها تیتر اول اخبار سرتاسر جهان شد. گرچه در آن سال افراد زیادی امیدوار بودند که سه دخترپیش از هر اتفاقی به خانه های خود برگردند اما در ژانویه همان سال زمانی که امیره عباسه از سفره ناهاری که داعش برایشان پهن کرده بود پستی در توییتر منتشر کرد تمام امیدها نقش بر آب شد. چرا که همه می دانستند عاقبت خوشی در انتظار سه دختر آسیایی انگلیسی تبار نبود.
10 اکتبر 2017. دولت عراق به طور رسمی و در طی بیانیه ای شکست گروه تروریستی داعش را اعلام کرد و این خبری بود که همه را به جشن و پایکوبی فرا می خواند.

در حالی که این پایان کار نبود. هنوز اعضایی از این گروه تکفیری-تروریستی باقی مانده بودند. عده ای اظهار پشیمانی کردند و تن به زندان و حبس و جزای حقوقی دادند. عده ای دیگر نیز تنها خواستار بازگشت به کشورشان بودند. اما عده ای همچون شمیمه و امثال او با یک نوزاد در آغوش قصد بازگشت به کشورشان را داشتند و این آغاز یک چالش بزرگ بود.

سرگذشت عروس داعشی
شمیمه بگم به عنوان یکی از سه دانش آموزی که در سال 2015 به داعش ملحق شده بود اکنون در 19 سالگی به همراه نوزاد پسر خود از بریتانیا خواسته که زندان را برایش در نظر داشته باشند اما نوزادش را به عنوان شهروند انگلیسی بپذیرند. این درحالی است که اخبار حاکی از لغو تابعیت وی است. چرا که این دختر داعشی در آخرین مصاحبه خود با خبرنگار بی بی سی هیچ نشانی از پشیمانی از خود بروز نداده است. با این حال ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا می گوید پسر متولد شده از شمیمه بگم می تواند به عنوان شهروند انگلیسی وارد این کشور شود اما خودش لغو تابعیت شده است. حال عروس داعشی ها اعلام کرده است که درخواست شهروندی خود را به هلند نیز مطرح خواهد کرد به این امید که هلند به وی تابعیت دهد...

6060

کد خبر 1234145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
  1
  اینهاباید تاوان اشنباه تروریستیشون رو بدن اصلا به نظرم فکر هم نمیکنن که اشنباه کردن واگه الان داعش مثل قبل بود همینها هواداران آدم کشان بودند و از جنگ با ممالکشان لذت میبردند. اینها حداقل باید ۳۰ سال در حبس باشند
 • MY ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
  1
  تازه میفهمه بدون پاسپورت یا با یه پاسپورت بی ارزش چطوری باید زندگی کرد .مثه پاسپورت ما